03136632615
0

شش راهکار ساده برای تقویت فن بیان

زمان تقریبی مطالعه: ۸ minutes

برای درک بهتر فن بیان باید گفت که صحبت کردن با خوب صحبت کردن با هم متفاوت می‌باشد. هر کسی قادر به صحبت کردن است، امّا همه نمی‌توانند به خوبی صحبت کنند. برای این که بتوانیم یک مکالمه درخور داشته باشیم باید مهارت فن بیان را فراگیریم.

فن بیان یک مهارت اکتسابی به شمار می‌رود. با این حساب می‌توانید با تمرین کردن سطح بیان خود را ارتقا دهید. در این مقاله شش راهکار ساده برای تقویت فن بیان با شما در میان می‌گذاریم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها بیان خود را تقویت کنید.

تقویت فن بیان چیست؟

به عبارت ساده‌تر تقویت فن بیان یعنی این که بتوانید متناسب با هر مکان و زمانی درست و به جا سخن بگویید. به عنوان مثال هنگامی که در یک محیط اداری هستید طبیعتا باید طرز سخن گفتن شما رسمی باشد، سخن گفتن در یک محیط رسمی با محیط دوستانه و خانوادگی بسیار متفاوت است.  در فن بیان باید با رعایت روش‌ها و تکنیک‌های مختلف، منظور خود را به بهترین شکل به مخاطب تحویل دهید.

شش راهکار ساده برای تقویت فن بیان

همه افراد قدرت سخنوری ندارند، بیشتر افراد برای رسیدن به آن مدت‌ها تمرین کرده‌اند  تا در هنگام صحبت کردن بهتر از پیش عمل کنند. در این بخش به شش مورد از راهکارهای ساده اشاره‌ خواهیم کرد. شما می‌توانید تنها با رعایت کردن این راهکارها در مدت زمان نه چندان طولانی به سطح دلخواه خود در فن بیان دست یابید.

 1. تلفظ درست کلمات: برخی از افراد به هنگام سخن گفتن عجله دارند و یا مضطرب هستند، از این رو نمی‌توانند کلمات را به درستی ادا کنند. این که یک کلمه را صحیح و به طور کامل بیان کنید، نهایت دو ثانیه بیشتر از شما وقت می‌گیرد.
 2. بخوانید: کتاب، روزنامه، مجله و… بخوانید، آنقدر بخوانید تا دایره لغات شما افزایش یابد. هر چه قدر گنجینه واژگان شما بیشتر باشد در هنگام صحبت کردن کم نمی‌آورید. اگر در جایی با یک کلمه روبرو شدید که معنی آن را نمی‌دانید، تنها کافی است با یک سرچ در گوگل معنای آن را جستجو کنید و از کنار کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌دانید به راحتی رد نشوید.
 3. بر زبان آوردن عقیده خود: شاید کمی نامحترمانه به نظر می‌رسید اگر همان اول می‌گفتیم که دروغ نگویید. به آن چه که ایمان دارید بر زبان بیاورید چرا که ناخودآگاه در چنین مکالمه‌هایی‌ محکم‌تر سخن خواهید گفت. در هنگام گفتن واقعیت‌ها اعتماد به نفس شما نیز افزایش می‌یابد و مخاطب باهوش نیز می‌تواند آن را لمس کند و به سخنان شما گوش بسپارد.
 4. تمرین کنید:  جلوی آینه بایستید و کمی با خود سخن بگویید. در روشی دیگر نیز می‌توانید با دوربین مکالمات خود را ثبت کنید و بار دیگر آن‌ها را ببینید و اگر در جایی اشکالی داشتید آن را برطرف نمایید. هر مهارتی با تمرین کردن به دست می‌آید.
 5. زبان بدن: امروزه صحبت کردن تنها به زبان آوردن چند کلمه نیست. افراد می‌توانند با حرکات خود نیز منظور خود را به مخاطب برسانند. اگر حرکات بدن خود یا همان زبان بدن خود را اصولی به کار گیرید، می‌توانید اضطراب خود را کنترل کرده و به تبع آن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 6. ارتباط چشمی: قدرت ارتباط چشمی را به هنگام سخن گفتن نادیده نگیرید. برای این که کلام شما در مخاطب تاثیر بگذارد بهتر با او ارتباط چشمی برقرار کنید. در این مواقع مخاطب حس می‌کند که حواس شما متمرکز سخنان اوست و متقابلاً او نیز به گفته‌های شما توجه خواهد کرد. این حرکت کیفیت فن بیان شما را بیشتر می‌کند.

