03136632615
0

زبان بدن در مذاکرات چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۸ minutes

زبان بدن شامل حرکات و طریقه قرارگیری شماست که به منظور انتقال احساسات و خواسته صورت می‌گیرد. ما در اینجا قصد داریم به اصول زبان بدن و تاثیر آن در روابط افراد بپردازیم. همچنین قصد داریم به نمونه‌ای از تکنیک‌ها زبان بدن و فواید آن آشنا شویم، پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.

زبان بدن در مذاکرات چیست ؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم زبان بدن یعنی چه می‌توانیم با یک مثال شروع کنیم. به‌عنوان مثال شخصیت‌های نمایشی مانند چارلی‌چاپلین را در نظر بگیرید که در نمایش خود اصلا حرف نمی‌زند ولی با حرکات خاص و زبان بدن، حرف و هدف خود را به خوبی به مخاطب می‌رسانند.

زبان بدن در مذاکرات بسیار حائز اهمیت است، چرا ‌که افراد می‌توانند نیت فردی را که با آن در حال مذاکره هستند را از طریق حرکات دست و زبان بدن  بهتر متوجه شوند و افراد صادق و فریبکار را از هم تمییز دهند. بنابر این از طریق زبان بدن می‌توان به عواطف و احساسات و اهداف افراد در حال مذاکره بهتر پی برد.

چند نمونه از زبان بدن

 • حرکت چشم: چشمان هر فرد گویای بسیاری از حالات درونی آن فرد می‌باشد. به عنوان مثال کسانی که حرفی را به دروغ می‌زنند مردمک چشم آن‌ها سریع‌تر حرکت می‌کند. حتی این افراد ضربان قلبشان نیز بیشتر می‌شود و از خیره شدن به چشمان شما پرهیز می‌کنند و می‌خواهند که نگاه خود را از شما بدزدند. به همین علت است که چشم نقش بسیار مهمی در زبان بدن دارد و در هر مذاکراتی می‌تواند مفید واقع شود.
 • نحوه ایستادن و حرکت بدن: وقتی کسی بخواهد حرفی بزند یا سخنرانی کند طرف مقابل تمام حرکات او را می‌بیند و زیر نظر دارد. از این رو با طرز ایستادن یا حرکت خود می‌توانید حرف دل خود را به طرف مقابل برسانید. به عنوان مثال اگر دیرتان شده باشد، می‌توانید به ساعت نگاه کنید یا پشت سر خود را ببیند و به او بفهمانید که دیرتان شده تا او هرچه زودتر به حرف خود پایان دهد.
 • نحوه نفس کشیدن: نفس کشیدن هر فرد گویای بسیاری از چیزها می‌تواند باشد، مثلاً کسانی که از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند تند تند نفس می‌کشند.  بر عکس کسانی که اعتماد به نفس زیادی دارند آرام نفس می‌کشند و اینگونه اعتماد به نفس خود را به رخ می‌کشند. نفس کشیدن نشان دهنده خیلی چیزهای دیگر نیز می‌تواند باشد، مانند ترس و اضطراب یا هیجان و…
 • نحوه دست دادن: دست‌دادن نیز می‌تواند در ارتباطات افراد گویای خیلی چیزها باشد. به عنوان مثال فردی که به هنگام دست ‌دادن دست طرف مقابل را می‌فشارد صمیمیت خود را به رخ می‌کشد و نشان می‌دهد که می‌تواند با طرف مقابل به خوبی ارتباط بگیرد. برعکس اگر آن فرد دست طرف مقابل را شل بگیرد پس نشان از این دارد که میل زیادی به ارتباط و مذاکره با فرد مقابل را ندارد.

فواید زبان بدن

زبان بدن فواید زیادی در همه‌ محیط‌ها دارد به عنوان مثال در محیط خانه شما می‌توانید بدون استفاده از سخن یا کلامی منظور خود را به خانواده‌ خود برسانید. همچنین در محیط کاری نیز به این شکل است، مثلاً در مواقعی که نیازی به حرف و سخنی نیست افراد می‌توانند منظور خود را به همکار خود برسانند و یا با همراه کردن زبان بدن و کلام خود مفهوم حرف خود را به نحو احسن به طرف مقابل برسانند.

