03136632615
0

فلسفه شب یلدا در فرهنگ ایران زمین

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز را به نام شب یلدا که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سحر بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا از سردی و تاریکی این شب به خیر و خوبی گذر نمایند و به بشارت و کامروایی در زندگی برسند. شب یلدا امسال در شب سه شنبه مورخ ۳۰ ام آذرماه و بامداد چهارشنبه یکم دی ماه سال ۱۴۰۰ می‌باشد.

تاریخچه شب یلدا

کلمه یلدا در زبان سریانی به معنی میلاد یا تولد است که به عنوان جشن آریایی در ایران، برای شب اول زمستان که به شب چله یا شب یلدا نام برده می‌شود که ایرانی‌ها در این شب، تفأل با دیوان حافظ با نیت شادکامی می‌گشایند و فال خود را از حضرت حافظ طلب می‌کنند. البته برخی دیگر به شاهنامه‌خوانی در این شب می‌پردازند.

آداب و رسوم شب چله در ایران باستان

آداب و رسوم شب یلدا در طول سالیان سال تغییر نکرده و ایرانیان در این شب، به خوردن میوه و خشکبار و تنقلات مشغول می‌شوند و با دور هم گرد آمدن و افروختن هیزم و بخاری روشن می‌نشینند و تا سحر به شادی و مهمانی می‌پردازند.

در شب یلدا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به نقل خاطرات و قصه‌گویی می‌پردازند و باعث می‌شود شب یلدا برای همگان دلپذیرتر شده و دورهمی به یاد ماندنی را رقم بزنند و بلندترین شب سال را که تنها یک دقیقه از بقیه شب‌های دیگر بلندتر است را سحر نمایند.

خوراکی های مرسوم در شب چله

در سرتاسر ایران‌زمین، خوردن هندوانه، انار دان شده، انواع تنقلات و خوراکی‌ها در شب یلدا جزو آداب و رسوم آن می‌باشد.

در این شب سفره‌ای پهن می‌شود با انواع خشکبار، تنقلات و انار دان شده یا هندوانه به همراه کتاب دیوان حافظ یا شاهنامه تزئین و سفره آرایی می‌شود.

انار و هندوانه جزو مهم‌ترین ملزومات شب یلدا هستند. چرا که هندوانه میوه‌ای است که همواره در آیین این شب به شمار می‌آید،

باوری که در میان ایرانیان وجود دارد درباره هندوانه این است که خوردن هندوانه در شب چله باعث می‌شود که سرما و بیماری از آنها دور بماند و همواره در سلامتی و شادکامی چله بزرگ و چله کوچک را پشت سر گذارند.

نکته به یاد ماندنی شب یلدا

نکته بسیار زیبا و به یاد ماندنی در شب یلدا به عنوان بلندترین شب سال در این است که همه هم‌وطنان ایرانی اعم از فارس، ترک، کرد، بلوچ، لر و عرب شب یلدا را شب شادی، مهرورزی، جشن، صداقت، دور هم‌نشینی، دوستی می‌دانند.

شب یلدا، در واقع پاسداشت فرهنگ و سنت‌های خوب ایرانی می‌باشد در کنار و مهمان هم بودن و چشم امید داشتن دسته جمعی انرژی مثبت را اشاعه می‌دهد از مزایای شب یلدا در کنار هم بودن به نیایش، انار خوردن، حافظ خواندن، قصه گفتن و… پرداخته می‌شود به همین خاطر به بهانه یک دقیقه طولانی‌تر بودن، دور هم بودن را جشن می‌گیریم.

مجتمع آموزشی پندار (سایت علمساز) شب یلدا را به تمامی هنرجویان و کاربران سایت تبریک عرض می‌نماید و از خداوند منان شادکامی و سلامتی را برای همه کاربران خود آرزومند است و به همین خاطر توجه شما را به دیدن کلیپ زیر جلب می‌نماییم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.