در بسیاری از مقاله‌های دیگر دیده شده است که در گزینه‌های موجود به این نکته اشاره می‌کنند که به هنگام سخن گفتن اعتماد به نفس داشته باشید‌. در جواب باید گفت که کسی که اعتماد به نفس ندارد چگونه به زور آن را به دست آورد؟ آیا همین که به خود بگوید اعتماد به نفس داشته باش کافی است؟ برای داشتن اعتماد به نفس باید نکات ذکر شده را رعایت نمایید و تمرین و تکرار را از یاد نبرید. وقتی به مرور زمان با به کارگیری نکات، قدرت سخنوری خود را ارتقا دادید،  اعتماد به نفس لازم را به دست می‌آورید.

نکات مهم درباره اهمیت فن بیان 

شما در هر سن و هر جایگاهی به عبارتی در هر موقعیتی باید با مخاطب خود صحبت کنید. ما در هنگام صحبت کردن با مخاطب سعی داریم که با کلمات خود بر آن‌ها تاثیر بگذاریم. برخی از مواقع نمی‌توانیم آنگونه که می‌خواستیم اثر سخن خود را در مخاطب ببینیم، در این وضعیت اهمیت فن بیان مشخص می‌شود.

کیفیت برقراری ارتباط با فن بیان ارتباط مستقیمی دارد. بسیاری از افراد به هنگام برقراری ارتباط دچار مشکل می‌شوند و قادر نیستند که شروع کننده یک گفتگو باشند، به این افراد توصیه می‌شود که حتماً فن بیان خود را تقویت کنند تا در این گونه موارد با مشکلی مواجه نشوند. اهمیت فن بیان را می‌توان در موارد زیادی مشاهده کرد از جمله :

 • اهمیت فن بیان در جمع خانواده و دوستان
 • اهمیت فن بیان در جایگاه شغلی و مصاحبه‌های کاری
 • اهمیت فن بیان در زمان فروش محصول
 • اهمیت فن بیان در کودکان و…

تقویت فن بیان با شرکت در دوره‌های مربوطه

امروزه دوره‌های زیادی در رابطه با تقویت و آموزش فن بیان برگزار می‌شود. افرادی که تمایل دارند در این زمینه بهتر از قبل عمل کنند، می‌توانند با نام نویسی در این دوره‌ها در کلاس‌های تقویت فن بیان شرکت کرده و مهارت کلامی خود ارتقا دهند. در چنین دوره‌هایی مهارت‌های بسیاری را در مورد فن بیان کسب خواهید کرد که عبارتند از:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • مدیریت استرس در مواقع ضروری
 • تاثیر کلمات بر مخاطب و رسیدن به هدف
 • رشد شخصیتی
 • افزایش کیفیت روابط اجتماعی افراد 

سخن آخر

هنگامی که با دیگران یک ارتباط مؤثر برقرار می‌کنیم در ذهن افراد، خود را به عنوان یک انسان قدرتمند معرفی کرده‌ایم. همین امر سبب می‌شود که در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود نیز موفق شویم. شاید در نگاه اول داشتن مهارت فن بیان مهم تلقی نشود امّا نتیجه آن را در کوتاه مدت مشاهده خواهید کرد.

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.