03136632615
0

نقش و جایگاه رشته حسابداری در جهان

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۶ دقیقه

جایگاه رشته حسابداری در جهان بسیار ارزشمند می‌باشد با توجه به دنیای امروز پول و ثروت از ارکان زندگی همه انسان‌هاست و حسابداری از اموال و پول از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است همواره برای حسابداری ثروت و پول نیازمند حسابداران خبره و کار بلد خواهیم بود به همین خاطر هر کسب‌ و کاری از کوچک تا بزرگ و اشخاص گرفته برای اینکه به امور مالی آنها رسیدگی شود نیاز به یک یا چند حسابدار کار کشته خواهند داشت و فارغ‌التحصیلان و دارندگان مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای و دانشگاهی به راحتی می‌توانند مشغول به کار شوند. در این مطلب با سایت علم ساز همراه شوید تا با جایگاه رشته حسابداری در جهان آشنا شوید.

چرا رشته حسابداری از اهمیت بالایی برخوردار است؟

با توجه به اینکه حسابداری بسیار منعطف است و از گرایش‌ها و شاخه‌های مختلفی تشکیل شده است افراد و داوطلبان می‌توانند در گرایش‌های دلخواه خود مشغول یادگیری و آموزش حسابداری کاربردی شوند و حتی این امکان در مجتمع آموزشی پندار وجود دارد که در دوره حسابداری کاربردی شرکت نموده و پس از گذراندن دوره و کسب نمره حد نصاب مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای خود را دریافت نمایید و به صورت عملی وارد بازار کار این رشته شوید و به عنوان حسابدار در شرکت‌ها و ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوید و حتی می‌توانید به صورت مستقل و آزاد نیز کار کنید.

دانشجویان و داوطلبان این رشته با فرا گرفتن آموزش حسابداری می‌توانند با دریافت مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای خود از سایت علم ساز یا دانشگاه‌های معتبر به راحتی جذب شرکت‌ها و سازمان‌ها شوند، چرا که تمامی سازمان و کسب‌ و کارها به یک حسابدار کار بلد نیاز دارند و در تمام جهان تقاضا برای جذب حسابدار متخصص بسیار بالا و دستمزد بسیار بالایی نیز پرداخت می‌شود از جمله کشورهای ایتالیا، آمریکا، استرالیا، انگلستان و … می توان نام برد.

فرصت‌های شغلی زیادی برای فارغ‌التحصیلان و دارندگان مدرک حسابداری کاربردی وجود دارد؛ به علاوه حسابداران در تمام جهان از درآمد بسیارخوبی دارا هستند و میانگین درآمد حسابداران از سایر مشاغل دیگر رقم بسیار بالاتری دارد.

داوطلبانی که مدرک فنی و حرفه‌ای حسابداری یا دانشگاهی دارند با توجه به اینکه میزان تقاضا برای استخدام و جذب این افراد بالاست به راحتی مشغول به کار می‌شوند و حسابداری از جایگاه بسیار بالایی در جهان، برخوردار است.

با توجه به آخرین گزارشی که اداره کار آمریکا ارائه داده است پیش‌بینی می‌شود بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ رشد ۴ درصدی شغل حسابداری را شاهد خواهیم بود و این درصد رشد با توجه به رشد جمعیت بسیار منطقی است و از امنیت شغلی بالای رشته حسابداری خبر می‌دهد و شما می‌توانید در گرایش‌های مختلف این رشته، فرصت‌های شغلی متنوعی را در اختیار داشته باشید.

بر خلاف سایر رشته‌ها، با داشتن مدرک حسابداری کاربردی شما فقط به عنوان حسابدار مشغول به کار نمی‌شوید بلکه در عناوین شغلی متنوعی می‌توانید مشغول به کار شوید که در مطلب درآمد رشته حسابداری در آمریکا به این عناوین شغلی پرداختیم. افرادی که آموزش حسابداری کاربردی را گذرانده‌اند می‌توانند با توجه به علایق و اولویت‌های زندگی خود یکی از این عناوین شغلی را انتخاب کنند و مشغول به کار شوند.

جایگاه شغلی رشته حسابداری چیست ؟

رشته حسابداری یکی از کاربردی‌ترین و مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در بین تمام رشته‌های دانشگاهی است. حسابداری، زبان تجارت است و ریشه عمیق در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه درباره کسب‌ و کار و تجارت دارد. بدون داشتن علم حسابداری، استفاده‌کنندگان همانند مدیران و سرمایه‌گذاران به صورت دقیق نمی‌دانند در فروش کدام محصولات موفق بوده‌اند، در تجارت کدام تصمیم‌گیری مناسب‌تر خواهد بود و آیا شرکت از سود خوبی برخوردار بوده است یا خیر.

