03136632615
0

بازار کار رشته MBA

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

آیا تا به امروز کلمه MBA به گوشتان خورده است؟ یا معنی آن را می‌دانید؟ دوره MBA یک دوره یا رشته تحصیلی، و به معنای مدیریت کسب و کار می‌باشد. افراد در این رشته مهارت‌هایی را فرا می‌گیرند که بتوانند به بهترین شکل مسائل و مشکلات در کسب و کار را مدیریت کنند. دانشجویان یا افرادی که این رشته را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنند، سوالاتی درباره درآمد، بازار کار و فرصت‌های شغلی رشته MBA برایشان پیش می‌آید. در اینجا قصد داریم این رشته را از نظر درآمد و بازار کار و تحصیل در آن مورد بررسی قرار دهیم.

بازار کار رشته MBA - دوره MBA اصفهان

بازار کار رشته MBA

هر فردی که مهارت و دانش کافی در کسب و کار داشته باشد و بتواند کارها و مشکلات را درست مدیریت کند، قطعاً موفق نیز خواهد شد. طبق مطالعات انجام شده شرکت‌های بزرگ و صاحبان کسب و کار برای استخدام مدیر کسانی را در الویت قرار می‌دهند که فارغ‌التحصیل از رشته MBA بوده و استخدام این گونه افراد در شرکت ها و سازمان‌های بزرگ روز به روز افزایش می‌یابد.

در سراسر جهان نیز بازار کار این رشته در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته و رو به جلو می‌باشد. با توجه به این شرایط می‌توان آینده شغلی و بازار کار این رشته را بسیار مثبت و گسترده‌تر حدس زد. یکی از مزایایی که رشته MBA از آن برخوردار است، همان بازار کار متنوع آن است که باعث گرایش افراد زیادی به این رشته می‌گردد. دانشجویان و افراد می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی در این رشته به راحتی شغل خود را انتخاب کرده و وارد بازار کاری شوند. از جمله بازار کار این رشته در کل جهان می‌توان به مواردی که در پایین ذکر شده‌اند اشاره کرد:

 1. مدیر بازاریابی
 2. مدیر فناوری اطلاعات و lT
 3. مدیر فروش
 4. مدیریت مجموعه‌های بهداشتی
 5. مشاوره عالی

درآمد رشته MBA در کانادا

کشور کانادا را می‌توان اولین کشور‌های اجرا کننده دوره MBA بشمار آورد.  هدف این کشور، آموزش دانش مدیریتی برای مدیران کسب و کار در کل دنیا می‌باشد. به همین جهت در این زمینه پیشرفت بالایی داشته و همین امر سبب شده بازار کار در کانادا رونق زیادی گرفته و پیشرفت کند. همچنین سالانه چندین هزار دانشجو از کشور‌های اطراف برای تحصیل در این رشته به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند.

بازار کار رشته MBA در کانادا بسیار عالی و پر رونق است. همچنین فارغ‌التحصیلان در این رشته پس از اتمام دوره‌ها خیلی زود می‌توانند وارد بازار کار شوند. شغل‌های رشته MBA جزو پر درآمدترین شغل‌ها در بین شغل‌های موجود در کانادا بوده و از درآمد بالایی برخوردار است. این درآمد با در نظر گرفتن مهارت و سمت هر فرد متغیر بوده و بین ۷۶ هزار الی ۱۴۸ هزار دلار متفاوت خواهد بود.

درآمد رشته MBA در ایران

همانگونه که رشته  MBA در سراسر جهان روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است، در کشور ما ایران نیز این رشته طرفداران زیادی پیدا کرده و مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. آمارها نشان می‌دهد که بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی و پایه، رشته MBA را به عنوان اولین انتخاب برای کارشناسی ارشد خود برگزیده‌اند. این مسئله به دلیل میزان درآمد رضایت‌بخش و مطلوب بازار کار این رشته است. طبق آمارهای گرفته شده، در ایران افرادی که از طریق این رشته وارد بازار کار شده‌اند از شغل و درآمد آن رضایت بالایی داشته‌اند.

