03136632615
0

آموزش فن بیان با مشتری

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

افراد برای جذب مشتری همواره تبلیغاتی را ارائه می‌دهند و یا در یک بازه زمانی برای محصولات خود تخفیفی را در نظر می‌گیرند. تمامی این راهکارها به قصد فروش محصولات و یا ارائه خدمات به کار گرفته می‌شوند، امّا در این میان روش دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با رعایت آن مشتری مداری کنید.

 با رعایت یک سری از اصول فن بیان، مشتری را متأثر خواهید کرد که در نهایت باعث رضایت و جذب مشتری می‌شود. داشتن مهارت سخنوری در تمام زمینه‌ها می‌تواند یاری رسان شما باشد. در این مورد نیز می‌توانید به این مهارت تکیه کرده و بدین طریق ارزش فعالیت و برند خود را افزایش دهید.

آموزش فن بیان با مشتری- آموزش رایگان فن بیان مشتری

آموزش فن بیان با مشتری

بدیهی است که در فروشندگی و برخورد با مشتری تنها سلاح شما فن بیان شما است. هنگامی که اشخاص نمی‌توانند محصولات خود را به فروش برسانند و یا خدمات خود را ارائه دهند، شرایط اقتصادی حال حاضر کشور را بهانه‌ می‌کنند. در این رابطه باید گفت که اگر بر روی قدرت سخنوری خود کار کنید و با فن بیان خود مشتری را راضی نگه‌دارید، می‌توانید در کوتاهترین زمان ممکن به فروش بسیار زیادی برسید. در این مطلب آموزش‌هایی را در باب فن بیان برای شما بیان خواهیم کرد که با یادگیری نکات ذکر شده می‌توانید قدرت سخنوری و فن بیان خود را ارتقا دهید.

 • مثبت باشید.
 • صحبت طرف مقابل را قطع نکنید.
 • همسان سازی با مشتری
 • ساده باشید.
 • خطاب قرار دادن مشتری

مثبت باشید

حتماً به این مسئله واقف هستید که اگر با انرژی مثبت و بالا یک نفر حرف بزنید، انرژی شما در طرف مقابل نیز اثر می‌کند و در واقع با مثبت حرف زدن افراد بیشتر تمایل دارند که با شما به گفتگو بپردازند. در این مورد نیز باید از ذکر بعضی جمله‌ها و کلمه‌ها پرهیز کنید. به عنوان مثال هنگامی که مشتری درباره یک محصولی از شما سوال می‌پرسد که آیا فلان محصول را دارید یا خیر؟ در جواب اگر محصول مربوطه موجود نباشد به جای گفتن  (نداریم)  بهتر است از جملاتی مانند  فعلاً نه یا به زودی استفاده کنید. معادل‌های ذکر شده بار مثبت دارند که استفاده از آنها باعث سرخوردگی مشتری نیز نمی‌شود.

آموزش فن بیان با مشتری- آموزش رایگان فن بیان مشتری

صحبت طرف مقابل را قطع نکنید

اجازه دهید مشتری حرف خود را بیان کند. ممکن است این سخن یک نقد، تعریف، سوال و یا هر چیز دیگری باشد. طبیعتاً قطع کردن حرف طرف مقابل امری ناپسند تلقی می‌شود، پس در شرایطی که با مشتری با لحن بی‌ادبانه‌ای برخورد شود، مشتری را دفع خواهید کرد.

خطاب قرار دادن مشتری

در هنگام برخورد با مشتری باید برای او ارزش قائل شوید. از طرفی مشتری باید از این ارزش‌گذاری آگاه شود. بایستی این حس را شما به مشتری انتقال دهید، حال آنکه منتقل کردن این حس باید به طریقی صورت گیرد. در زمان صحبت کردن با مشتری بهتر است آنها را صراحتاً مورد خطاب قرار دهید. بدین طریق آنها به این موضوع پی می‌برند که شما برای آنها وقت گذاشته‌اید.

