03136632615
0

بازی های فن بیان کودکان

زمان تقریبی مطالعه: ۹ minutes

یکی از اصلی‌‌ترین روش‌هایی که می‌توانیم به وسیله آن با دیگران ارتباط برقرار کنیم حرف زدن است. امّا این حرف زدن چگونه باید باشد تا مخاطب را تحت تاثیر قرار داده و منظور ما را به او برساند. نوع کلام شما می‌تواند ما را در این راه به هدفمان برساند.

ما پدر و مادرها از همان هنگام که کودکمان شروع به سخن گفتن می‌کند باید این مسئله را در نظر بگیریم و فن بیان را در کودکانمان تقویت کنیم. امروزه فن بیان در کودکان به مسئله‌ای مهم تبدیل شده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر فرزندان ما بتوانند از همان کودکی فن بیان خوب را یاد بگیرند می‌توانند در آینده افرادی موفق و مفید در جامعه باشند. در این مقاله موضوع بحث ما فن بیان کودکان می‌باشد که چگونه می‌توان آن را تقویت کرد و این ویژگی در کودک چه اهمیتی دارد.

بازی های فن بیان کودکان - آموزش رایگان فن بیان

بازی‌های فن بیان کودکان

چگونگی استفاده از کلمات از مهمترین مسائلی است که ما را در فن بیان خوب یاری می‌کند. شاید در برخی مواقع برای شما هم پیش آمده که گاهی با فردی روبرو می‌شوید که بسیار جذاب و دلنشین سخن گفته و همه را به خود جذب می‌کند. این افراد به خوبی از اهمیت کلمات در فن بیان مطلع هستند و با استفاده از کلمات مناسب گفته‌ها و صحبت‌هایشان را جذاب و پر اهمیت جلوه می‌دهند.

استفاده از کلمات مثبت در فن بیان، طرف مقابل را تشویق به شنیدن ادامه صحبت می‌کند امّا کلمات منفی احساس ناامیدی در شنونده ایجاد کرده و او را نسبت به ادامه مکالمه دچار انزجار می‌کند.

کلمات جادویی در فن بیان

فن بیان مسئله‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت در جامعه ما است. داشتن فن بیان خوب به ما در خیلی موقعیت‌ها و کار‌ها کمک می‌کند. از آنجایی که داشتن این ویژگی در افراد بسیار مهم است، بهتر است ما نیز فرزندانمان را به گونه‌ای تربیت کنیم که از همان آغاز کودکی این ویژگی در آنان تقویت شود. برای این کار بهتر است روش‌های بکار بگیریم که سرگرم کننده و جذاب باشند تا کودک از آن خسته نشود.

برای این منظور بازی‌هایی در نظر گرفته شده که والدین از طریق این بازی‌ها می‌توانند با کودک خود ارتباط برقرار کرده و بیان آنها را تقویت کنند‌. در این بازی ها تنفسی و تمرکزی، کودک می‌تواند احساسات خود را بروز دهد، تجربه کسب کند، برای حل مسائل تلاش کرده و با دیگران ارتباط برقرار کند. نمونه‌هایی از این نوع بازی ها که به آن‌ها اشاره شده است عبارتند از:

  1. ساخت جمله: به کودک خود چند کلمه معنا دار و در هم بگویید و از او بخواهید تا با این چند کلمه جمله معنا داری بسازد. مثلاً: باران، درخت، ناهار.
  2. کلمات با معنا: روی یک کاغذ چند کلمه بنویسید و از کودکتان بخواهید کلمه بعدی را طوری پیدا کند و بنویسد که به این سه کلمه ربط داشته باشد. مانند: کتاب، مدرسه، درس…
  3. تمرین سه تایی: در این بازی یا تمرین، سه کلمه انتخاب کرده و روی کاغذی بنویسید از فرزندتان بخواهید در مورد این سه کلمه هر چه که به ذهنش می‌رسد بیان کند و درباره این کلمات فکر کرده و داستان یا خاطره‌ای برای آنها بنویسد.
  4. گزارشگری: این تمرین را با فرزندتان به این صورت انجام دهید، یک مسابقه انتخاب کنید مثل فوتبال. صدای گزارشگر مسابقه را قطع کنید و از فرزندتان بخواهید که بقیه گزارش این مسابقه را او ادامه بدهد.
بازی های فن بیان کودکان - آموزش رایگان فن بیان

تقویت فن بیان در دانش آموزان

دانش‌آموزان از مهمترین افرادی هستند که در آینده می‌توانند در جامعه تاثیرگذار باشند. برای همین ما باید در کنار آموزش دروس برای دانش‌آموزان، آموزشی برای فن بیان و سخنوری آن‌ها نیز در نظر بگیریم. روش مطالعه، راه‌های مقابله با ترس و نا امیدی، ایجاد اعتماد بنفس، ایجاد روحیه پرسشگری و تقویت ناخودآگاه ذهن از دسته مواردی است که باید به دانش‌آموزان آموزش داده شود. معلمان می‌توانند با فعالیت‌هایی همچون؛ شعرخوانی، جدول‌خوانی، بازی کلمات، تهیه مجله، اجرای نمایش و… در رشد و تقویت دانش‌آموزان نقش داشته باشند.

