03136632615
0

زبان بدن به زبان ساده

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵ دقیقه

یکی از ساده‌ترین راه‌های تحلیل رفتار بررسی زبان بدن انسانهاست. نحوه نگه داشتن، حرکت کردن، حرف زدن و ارتباط آنها با هم می‌تواند چیزهای زیادی را درباره انسان‌ها بر ملا سازد. نشانه‌های بی‌شمار مشابهی وجود دارند که در بین انسان‌ها دائماً دیده می‌شود و با بررسی این نشانه‌های مربوط به بدن می‌توان به سرنخ‌های خوبی رسید. البته زبان بدن چندان هم ساده نیست. برای شروع باید از خودتان آغاز کنید. ابتدا باید بفهمید که انکار از کجا می‌آیند. به عبارت دیگر باید منشأ افکار را پیدا کرد و سپس به سراغ زبان بدن رفت؛ بنابراین نگاهی به خو بیندازید تا از نحوه کنترل بدن و حرکات خودآگاه شوید.

تفاوت‌های فرهنگی را جدی بگیرید

برخی فرهنگ‌ها با تواضع عمل می‌کنند، پس لمس کردن در آنها احتمالاً ممنوع است در حالی که در برخی دیگر لمس کردن بدن راهی برای ابراز احساسات است. قبل از این که وارد مقوله زبان بدن شوید، تفاوت‌های فرهنگی را جدی بگیرید. چرا که لازمه ارتباط صحیح و درست شناخت فرهنگ‌ها است.

حرکات دیگران را زیر ذره‌بین قرار دهید

هرچه میزان تعامل شما با دیگران افزایش یابد، فرصت‌های بیشتری را هم در اختیار دارید ا از رموز زبان بدن آگاه شوید.

انسان‌ها یا شخصیت باز دارند یا بسته! ابتدا مشخص کنید که میزان تمایل افراد برای ساخت ارتباط چقدر است و سپس حرکات آنها و حالات چهره و اندام‌هایشان را دسته‌بندی کنید. البته وقتی مشغول این بررسی هستید سعی کنید طبیعی رفتار کنید و در این بررسی زیاده‌روی نکنید.

آشنایی با زبان بدن و داشتن بینش لازم در مورد قواعد حرکات بدن در زمان ارتباط به شما این امکان را می‌دهد تا مردم را در هسته وجودی خود بهتر درک کنید؛ بنابراین قدرت نفوذ شما افزایش می‌یابد و در انتها هنر متقاعد کردن را می‌آموزید.

ارتباط چشمی

برای تعیین واقعیت یک فرد از ارتباط چشمی می‌توان سود زیادی برد. تماس چشمی کم یا زیاد به معنی هنر کم یا زیاد شما در نهایت متقاعد کردن است. گشاد شدن فرد یک با میزان علاقه‌مندی افراد با گفتگو و صحبت رابطه مستقیم دارد.

چشمان بی‌ثبات برعکس حالت قبل را نشان می‌دهند. یا حاکی از تظاهر در روند متقاعدسازی دارند. ارتباط چشمی از ابعاد زیادی قابل بررسی است که ما در دوره‌های آموزشی به تفصیل در مورد آنها صحبت می‌کنیم.

حرکات دهان

در درک شخصیت می‌توانید، به حرکات دهان هم نگاهی بیندازید. مشابه ارتباط چشمی حرکات دهان هم اشکال و ابعاد مختلفی دارند. مثلاً لب‌های بسته تمرکز بیشتر را نشان می‌دهند یا تلاش بیش از حد در پنهان کردن حالتی از رفتار انسانی، پوشاندن دهان، لب، انگشت و … اغلب دستپاچگی را نشان می‌دهد. این مثال بی‌شمارند و همان‌طور که گفته شد به آموزش‌های بیشتری نیاز دارند.

دست‌ها و بازوها

دست‌های ما چیزهای زیادی را به ما می‌گویند. میزان باز و بسته بودن شخصیت‌ها را می‌توان تا حدی از وضعیت باز و بسته دستانشان تشخیص داد. به طور کلی انسان‌ها از دستان خود برای تأکید و یا همراه کردن بیشتر مخاطب استفاده می‌کنید حتی بسیاری از افرادی که با شکل اعتماد به نفس روبرو هستند ممکن است از دستان خود استفاده نکنند یا به ندرت استفاده کنند.

نشانه‌ها

هرکسی دارای حروف مختلف بدن است که به عنوان نشانه از آن استفاده می‌کند. این نشانه‌های هم خودآگاه و هم ناخودآگاه هستند؛ بنابراین باید ابتدا نشانه‌های مشترک را جدا کنید و بعد به شخصی سازی نشانه‌ها بپردازید به دقت نگاه کنید که هر فردی چه حرکاتی را مدام تکرار می‌کند. تکرار حرکات بخشی از شخصیت را نشان می‌دهد که به شدت قدرتمند است.

در پایان شما با شرکت در دوره فن بیان و اصول سخنوری می‌توانید از زبان بدن خود به خوبی استفاده کنید و منظور و مفهوم خود را  به راحتی به دیگران منتقل کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.