حسابداری با بررسی‌هایی که انجام و گزارشاتی که ارائه می‌دهد به راحتی مسیر را برای سرمایه‌گذاران و مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها نمایان می‌کند که آیا در مسیر تحقق اهداف قدم بر می‌دارند و از منابع اقتصادی و پتانسیل موجود در کسب‌ و کار خود به خوبی بهره‌مند می‌شوند یا خیر، در هر صورت حضور حسابدار در کسب‌ و کار بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. به همین خاطر شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف برای اینکه در کسب‌ و کار و تجارت و حرفه خود به موفقیت برسند به طور حتم به یک حسابدار نیاز دارند.

برای تامین اعتبار مالی نیاز به اطلاعات حسابداری لازم و ضروری خواهد بود برای مثال اگر یک سازمان یا شرکت نیاز به سرمایه‌گذاری یا گرفتن وام بانکی در قسمت‌های مختلف کسب‌ و کار خود دارد باید به سوابق مالی ۵ سال گذشته خود و آگاهی از میزان سود و ضرر آن دارد و در مرحله بعدی نیاز به پیش‌بینی فروش برای سه سال آینده خود دارد که جمع‌آوری و طبقه‌بندی این اطلاعات توسط حسابداران امکان‌پذیر است و به همین خاطر نقش کلیدی حسابدار در موفقیت کسب‌ و کارها ایفا می‌کند.

یکی از اهداف اصلی سیستم حسابداری، کنترل صورت حساب‌ها و گزارشات مالی است تا با حفظ منابع و دارایی‌های تجارت از ضررهای ناشی از مدیریت غلط، دزدی و کلاهبرداری جلوگیری نماید.

با توجه به اینکه حسابداری به صورت دقیق با بررسی‌هایی که به عمل می‌آورد از ارزیابی عملکرد کسب‌ و کار در بازه‌های زمانی مختلف آگاه خواهید شد و به همین خاطر سازمان‌ها و ادارات و … می‌توانند با توجه به گزارشات مالی میزان موفقیت کسب‌ و کار خود را اندازه‌گیری نمایند و در صورت شکست، با تدوین و اصلاح استراتژی به موفقیت برسند.

امروزه سهام‌داران بر اساس اطلاعات و گزارشات حسابداری که شرکت‌ها ارائه می‌دهند از میزان عملکرد آنها آگاهی پیدا می‌کنند حسابداری با ارائه میزان دقیق بدهی‌ها، واریزها، حقوق، رسیدها، اسناد و مطالبات، تعهدات مالی به بهبود کسب‌ و کارها کمک شایانی می‌نماید.

با توجه به رشد کسب‌ و کارها و پیچیدگی‌های حساب‌های مالی، وجود سیستم حسابداری یک الزام قانونی به شمار می‌رود و قوانین تجاری کسب‌ و کارها را ملزم به داشتن سیستم حسابداری کرده است و باید پرونده‌های مالی به صورت دقیق ثبت شود و نتایج گزارشات مالی به اطلاع مقامات مالیاتی و دیگر استفاده‌کنندگان ارائه شود به همین خاطر حسابداری نقش بسیار کلیدی در صنعت و اقتصاد و تجارت ایفا می‌کند.

وظایف حسابداران

نقش بسیار زیادی حسابداران بر عهده دارند که به مهم‌ترین آن می‌توان به تهیه و بررسی صورت‌های مالی و ارائه گزارشات اشاره کرد که در ادامه به برخی از وظایف حسابداران را لیست می‌کنیم. وظایف حسابدارن عبارتند از:

  • تهیه گزارش مالی
  • سازماندهی سوابق مالی
  • ارائه خدمات حسابرسی
  • بررسی و تحلیل سوابق گزارشات حسابداری
  • بررسی و کنترل صورت‌حساب‌های بانکی
  • محاسبه و برآورد میزان بدهی مالیاتی
  • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
  • به‌روزرسانی سیستم‌های سیستم حسابداری
  • ارائه راهکارهایی برای افزایش درآمد و سود، کاهش هزینه‌های اضافی
  • بررسی صورت‌حساب‌های مالی

وظایفی که لیست شده برخی از وظایف یک حسابدار به شمار می‌آید که در صورت شرکت در دوره حسابداری کاربردی سایت علم ساز با تمام این وظایف به صورت عملی آشنا می‌شوید و با انجام پروژه‌های عملی که توسط مدرسان با تجربه  تدریس می‌شود حسابداری کاربردی را فرا خواهید گرفت و پس از گذراندن دوره حسابداری کاربردی و کسب نمره حدنصاب مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای خود را از سایت علم ساز دریافت خواهید کرد و بعد از دریافت مدرک حسابداری شما به صورتی عملی وارد بازارکار این حوزه خواهید شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.