03136632615
0

فن بیان در روز خواستگاری

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

اهمیت مراسم خواستگاری و دیدار خانواده‌ها با یکدیگر در آن روز برای همه روشن است. ممکن است بسیاری از ازدواج‌ها به دلیل خوب پیش نرفتن خواستگاری به هم بخورد. در مراسم‌های خواستگاری ممکن است حرف‌های مناسبی راجع به مهریه و عروسی و چیزهای دیگر زده نشود و این باعث به هم خوردن مراسم شود. بنابراین باید در روز خواستگاری روی طرز صحبت کردن خود کار کنیم. در این مقاله می‌پردازیم به موضوع‌هایی از قبیل فن بیان در روز خواستگاری و اینکه چه حرف‌هایی باید در این روز زده شود و موارد دیگر.

فن بیان در روز خواستگاری

همانطور که گفتیم فن بیان و لحن حرف زدن در روز خواستگاری بسیار مهم است. برای همین در ادامه این مطلب به مواردی اشاره کردیم که می‌توانید برای این روز آماده‌تر باشید.

 برای اینکه در روز خواستگاری مشکلی پیش نیاید قبلاً با خانواده خود راجع به مهریه و جهازیه و دخل و خرج مراسم و دیگر موضوع‌ها صحبت کرده و نظرتان را یکی کنید و در مراسم خواستگاری فقط صحبت خانواده عروس و داماد باقی بماند. چند روز قبل از مراسم لیستی تهیه کنید و تمرین کنید که در آن روز چه حرف‌هایی باید بزنید. در این قسمت به چند مورد از تمرین‌های فن بیان اشاره می‌کنیم:

شمرده و آرام حرف بزنید طوری که فرد مقابل به راحتی هدف و منظور شما را متوجه شود. برای سنجش این موضوع که چگونه حرف بزنید قبلاً از آشنایان خود کمک بگیرید. قبل از مراسم متنی را بردارید و با سرعت‌های کم زیاد و معمولی بخوانید. در این مورد می‌توانید صدای خود را ضبط کنید و به راحتی بفهمید که خواندن شما در چه سرعتی بهتر است.

 اگر صدای خیلی آرامی دارید سعی کنید برای بلندخوانی تمرین کنید و مطلبی را بلند بخوانید و خود را به چالش بکشید. اگر صدای شما بلند و واضح باشد افراد به شما بیشتر اعتماد می‌کنند. اگر دیدید که توجه فرد مقابل به صحبت‌های شما کم‌تر شده است کمی صدای خود را بلند کنید تا حواسش را جمع کند. با اعتماد به نفس بالا حرف بزنید برای این کار می‌توانید خود را جای افراد مهم تلقی کنید و به جای آن‌ها حرف زده و تمرین کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

چگونه در جلسه خواستگاری صحبت کنیم؟

اینکه چگونه در روز خواستگاری سخنرانی کنیم بسیار مهم است. در این قسمت به نکات و تکنیک‌هایی اشاره می‌کنیم که برای گفتگو در روز خواستگاری بسیار مفید است:

سعی کنید سوالات خانواده مقابل را پیش‌بینی کنید و حتماً با خانواده خود از قبل هماهنگ باشید. آگاه باشید که اولین دیدار مهم‌ترین دیدار است و مراقب باشید که اصل مطلب را چگونه بیان می‌کنید. از اصول متقاعدسازی آگاهی داشته باشید. به والدین همسر آینده خود نیز حق بدهید و چند روز قبل برای خود لیست سوالاتی آماده کنید. بلد باشید که چگونه سر صحبت را باز کنید. با اعتماد به نفس بالا حرف بزنید و تن صدای خود را کنترل کنید. حواستان به جملات ممنوعه باشد یعنی از جملاتی که بر پایه ادب است بهره ببرید. با رعایت نکاتی که گفته شد می‌توانید قبل از مراسم، خود را برای سخن گفتن آماده کنید.

