03136632615
0

استراتژی دیجیتال مارکتینگ

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

کلمه استراتژی در لغت به معنای راهبرد است. به عبارت ساده‌تر هنگامی که قصد انجام یک کار را دارید برای پیشبرد آن برنامه‌ریزی‌هایی را انجام می‌دهید. به عنوان مثال اگر قصد دارید که به یک سفر خارجی بروید طبیعتاً قبل از رفتن درباره کشور مقصد تحقیق می‌کنید، نوع وسیله‌ نقلیه خود را انتخاب می‌نمایید، زمان حرکت و محل اقامت خود را از قبل مشخص می‌کنید و… . تمام موارد گفته شده در کنار یکدیگر، استراتژی سفر شما را تشکیل می‌دهند.

در دیجیتال مارکتینگ نیز با این مفهوم روبرو می‌‎باشیم که اهمیت ویژه‌ای دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با استراتژی دیجیتال مارکتینگ بیشتر آشنا کنیم.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ - آموزش رایگان MBA

استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ شامل برنامه‌ای می‌باشد که برای رسیدن به اهداف کاری به شما کمک می‌کند. در یک تعریف علمی، استراتژی دیجیتال مارکتینگ را این گونه توصیف می‌کنند. یعنی ارزیابی هدف‌های مشخص، که به وسیله کانال‌های مختلف در دسترس می‌باشند.

اینکه برای رسیدن به اهدافتان باید از چه ابزارهایی بهره‌مند شد را نیز این استراتژی به شما آموزش می‌دهد. این ابزارها عبارتند از : کمپین‌ها، کانال‌هایی مانند رسانه‌های فردی، پولی و اکتسابی.

مراحل تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ

در یک تفسیری ساده تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ در ۷ مرحله خلاصه می‌شود که به شرح موارد زیر می‌باشند:

 1. ساخت پرسونا برای خریداران
 2. مشخص کردن اهداف و منابع
 3. ارزیابی کانال‌های دیجیتال مارکتینگ موجود
 4. تولید محتوای برنامه ریزی شده.
 5. بررسی کمپین رسانه‌های اکتسابی
 6. بررسی کمپین رسانه‌های پولی

مرحله اول: ساخت پرسونا برای خریداران

اولین موردی که در بازاریابی باید به آن توجه داشته باشید این است که شما می‌خواهید محصولات خود را برای کدام دسته از افراد ارائه دهید، و یا این که افرادی که مورد هدف شما هستند شامل چه کسانی می‌شوند؟

ساخت پرسونا یعنی این که قبل از شروع کار بدانید مشتری‌های هدف شما را چه کسانی تشکیل می‌دهند. به عنوان نمونه اگر کسب ‌و‌کار شما مربوط به فروش کفش است، باید بدانید که مشتری هدف شما در چه محدوده سنی قرار دارند (کودکانه و یا بزرگسال)، جنسیت آن‌ها چیست ( مرد یا زن )، سلیقه آن‌ها چگونه است ( اسپورت ، مجلسی ، راحتی )

مرحله دوم : مشخص کردن اهداف و منابع

این مسئله بدیهی است که هر فرد برای کسب‌ و‌ کار خود اهدافی دارد. به طور کلی هدف از کار کردن کسب درآمد می‌باشد‌، امّا این که در یک سال جاری قرار است چند درصد درآمد خود را نسبت به سال قبل افزایش دهید تعیین یک هدف می‌باشد.

در کنار مشخص کردن هدف باید از منابع درستی بهره ببرید تا راه رسیدن به اهداف هموار شود. این منابع طیف وسیعی از ابزارها را شامل می‌شوند، مانند تجهیزاتی برای فیلم برداری و یا ایجاد یک کانال جدید برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان مثل ایمیل مارکتینگ.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ - آموزش رایگان MBA

مرحله سوم : ارزیابی کانال‌های دیجیتال مارکتینگ موجود

هر از چند گاهی باید کانال‌هایی را که در دست دارید را ارزیابی نمایید. برای این کار باید اول کانال‌های دیجیتال مارکتینگ که در اختیار دارید را لیست کنید. زیرا با مشخص کردن کانال‌ها جهت به دست آوردن اهداف خود، از ابزارهای مناسبی استفاده خواهید کرد. بعد از لیست کردن کانال‌های موجود، این رسانه‌ها به سه دسته تقسیم‌‌بندی خواهند شد:

 • رسانه‌های اکتسابی
 • رسانه‌های پولی
 • رسانه‌های فردی.

