03136632615
0

آینده شغلی حسابداری چیست؟

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۶ دقیقه

آینده شغلی حسابداری بسیار پر رونق می‌باشد، چرا که حسابداری برای رفع نیازهای انسان‌ها پدید آمده است تا با توجه به گسترش فعالیت‌های اقتصادی و توسعه کسب‌ و کارها جوابگوی مسائل سخت و پیچیده آنها باشد و با هدف و روش‌های مختلف حسابداری برای رفع نیازهای اطلاعاتی کسب‌ و کارها مورد استفاده قرار گیرد و شرکت‌ها، سازمان‌ها، دولت و اشخاص با استفاده از حسابداری می‌توانند اطلاعات لازم درباره کسب‌ و کار خود را به راحتی به دست آورند و با تدوین استراتژی‌های درست به پیشبرد اهداف خود برسند با ما همراه شوید تا با آینده شغلی حسابداری آشنا شوید و اطلاعات لازم در این باره را کسب نمایید.

آینده شغلی حسابداری چیست؟ - مدرک دوره حسابداری

آینده شغلی حسابداری در ایران

فارغ‌التحصیلان دوره تحصیلات تکمیلی رشته حسابداری، آمادگی بیشتری از نظر تئوری برای حضور در بازار کار در شغل حسابداری دارند اما با شرکت در دوره حسابداری کاربردی مجتمع آموزشی پندار (سایت علم ساز) به صورت عملی و پروژه محور آموزش حسابداری کاربردی را فرا می‌گیرید و در صورت قبولی در آزمون، مدرک معتبر حسابداری فنی و حرفه‌ای خود را از سایت علم ساز دریافت خواهید کرد.

فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار زیاد خواهد بود و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح در سازمان‌ها و شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک را در بر می‌گیرد.

با وجود اینکه افرادی زیادی در دانشگاه‌های کشور اعم از دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، علمی کاربردی، پیام‌نور، جهاددانشگاهی و… دانشجویان بسیار زیادی در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند و آموزش حسابداری را به خوبی یاد می‌گیرند؛ امّا تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته نسبت به سایر رشته‌ها کمتر می‌باشد، چرا که از یک موسسه یا شرکت یا کسب‌ و کار کوچک گرفته تا بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشور برای انجام نیازهای مالی خود مانند تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند خواهند بود. به همین خاطر آینده شغلی حسابداری کاربردی بسیار پر رونق‌تر از سایر رشته‌هاست.

آینده شغلی حسابداری چیست؟ - مدرک دوره حسابداری

اهمیت شغل حسابداری در صنعت

فرض نمایید که در کارخانه یا شرکتی می‌خواهید مانند خرید سهام یا مشارکت‌ در ساخت و… سرمایه‌گذاری کنید، جهت مطمئن شدن از عملکرد آنها می‌خواهید به بررسی صورت‌ها و گزارشات مالی آن شرکت یا کارخانه بپردازید، تنظیم و ارائه این صورت‌ها و گزارشات مالی وظیفه حسابدار است.

با توجه به پیچیدگی‌هایی که در حوزه اقتصاد و برآوردهای مالی وجود خواهد داشت، هیچ رشته‌ای مانند حسابداری نمی‌توانند از پس برآوردهای مالی بر بیاید، و جهت رشد اقتصادی باید سرمایه‌گذاری و حسابداری به خوبی انجام شود تا نتیجه لازم را پدید آورد. اکثر سرمایه‌گذاران به این باورند که در جایی سرمایه‌گذاری نمایند تا بیشتر سود و بازدهی را برای آنها داشته باشد و اگر سرمایه‌گذاری که می‌خواهد انجام دهند دارای ریسک است ریسک مد نظر را برآورد نمایند که در این شرایط نیاز به سیستم حسابداری و حسابداران ماهر خواهند داشت تا با توجه به سیستم حسابداری بتوانند برآوردهای موردنیاز خود را انجام دهند.

وضعیت بازار کار رشته حسابداری

داوطلبان دوره حسابداری فنی و حرفه‌ای یا فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری بعد از دریافت مدرک حسابداری خود می‌توانند تمامی سطوح و شاخه‌های مختلف امور مالی را انجام دهند و در موسسات و شرکت‌های تجاری، اعم از خصوصی یا دولتی به عنوان کارمند حسابدار در رسته‌های مختلف ذیل مشغول به کار شوند و از آینده شغلی حسابداری به خوبی برخوردار خواهند شد.