 

متن سخنرانی در مراسم خواستگاری

همانطور که اشاره کردیم برای روز مراسم خواستگاری خود متنی آماده کنید و مسائلی که برایتان مهم است را در آن بنویسید. مسائلی مانند سوالاتی که برایتان مهم است، اهدافی که برای آینده دارید، ذهنیت شما از ازدواج ، شرایطی که برای ازدواج دارید و خیلی مسائل مهم دیگر.

متن را از قبل آماده کنید، چند بار بخوانید تا این مسائل ملکه ذهن شما شود و شما برای مراسم آماده باشید. این کار اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد تا بتوانید در آن لحظه بهتر سخنان خود را مطرح کنید.

صحبت‌های والدین در خواستگاری

در این قسمت اشاره می‌کنیم به مهم‌ترین بحث‌هایی که والدین می‌توانند در این روز مهم درباره آن‌ها حرف بزنند:

 1. درباره اعتقادات مذهبی هر دو طرف
 2. آیا هر دو طرف آماده یک تعهّد مادام‌العمر هستند یا نه
 3. چرا قصد ازدواج با همدیگر را دارند
 4. علاقه‌ای به هم دارند یا نه
 5. چگونه نیازهای مالی آن‌ها بعد از ازدواج تامین می‌شود
 6. آیا در زمینه‌های مختلف با هم توافق دارند یا نه
 7. آیا تا به حال ازدواج یا نامزدی دیگری داشته‌اند یا نه
 8. وضعیت تحصیلی و فرهنگی خانواده‌ها
 9. روابط طرفین با دوستان و آشنایان
 10. دیدگاه طرفین نسبت به بچه‌دار شدن و…

سوالات دختر در مراسم خواستگاری

در این قسمت اشاره می‌کنیم به سوالات رایجی که یک دختر باید در مراسم خواستگاری داشته باشد:

 1. شغل شما چیست
 2. موقعیت شغلی شما چگونه است
 3. محل زندگی که مدنظر شماست کجاست
 4. نظرتان راجع به کارهای خانه چیست
 5. آیا انتظار دارید که همسرتان حقوقش را برای منزل خرج کند
 6. ، آیا انتظار دارید همسرتان در صورت شاغل بودن همه مصارف خود را متقبل شود
 7. در صورت داشتن همکار مرد نظرتان چیست
 8. مسکن شما استیجاری خواهد بود یا برای شماست و…

سوالات پسر در روز خواستگاری

پسران در روز مراسم خواستگاری باید سوالاتی از قبیل موارد زیر بپرسند:

 1. معرفی سن
 2. معرفی تعداد اعضای خانواده
 3. شغل خود و خانواده
 4. تحصیلات و روابط کاری
 5. اعتقادات مذهبی
 6. همکاران و دوستان
 7. نحوه ابراز احساسات
 8. نظرش راجع به بچه‌دار شدن
 9. نظرش راجع به همکاری با خانم‌ها
 10. چیزهایی که باعث امنیت و آرامش او می‌شود
 11. چه اهدافی از ایجاد رابطه زناشویی دارد
 12. مسائل مالی 
 13. تفریحاتش به چه صورت است
 14. نظرش راجع به پس‌انداز کردن و خیلی موارد دیگر

نتیجه گیری 

 نحوه حرف زدن و فن بیان در مراسم خواستگاری و آماده بودن برای آن روز بسیار ضروری است. برای همین در این مطلب پرداختیم به مسائلی از قبیل خواستگاری و فن بیانی که باید در این مراسم داشته باشیم. همچنین سوالاتی که والدین دختر و پسر و خود دختر و پسر باید در آن روز به آن بپردازند اشاره کردیم. پس به افرادی که مراسم خواستگاری پیش رو دارند توصیه می‌کنیم که قبل از مراسم آماده باشند و بدانند که هدفشان از ازدواج چیست.

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.