03136632615
0

رشته حسابداری چه کتاب هایی دارد؟

زمان تقریبی مطالعه: ۵ minutes

در ایران رشته حسابداری جزو رشته‌هایی است که بازار کار خوبی دارد. از این رو همواره افراد زیادی برای تحصیل در این رشته داوطلب هستند. ممکن است افراد در هنگام انتخاب رشته به دلیل وجود علاقه رشته حسابداری را برای تحصیل انتخاب کنند، امّا نمی‌توان بازار کار آن را نیز نادیده گرفت چرا که هر صنف و سازمانی به یک یا چند حسابدار نیاز دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با رشته حسابداری بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

رشته حسابداری چه کتاب هایی دارد؟

هنگامی که برای تحصیل در رشته حسابداری وارد دانشگاه می‌شوید، برای هر ترم تعدادی کتاب در نظر گرفته شده است که برخی از آنها عمومی و برخی دیگر تخصصی هستند. در این بخش به شرح کتاب‌های این رشته می‌پردازیم.

  • دروس عمومی: اخلاق اسلامی یا آیین زندگی، اندیشه اسلامی ۱ و ۲، تربیت بدنی، انسان در اسلام یا حقوق اجتماعی و سیاسی، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، تاریخ تحلیلی صدر اسلام یا تاریخ امامت، دانش خانواده و جمعیت، انقلاب اسلامی ایران یا آشنایی با قانون اساسی ایران، انس با قرآن، تفسیر موضوعی قرآن یا نهج البلاغه، ورزش، اندیشه و وصایای امام.
  • دروس پایه: اقتصاد خرد، اصول حسابداری ۱، ریاضی عمومی، اقتصاد کلان، روانشناسی سازمانی، حقوق تجارت و قانون کار و بیمه، تحقیق در عملیات، پول ارز و بانکداری، مالیه عمومی و تنظیم خط مشی مالی دولت، آمار و احتمالات، تنظیم و کنترل بودجه دولتی، ریاضی کاربردی، بازار سرمایه و ابزار تامین مالی اسلامی، مکاتبات تجاری و گزارش نویسی.
  • دروس تخصصی: اصول حسابداری ۲، حسابداری میانه ۱ و ۲، بهایابی‌ ۱ و ۲، مالیاتی ۱ و ۲، کنترل‌های داخلی و نظام راهبردی شرکتی، مالی ۱ و ۲، حسابداری مدیریت، حسابداری پیشرفته ۱ و ۲، حسابرسی ۱ و ۲، مدیریت سرمایه گذاری، مبانی حسابداری بخش عمومی، زبان تخصصی ۱ و ۲، حسابداری ابزار و عقود اسلامی، نرم افزارهای کاربردی در حسابداری، حسابداری موارد خاص، کارگاه حسابداری، حسابداری و حسابرسی بخش عمومی، مباحث جاری در حسابداری، کارآموزی..

علاوه بر دروس ذکر شده در بخش فوق، تعدادی دروس اختیاری وجود دارد که از بین آن‌ها باید چند واحد را پاس نمایید.

برای رشته حسابداری چند سال باید درس خواند ؟

به طور معمول دوره کارشناسی رشته حسابداری، ۴ سال طول می‌کشد. این ۴ سال شامل ۸ ترم می‌باشد که هر ترم نیز به نوبه خود شامل تعدادی واحد است. واحد‌های ارائه شده نیز از تعدادی دروس پایه، تخصصی و عمومی تشکیل شده است. حال در این بین افرادی نیز هستند که تنها ۴ ترم در این رشته تحصیل می‌کنند و تعداد مشخصی از واحد‌های درسی را پاس کرده و به مدرک فوق دیپلم اکتفا می‌کنند. در مواردی نیز بعضی از دانشجویان از زمان دبیرستان رشته حسابداری را انتخاب می‌کنند و سپس وارد دانشگاه می‌شوند، در این مورد نیز در تعداد سال و تعداد واحدها تغییراتی به وجود می‌آید.

شغل‌های رشته حسابداری

اصلی‌ترین و متداول‌ترین شغل برای این رشته، حسابداری است. یک حسابدار وظیفه دارد که سوابق مالی شرکت مربوطه را تهیه نماید و پس از آن درصدد تجزیه و تحلیل آن برآید. یک حسابدار می‌تواند عناوین شغلی مختلفی داشته باشد. در این عناوین شغلی وظیفه اصلی آن‌ها ثابت بوده تنها در برخی از جزئیات تفاوت‌هایی وجود دارد. همچنین از زیر مجموعه‌های حرفه حسابدار می‌توان موارد زیر را نام برد. جهت اطلاعات بیشتر از شغل های رشته حسابداری می‌توانید به مقاله دیگه مون با همین عنوان سر بزنید.

پیشنهاد علم ساز

اگه تمایل داری که توی زمان کمتری حسابداری خوب یاد بگیری و مدرک بین المللی و قابل ترجمه داشته باشی می‌تونی توی دوره های علم ساز شرکت کنی و در کنار بهترین اساتید حسابداری کشور آموزش ببینی و از جلسات پرسش و پاسخ به صورت آنلاین استفاده ببری…!

مشاوره آنلاین دوره حسابداری کاربردی از دست نده، فقط کافیه فرم زیر پر کنی تا کارشناسان علم ساز با شما تماس بگیرن و سوالات شما برای مراحل ثبت نام، آموزش و دریافت مدرک پاسخگو باشند.

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.