یک) بازارکار شغل حسابداری

  • حسابداری مالی در تمامی موسسات و شرکت‌های غیرانتفاعی و تجاری مشغول به کار شوند.
  • حسابداری صنعتی در تمامی شرکت‌های تولیدی و واحدهای صنعتی امکان اشتغال وجود دارد.
  • حسابداری دولتی در تمامی ادارات و سازمان‌های دولتی.
  • حسابداری مالیاتی در ادارات دارایی یا تاسیس شرکت خدمات مالیاتی.
  • حسابداری بیمه در موسسات و شرکت‌های بیمه.
  • حسابداری بانک‌ها در سرپرستی و شعب بانک‌ها.
  • به عنوان مدیریت مالی واحدهای تجاری مشغول به کار شوند.

دو) بازار کار شغل حسابرسی

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری و دارندگان مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای می‌توانند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه و شغل حسابرسی فعالیت نمایند. حرفه حسابرسی به دو گروه اصلی در یک تقسیم‌بندی کلی تفکیک می‌شوند:

  • الف) حسابرسان داخلی، کارمندانی به شمار می‌آیند که به موارد مختلف رسیدگی می‌کنند و ارتباط بین هیات مدیره و شرکت را برقرار می‌نمایند و گزارشات رسیدگی را در قالب هفتگی، ماهیانه، سالیانه به هیات مدیره و مدیرعامل ارائه می‌کنند. در واقع این قسم از حسابرسان در داخل خود شرکت مستقر هستند و فعالیت‌ها و صورت‌های مالی داخلی شرکت را مورد بررسی قرار خواهند داد.
  • ب)حسابرسان مستقل، این طیف از حسابرسان در قالب شرکت یا سازمانی مستقل از خود شرکت مربوطه به بررسی گزارشات می‌پردازند و بر اساس قرارداد منعقد شده عملیات حسابداری را طبق اصول حسابداری مورد بررسی و رسیدگی قرار می‌دهند و در نهایت گزارشات خود را به صاحبان شرکت یا هیات مدیره ارائه می‌دهند. در واقع حسابرسان مستقل، پل ارتباطی بین صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می‌باشند. در ایران سازمان حسابرسی به عنوان بزرگ‌ترین موسسه حسابرسی یک سازمان دولتی مستقل عمل می‌کند؛ البته در کنار این سازمان، شرکت‌ها و موسسات مختلفی در حوزه حسابرسی مشغول فعالیت هستند.

آیا درآمد شغل حسابداری قابل‌قبول است؟

درآمد شغل یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که افراد در هنگام جستجوی شغل، آن را در نظر می‌گیرند، این فاکتور امروزه از اولویت مهمی در بین افراد برخوردار است. بسیاری از متقاضیان کار به دلیل کم بودن درآمد بالاجبار در شاخه‌ای غیر از رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده‌اند و یا در کسب‌وکاری به غیر از رشته تحصیلی پایه‌گذاری کرده‌اند، چرا که امروزه میزان درآمد هر شغلی بسیار حائز اهمیت است و خبر خوش آن است که با داشتن مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای یا گذراندن دوره آموزش حسابداری از درآمد قابل قبولی برخوردار خواهید بود البته شایان ذکر است که هرچقدر سابقه و تجربه شما در این رشته بالاتر رود درآمد شما هم به همان میزان افزایش خواهد یافت و آینده شغل حسابداری در صورت سابقه و تجربه بیشتر برای شما بسیار درخشان‌تر خواهد بود.

سایت علم ساز مفتخر است با مدرسان با تجربه اقدام به آموزش دوره حسابداری کاربردی می‌نماید و در پایان داوطلب با انجام تمرینات و پروژه‌های عملی به صورت مستقیم وارد بازارکار این رشته می‌شود و با تمام مباحث مورد نیاز حسابداری در انواع شاخه‌ها به خوبی و به صورت عملی فرا می‌گیرد و با کسب نمره حدنصاب قبولی در آزمون‌ها می‌تواند مدرک حسابداری فنی و حرفه‌ای خود را دریافت نماید و به راحتی در شرکت یا موسسه مشغول به کار شود اگر می‌خواهید به عنوان یک حسابدار با تجربه مشغول به کار شوید در دوره حسابداری کاربردی سایت علم ساز شرکت نمایید و می‌توانید از کارشناسان ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

نویسنده: سجاد عبدلی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.