همسان سازی با مشتری

همسان سازی را می‌توان یکی از اصلی‌ترین موارد در فن بیان دانست. به عبارت ساده‌تر بایستی زبان بدن و زبان گفتار ما با مشتری همسان شود. ممکن است مشتری با لحنی رسمی با شما سخن بگوید، در چنین شرایطی شما نیز باید با مشتری خود همسان شوید. همچنین می‌توانید جهت اطمینان بیشتر  یک پله رسمی‌تر از مشتری خود برخورد نمایید. در مثالی می‌توان این گونه اظهار داشت که اگر یک مشتری داشته باشید که به زبان قومیتی خود سخن می‌گوید، می‌توانید در حد توان خود حتی به اندازه یک جمله به زبان آن قومیت حرف بزنید. بدین طریق همسان سازی را با مشتری خود به انجام رسانده‌اید.

ساده باشید

به هنگام جواب دادن به سوالات مشتریان خود، ساده و قابل فهم صحبت کنید. لطفاً با اکراه به آنها پاسخ ندهید، چرا که هر چقدر بی‌ریا و ساده با آنها سخن بگویید همان قدر آنها نسبت به شما احساس رضایت خواهند داشت. همچنین نباید زبان گفتار شما تهاجمی، امری و یا منفعل باشد.

آموزش فن بیان با مشتری- آموزش رایگان فن بیان مشتری

ارتباط با مشتری

اینکه بتوانید با دیگران به خوبی ارتباط برقرار نمایید، هنر است، امّا از طرفی دیگر استفاده از این هنر برای دستیابی به هدف‌ها، یک علم محسوب می‌شود. ارتباط برقرار کردن با مشتری به وسیله فن بیان می‌تواند فروش محصولات شما را تضمین کند. اگر کمی واقع بینانه‌تر به مسئله بپردازیم باید به این موضوع آگاه باشید که در هنگام خرید و یا فروش یک محصول یک ارتباطی بین خریدار و فروشنده صورت خواهد گرفت. در این مدت محدود باید با فن بیان منحصر به ‌فرد خود ارتباط خود را با مشتری را حفظ نموده و آن را در اوج نگهدارید.

جملات ارتباط با مشتری یا مشتری‌ پسند

طرز صحبت کردن بر مشتری تاثیر دارد و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. در این مورد یکسری از جملات وجود دارند که استفاده از آنها باعث جذب مشتری می‌شود. در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • چطور می‌توانم کمکتان کنم؟
 • نگران نباشید مشکل شما را حل خواهیم کرد؟
 • خرید شما را در کوتاهترین زمان ممکن تحویل خواهیم داد.
 • از خرید شما متشکریم.
 • درست متوجه منظورتان شدم؟
 • حق با شماست، اجازه دهید راه‌ حل مناسب را پیدا کنیم.

چگونه با مشتری ناراضی برخورد کنیم؟

طرز صحبت کردن بر مشتری تاثیر دارد و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد. در این مورد یکسری از جملات وجود دارند که استفاده از آن‌ها باعث جذب مشتری می‌شود. در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • چطور می‌توانم کمکتان کنم؟
 • نگران نباشید مشکل شما را حل خواهیم کرد؟
 • خرید شما را در کوتاهترین زمان ممکن تحویل خواهیم داد.
 • از خرید شما متشکریم.
 • درست متوجه منظورتان شدم؟
 • حق با شماست، اجازه دهید راه‌ حل مناسب را پیدا کنیم.
آموزش فن بیان با مشتری- آموزش رایگان فن بیان مشتری

پیشنهاد علم ساز

قدرت سخنوری و یا به عبارتی فن بیان در تمامی زمینه‌ها به شما کمک خواهد کرد. چه در بحث کاری و چه در بحث‌های دیگر این طرز سخن گفتن شماست که تعیین کننده است. سخن گفتن در زمان و مکان مناسب می‌تواند شما را از پیش آمد‌های ناگوار در امان نگه ‌دارد.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.