در بخش بعدی درباره هر یک از آن‌ها توصیفات مختصری را شرح می‌دهیم.

 • رسانه‌های اکتسابی(earned media): برای به دست آوردن رسانه‌های اکتسابی نیازی نیست که هزینه‌ای پرداخت کنید، چرا که این دسته از رسانه‌ها از طریق بازاریابی دهان به دهان به دست می‌آیند. اعمالی که مربوط به رسانه‌های اکتسابی می‌باشد می‌تواند به شرح موارد مقابل باشد: امور مربوط به ارتباطات عمومی، تولید محتوا در وبلاگ، رضایت‌مندی یک مشتری و…
 • رسانه‌های پولی (paid media): برای این که در این نوع از رسانه‌ها دیده شوید باید هزینه‌ای را پرداخت نمایید. ابزارهای مرتبط با این رسانه عبارتند از: پست‌های اسپانسردار در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغاتی به صورت بنر در وب سایت‌ها، تبلیغ در تلویزیون، گوگل ادز و… .
 • رسانه فردی (owned media): به هر نوع دارایی دیجیتالی که مختص برند شما است، رسانه فردی می‌گویند. ابزارهای دیجیتالی اعم از: وب سایت برند، اکانت اینستاگرامی برند، وبلاگ مربوط به تولید محتوای برند و هر نوع ابزار دیجیتالی که برای برند شما بوده و در دسترس شما است.

مرحله چهارم : تولید محتوای برنامه ریزی شده

تولید محتوا جزو رسانه‌های فردی هر برندی می‌باشد و می‌توان به جرات گفت که مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش دیجیتال مارکتینگ است، زیرا با تولید آن پیام خود را به عموم مردم نشان می‌دهید. برای این که از کیفیت تولید محتوای خود اطمینان کسب کنید، بهتر است در وهله اول محتواهای موجود را بررسی و ارزیابی نمایید. سپس کمبودهای محتوای خود را بررسی کرده و برای تولید محتوای با کیفیت برنامه‌ ریزی کنید.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ - آموزش رایگان MBA

مرحله پنجم : بررسی کمپین رسانه‌های اکتسابی

در تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ باید هر چند وقت یک بار عملکرد خود را ارزیابی کنید. برای سهولت در این امر بهتر از ابزاری مانند Google analytics بهره ببرید.

با امتیازدهی به هر بخش در آخر مشخص می‌شود که کدام بخش بیشترین جذب را داشته است و کدام بخش ضعیف عمل کرده است. همچنین هنگامی که دریابید کدام تدبیر شما رضایت مشتری را به دست آورده است، پس از آن سعی می‌کنید همان بخش را تقویت نمایید و درصدد جبران نقاط ضعف بر می‌آیید.

مرحله ششم : بررسی کمپین رسانه‌های پولی

مانند نمونه قبلی، کمپین رسانه‌های پولی را نیز بررسی نمایید. بررسی آنها بدین گونه است که تبلیغاتی که در رسانه‌ها انجام دادید آیا نتیجه مثبتی داشته است. زیرا با این کار تشخیص می‌دهید که تبلیغات در کدام پلتفرم ادامه یابد و در کدام یک متوقف شود، چرا که هر یک از این تبلیغات هزینه‌ای در بر دارد و ادامه دادن موارد بیهوده که نتیجه مثبت ندارند بی‌فایده‌ است.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ - آموزش رایگان MBA

مرحله هفتم : ساخت یک استراتژی جامع

خلاصه مراحل گفته شده در بخش فوق که به طور مختصر شامل موارد زیر هستندکه با انجام تمامی این مراحل یک سند استراتژی جامع برای خود فراهم می‌کنید که طبق آن پیش خواهید رفت.

 1. ساخت پرسونای شخصی و تشخیص نیازهای مشتری
 2. شناخت هدف و ابزار‌های موجود
 3. بررسی تمامی کانال‌های موجود و استفاده شده
 4. ارزیابی اثر هر یک از مراحل

پیشنهاد علم ساز

برای شروع یک حرفه و شغل، تعیین و تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم می‌باشد، چرا که با ایجاد یک استراتژی جامع مسیر موفقیت خود را مشخص نموده‌اید. همچنین سعی کنید سنجیده عمل نمایید و همیشه عملکرد خود را بررسی و ارزیابی کنید.

آیا با دوره MBA علم ساز آشنا هستی؟ توی این دوره می‌توانی صفر تا صد نوشتن استراتژی‌های دیجیتال به صورت آنلاین یاد بگیری و یک استراتژی نویست حرفه‌ای بشی.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.