03136632615
0

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ امروزه پیدا کردن یک شغل خوب کار چندان راحتی نیست. برای بسیاری از رشته‌ها بازار کار اشباع شده است، امّا برای برخی دیگر همیشه فرصت‌های شغلی خوبی وجود دارد. از گذشته تا‌کنون همیشه کسب و کاری وجود داشته است و هر کسب و کاری یک بخش مهمی به نام داده‌های مالی دارد. برای سامان بخشیدن به اوضاع مالی هر شرکت و سازمان به یک حسابدار نیاز است. رشته حسابداری نیز جزو رشته‌هایی است که همواره در بازار کار برای آن فرصت‌ شغلی وجود دارد.

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ - آموزش رایگان حسابداری

شغل حسابداری چیست ؟

بسیاری از افراد در دوره‌های حسابداری موسسات شرکت می‌کنند و پس از فراگیری علوم و فنون حسابداری وارد بازار کار می‌شوند. به عقیده بسیاری از افراد شرکت در دوره‌های موسسات بهتر از شرکت در کلاس‌های دانشگاهی است، چرا که در موسسات به طور عملی با حسابداری آشنا می‌شوند. همچنین تنها مطالب مورد استفاده و کاربردی آموزش داده می‌شود، در حالی که در دانشگاه‌ها علاوه بر مطالب مفید، مطالب غیر ضروری را نیز آموزش داده می‌شود. به طور کلی یک حسابدار وظیفه دارد که به امور مالی رسیدگی کند که در بخش زیر به شرح خلاصه‌ای از آنها می‌پردازیم.

  • هنگامی که از امور مالی سخن می‌گوییم منظور ما فقط حساب و کتاب‌های روزانه نیست. امور مالی نه تنها فقط برای همان روز، بلکه باید به شکل ماهانه، فصلی و سالانه نیز صورت گیرد.
  • امور مالی شامل مواردی است که عبارتند از: حساب‌ بانکی، کارت اعتباری، تکمیل حسابرسی سالانه، بازبینی و بررسی گزارش‌های مالی. تمامی موارد ذکر شده باید زیر نظر حسابدار مربوطه باشد.
  • حسابدار بایستی درباره موقعیت اقتصادی تحلیلاتی‌ انجام دهد و سپس گزارش‌هایی را ارائه کند که بتوان با استفاده از آن‌ها وضعیت اقتصادی سازمان مربوطه را ارزیابی کرد. تحلیل و گزارش‌هایی‌ نظیر: توصیفاتی درباره واریانس درآمد، گفتگویی با بخش مدیریت برای بررسی نتایج مالی و اقتصادی، فراهم کردن بودجه و…
  • یکی دیگر از وظایف حسابدار ثبت کردن اسناد معامله‌های اقتصادی و تجاری می‌باشد. حسابدار باید در همه حال به بازار سود و سرمایه توجه داشته باشد و بررسی‌های لازم را در این باره انجام دهد. پیرو آن باید برای شرکت و یا سازمانی که کار می‌کند، جهت فعالیت‌های اقتصادی پیشنهادهایی داشته باشد.
  • بایستی در هنگام بررسی و تحلیل داده‌های اقتصادی نقاط ضعف سازمان یا ارگان مربوطه را تشخیص دهد و در صدد اصلاح آنها برآید.
  • در نهایت یک حسابدار باید به قوانین مالی واقف باشد و طبق اصول، کارها را پیش ببرد.
آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ - آموزش رایگان حسابداری

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است؟

طبیعتاً نمی‌توان به طور صد‌ درصد درباره یک رشته‌ نظر داد و آن را بهترین دانست و این که آیا رشته حسابداری رشته خوبی است؟

هر رشته‌ای پستی و بلندی‌هایی دارد، امّا اگر بخواهیم به طور تقریبی و بر اساس آمار به دست آمده سخن بگوییم، باید گفت که رشته حسابداری رشته خوبی است. چرا که رشته حسابداری دارای دو ویژگی است که آن را در این زمان منحصر به فرد کرده است:

  1. وجود بازار کار
  2. درآمد کافی

 کمتر موردی دیده می‌شود‌‌ که بعد از فارغ التحصیلی از رشته حسابداری بی‌کار بمانند. یعنی اگر که در حسابداری حرفه‌ای و خبره باشید حتماً یک شغل با درآمد خوب پیدا خواهید کرد. همچنین حسابداری دارای زیرمجموعه‌هایی است که عبارتند از: حسابداری عمومی، حسابداری مدیریت، حسابداری مالیاتی، حسابداری دولتی، حسابرسی، حسابداری مالی، حسابداری حقوقی.  در تمامی موارد ذکر شده تفاوت‌هایی در جزئیات کار وجود دارد، امّا در کلیات حسابداری یک مفهوم دارد که همه آن‌ها ملزم به رعایت آن هستند.

درآمد رشته حسابداری

چندین عامل در درآمد یک حسابدار دخیل می‌باشد. در وهله اول طبق قانون کار، حقوقی برای حسابداران‌ در نظر گرفته می‌شود. در واقع حقوق مشاغل را در قانون کار بر اساس صنف تعیین می‌‌کنند. به طور میانگین درآمد یک حسابدار در ایران از ۳۰۰۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود.

در حقوق ماهیانه مواردی مانند حق مسکن، حق اولاد، هزینه رفت و آمد و… دخیل هستند. البته ناگفته نماند که مقدار درآمد گفته شده برای شروع کار حسابداری است پس از آن درآمد ماهیانه شما می‌تواند بر اساس تعداد اولاد، سابقه کار و میزان حرفه‌ای بودن شما افزایش یابد. میزان حرفه‌ای بودن بیشترین تأثیر را در درآمد شما دارد.

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ - آموزش رایگان حسابداری

رشته حسابداری برای خانم‌ها

در رابطه با این که آیا رشته حسابداری رشته خوبی است یا نه باید گفت که از بعضی لحاظ برای خانم‌ها و در برخی دیگر برای آقایان بهتر است. در واقع از موسسات و شرکت‌های کوچک گرفته تا ارگان‌های دولتی به حسابدار نیاز دارند، چرا که همه آنها یک اظهارنامه مالیاتی و یک صورت مالی باید به دولت ارائه دهند. امروزه اکثر خانم‌ها نیز قصد دارند که وارد بازار کار شده و از نظر مالی مستقل شوند. حسابداری یکی از گزینه‌های پیش رو است که از لحاظ شأن اجتماعی نیز بسیار مناسب خانم‌ها می‌باشد.

 در استخدام خانم‌ها برای شغل حسابداری دو نکته حائز اهمیت است، اولین نکته این است که خوشبختانه یا متاسفانه استخدام خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است. دومین نکته در رابطه با حقوق حسابداران می‌باشد که حقوق آقایان نسبت به بانوان بیشتر است.

هدف شغل حسابداری

به طور کلی حسابداری به امور مالی و اقتصادی نظم می‌بخشد و با کنترل حساب‌ها در دراز مدت سبب سود دهی می‌شود. حسابدار همیشه اطلاعاتی را درباره حساب‌های شرکت به مدیران ارائه می‌دهد، همین امر باعث می‌شود که مدیران از سود و زیان شرکت خود آگاه باشند و به تبع آن برای سوددهی شرکت تصمیمات بهتری بگیرند. در این که رشته حسابداری رشته خوبی است شکی نیست اما باید در کار خود بسیار دقیق باشید، چرا که ممکن است با یک اشتباه جزئی مشکلاتی بزرگ پیش آید.

آیا رشته حسابداری رشته خوبی است ؟ - آموزش رایگان حسابداری

پیشنهاد علم ساز

علم ساز یک سامانه آموزش مجازی می‌باشد که شما را برای بازارکار بدون نیاز به تحصیلات دانشگاهی آماده می‌سازد. دوره حسابداری کاربردی دوره ای است که هر آنچه که شما برای یک حسابدار حرفه‌ای شدن نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهد. در صورتی که نیازمند پاسخگوی سوالات بیشتر هستید می‌توانید فرم زیر را تکمیل کنید یا به پیج دوره آموزشی ما سر بزنید.

ورود به صفحه دوره حسابداری کاربردی

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.