اهمیت فن بیان در کودکان

قدرت بیان در جامعه امروزی ما اهمیت بسزایی دارد. ما باید بتوانیم بیان خوب را از همان کودکی در کودکانمان پرورش دهیم. چون تکنیک‌های بیان برای یک کودک، رابطه مستقیمی با آینده و موفقیت او خواهد داشت. ما در هر مکان و هر شغل و موقعیتی که قرار بگیریم نیاز داریم که با دیگران ارتباط داشته باشیم و در جمع حضور پیدا کنیم. کودکانی که از لحاظ توانایی بیان تکامل پیدا می‌کنند و اعتماد بنفس بالایی دارند، از نظر اجتماعی، شغلی، مالی و… موفق‌تر خواهند بود.

وقتی کسی شروع به حرف زدن می‌کند از طرز صحبت کردن او می‌توان به سطح فرهنگ و شخصیت او پی برد. امروزه همه پدر مادر‌ها آرزوی این را دارند که فرزندشان بتواند در جمع گفتگو کند، نظر بدهد و جرات سخن گفتن داشته باشد و به نوعی خجالتی نباشد. اجازه صحبت در جمع و اظهار نظر می‌تواند فن بیان را در کودکان تقویت کرده و به شکل‌گیری شخصیت مثبت در آنها کمک کند.

بازی های فن بیان کودکان - آموزش رایگان فن بیان

کلاس آنلاین فن بیان برای کودکان

شاید شما وقتی کودکی خود را به خاطر می‌آورید یادتان می‌افتد که در آن زمان‌ها گاهی برایتان پیش آمده که بخواهید سخنی بگویید یا سوالی بپرسید، امّا خجالت می‌کشیدید. علّت این مسئله ضعیف بودن فن بیان شما بوده است. امروزه برای این مشکل راه‌‌حل‌هایی وجود دارد که یکی از آنها آموزش فن بیان برای کودکان به صورت آنلاین است. در این دوره‌های آموزش هدف تقویت سخنوری و فن بیان کودک است.

 فن بیان این نیست که کودک ما بتواند خوب سلام بدهد یا خوب خداحافظی کند بلکه فرزند ما باید بتواند ابتدا علایق خودش را پیدا کرده و بشناسد سپس در راستای همان علایق بتواند، سخن گفتن و بیان کردن خود را تقویت کند.

برای مثال، معلمی که در درس دادن فن بیانی خوب و قابل درک داشته باشد حتما در شغل خود موفق خواهد شد. در کلاس‌های فن بیان نیز طبق همین روال ابتدا علایق کودک شناخته می‌شود سپس طبق همان علایق و هدف‌هایی که کودک دارد، فن بیانشان را رشد می‌دهند و راهکارهایی برای ایجاد اعتمادبنفس و غلبه بر ترس‌هایشان یاد می‌دهند.

کلاس آنلاین فن بیان برای کودکان

اولین اجتماعی که کودک در آن چشم می‌گشاید و شروع به یادگیری می‌کند کانون خانواده است. خانواده یکی از مهمترین گروه‌هایی است که در اخلاق، رفتار و شخصیت فرد تاثیر می‌گذارد. بنابراین والدین باید تمام سعی خود را در تربیت فرزند انجام دهند تا فرزندی خوش‌اخلاق با اعتماد بنفس و البته با فن بیانی خوب و قوی تربیت کنند.

 عکس‌العملی که والدین در هنگام انجام کاری از سوی کودک، نشان می‌دهند بسیار مهم است. پدر و مادر باید بدانند هنگامی که کودک اشتباهی می‌کند چگونه با او رفتار کنند یا وقتی کودک کار مثبتی انجام می‌دهد چگونه او را تشویق کرده و این کار مثبت را در او تقویت کنند. این روش ها نمونه‌هایی هستند که برای تقویت فن بیان کودک می‌توانید آن‌ها را بکار بگیرید.

  1. بیش از اندازه اشتباهات کودکمان را اصلاح نکنیم: مثلا زمانی که کودک نمی‌تواند کلمه‌ای را درست تلفظ کند نباید بیش از اندازه به تصحیح آن بپردازید. چون این کار نتیجه عکس دارد این کار شما مانند این است که به کودک بگویید تو نمی‌توانی حرف بزنی.
  2. به فرزندتان فرصت دهید تا صحبت کند: بعضی از بزرگتر‌ها عادت دارند زمانی که کسی حرفش به پایان نرسیده شروع به سخن گفتن می‌کنند. ولی شما این اشتباه را نکنید و اجازه دهید تا فرزندتان حرفش تمام شود.
  3. خواندن: سعی کنید فرزندتان را به خواندن تشویق کنید. منظور از خواندن فقط کتاب و مجله نیست. نوشته‌هایی که روی جعبه وسایل یا تابلوهایی که در خیابان نصب شده‌اند هم می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای خواندن باشند.
  4. الگوی خوبی برای آن‌ها باشید: در اینجا منظور از الگوی خوب بودن این است که شما والدین عزیز باید بتوانید در فن بیان تبحر داشته باشید و ابتدا در این زمینه خود را تقویت کنید تا فرزندتان نیز انگیزه‌ای برای یادگیری فن بیانی بهتر داشته باشد.
بازی های فن بیان کودکان - آموزش رایگان فن بیان

کلام آخر

کودکان ما پدر و مادر‌های آینده هستند، آنها همانند گنجینه‌هایی هستند که وارد جامعه می‌شوند و هر کدام نقش خودشان را خواهند داشت. فن بیان یکی از مهمترین شاخه‌های تربیتی است که باید از کودکی روی آن کار کرد. چون فن بیان قوی و درست تاثیر زیادی در موفقیت، شغل، تحصیل، ازدواج و… فرزندانمان خواهد داشت. از این رو پدر و مادر‌ها باید با گذاشتن وقت برای کودکانشان و آموزش صحیح آنها را در این راه هدایت و راهنمایی کنند.

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.