بازار کار رشته MBA - دوره MBA اصفهان

درآمد رشته بیزینس در کانادا

شغل‌های پررونق در کشور کانادا را می‌توان همان رشته‌های پولساز به شمار آورد. چون شغل‌های خوبی در کشور کانادا وجود دارد پس درآمد بالایی نیز برای متقاضی فراهم می‌کند. رشته‌هایی مانند دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری بهترین بیزینس در کشور کانادا محسوب شده و از آنان به عنوان شغل‌های پردرآمد و خوب یاد می‌شود‌.

رشته‌های بیزینس در کانادا جزو پر درآمدترین شغل‌ها و رشته‌های این کشور محسوب می‌گردند. اما  فقط این رشته‌ها بیزینس و پولساز نیستند، بلکه شغل‌ها و رشته‌های دیگری نیز در کانادا وجود دارند که پردرآمد و پولساز می‌باشند. این شغل‌های پر درآمد یکی از اصلی‌ترین علت مهاجرت افراد به این کشور می‌باشد. موسسه‌ی معتبر canadian business در سال ۲۰۱۹ چندین شغل و رشته‌های برتر و بیزینس این کشور را اعلام کرد که به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • پرستاری
 • مدیر کاربردی
 • تکنسین سیستم‌های برقی
 • سرپرست معدن
 • مدیر بخش مهندسی
 • مدیر تحقیقات علمی مدیر اجرایی و…

حقوق رشته MBA

یکی از دلایلی که سبب شده افراد زیادی به رشته‌ی MBA گرایش پیدا کنند، حقوق و درآمد بالای آن است. اگر دوست دارید به درآمد بهتری دست یابید و شغلی مناسب انتخاب کنید، این رشته می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. میانگین حقوق فردی که از رشته MBA فارغ‌التحصیل می‌شود نسبت به فردی با مدرک تحصیلی معمولی به میزان قابل توجهی بالاتر است. دامنه حقوق سالانه این رشته از ۷۰ هزار دلار تا ۱۲۰ هزار دلار در آمریکا متغیر است که این میزان می‌تواند دو برابر حقوق یک شخص در رشته‌های دیگر و با مدرک معمولی باشد.

بازار کار رشته MBA - دوره MBA اصفهان

تحصیل در رشته‌ی MBA

رشته MBA نوعی رشته عمومی است که تحصیل در این رشته مهارت مدیریتی و رهبری را در افراد تقویت می‌کند. همچنین  می‌توان از آن در مشاغل و صنایع مختلف استفاده کرد. امروزه افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، جزو موفق‌ترین افراد در جامعه محسوب می‌شوند. این افراد با انتخاب این رشته برای ادامه‌ی تحصیل موفقیت را به سوی خود جذب کرده و آینده‌ای درخشان برای خود رقم می‌زنند. با توجه به پیشرفتی که این رشته در سال‌های اخیر داشته، صد در صد بازار کار و موقعیت شغلی درخشانی برای افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند وجود دارد.

آیا رشته MBA سخت است؟

با توجه به اینکه هر رشته‌ای سختی‌های مربوط به خودش را دارد، رشته MBA نیز از این قاعده مستثنی نیست. رقابت در کنکور این رشته و سنگینی دروس یکی از سختی‌های آن است. رشته MBA یکی از پرهزینه‌ترین رشته‌هایی است که نیاز به هزینه زیاد دارد. شرکت در دوره‌های خصوصی و خرید کتاب‌های مخصوص برای این رشته، می‌تواند هزینه‌های بالایی برای شما در برداشته باشد. همچنین از سختی‌های این رشته زمان‌بر بودن کلاس‌ها و دوره‌های آن است که باید زمان زیادی را برای حضور در کلاس‌ها و مطالعه این رشته صرف کرد.

پیشنهاد علم ساز

با مطالبی که در این مقاله مورد مطالعه قرار دادیم می‌توان اینطور نتیجه گرفت که رشته MBA جزو رشته‌های پرطرفداری است که دارای بازار کار متنوع و شغل‌های گسترده‌ای می‌باشد. هر چند که این رشته سختی‌هایی نیز دارد، امّا با در نظر گرفتن آینده این رشته می‌توان بر سختی‌های آن نیز غلبه کرد. این رشته در سراسر جهان پیشرفت کرده و برگزار می‌شود. کشور کانادا از مهمترین کشور‌های جهان است که در این زمینه فعالیت می‌کند.

 

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.