افرادی که بیشتر مواقع به سخنرانی و مذاکرات می‌پردازند، فواید زبان بدن را بهتر متوجه می‌شوند. چرا که این افراد باید بهتر از هر کسی از زبان بدن خود استفاده کنند تا بتوانند کسانی که در آن سخنرانی حضور دارند را جذب کرده و مانع از بین رفتن حوصله آنها شوند. به عنوان مثال در طول سخنرانی نباید این کارها را انجام دهید:

 1. نگاه کردن به جاهای دیگر و نگاه نکردن به چشمان مخاطب
 2. بازی کردن با دست‌ها و حرکت زیاد آنها
 3. پشت کردن به مخاطبان برای نشان دادن چیزی
 4. ایستادن در صحنه به مدت زیاد
 5. راه رفتن زیاد و یا حتی کم
 6. ایستادن روی یک پا و…

زبان بدن در زندگی روزمره نیز فواید بسیاری دارد. شما می‌توانید با استفاده بهتر از زبان بدن خود شناخت بهتری از خود به دوستان و آشنایان و کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستید بدهید.

تکنیک های زبان بدن

تکنیک‌های بسیاری وجود دارد که با دقت به آنها می‌توانید زبان بدن خود را تقویت کنید و موثرتر واقع شوید. حال میخواهیم به چند مورد از تکنیک‌هایی اشاره کنیم که در تقویت زبان بدن موثر است:

 1. بیان احساسات: در این مورد باید گفت که در انتقال احساسات فقط خنده و یا فقط اخم نیست که نشان دهنده احساسات است. بلکه همه نقاط بدن از جمله دست، پا، سر، چشم و کل بدن می‌تواند احساسات شما را بیان کند، پس در هر ارتباطی باید دقت بیشتری به حرکات بدن خود کرد.
 2. طرز ایستادن در سخنرانی با حرکت دست: هر کس که سخنرانی‌های متعدد حضور دارد باید از تکنیک‌های زیادی آگاهی داشته باشد و به‌ درستی بایستد و به حرکات خود دقت کند. در این مورد باید بدانید که هر چه قدرتمندانه بایستید تاثیر بیشتری روی مخاطب دارید. کسانی که پاهای خود را به عرض شانه باز می‌کنند و فضای بیشتری را احاطه می‌کنند پرقدرت‌تر به نظر می‌آیند.
  این افراد باید به چیزی که در دستان خود حمل می‌کنند دقت کنند. مثلا در دست خود رایانه با اندازه بزرگ نگه نداشته باشند، زیرا حرکات آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع  برای این افراد گوشی یا تبلت گزینه مناسب‌تری می‌باشد. این افراد باید به حرکات صورت خود نیز بهتر توجه کنند، برای مثال با یک خنده عمدی روی صورت می‌توانند انرژی مثبت انتقال دهند.
 3. استفاده از حرکت دست‌ها: گاهی با حرکت دست‌ها می‌توانید مفهوم حرف خود را بهتر از حرف زدن نشان دهید، بنابراین باید به حرکت دست‌های خود نیز توجه داشته باشید.
 4. ارتباط چشم: در این مورد باید تکنیک‌های خاصی بلد باشید تا موثرتر واقع شوید. به عنوان مثال هنگام حرف زدن به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و چشمان خود را از او ندزدید. بدون تماس چشم امکان هیچ ارتباط موثری وجود ندارد.
 5. لباس مناسب: لباس افراد در ارتباط غیر زبانی بسیار مهم است، چرا که از روی لباس میزان تحصیلات، میزان ثروت، سلیقه، شخصیت و خیلی چیزهای دیگر قضاوت می‌شود. پس افرادی که قصد سخنرانی دارند باید اهمیت بیشتری به پوشش خود دهند.
 6. دادن کل حواس: با دادن کل حواس خود به طرف مقابل مطمئن باشید ارتباط بهتری برقرار می‌کنید.
زبان بدن در مذاکرات چیست ؟ - آموزش رایگان فن بیان و سخنوری علم ساز

کلام آخر

هنگامی که درباره یک مهارت سخن می‌گوییم، منظور صفات اکتسابی است. به عبارتی برای به دست آوردن صفات اکتسابی باید تمرین کرد. همچنین مهارت ارتباط کلامی نیز به تمرین و تکرار نیاز دارد. جهت تمرین در این زمینه بهتر است به نکات ذکر شده در این مقاله توجه نمایید.

آیا میدونستی که علم ساز با بیش از ده سال سابقه فعالیت‌های آموزشی با دوره فن بیان و اصول سخنوری، به صورت مکرر وبینارهای آموزشی فن بیان به صورت رایگان برگزار میکنه؟

اگه تمایل داری وبینار رایگان بعدی شرکت کنی به صفحه این رویداد برو و شماره تماس خودتو وارد کن تا اولین وبینار بعدی بهت اطلاع رسانی بشه.

 

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.