03136632615
0

اشتباهات رایج مدیران ارشد

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵ دقیقه

وقتی صحبت از اشتباهات رایج مدیران ارشد می‌شود منظور اشتباهاتی است که همه جا دیده می‌شود و به مکان و زمان خاصی تعلق ندارد. در این مقاله اشتباهات رایج مدیران ارشد بررسی کرده‌ایم که در هر سازمانی ممکن است دیده شود که به شما پیشنهاد می‌کنیم برای درک بیشتر دوره MBA را بگذرانید.

اشتباه رایج اول دلخوش کردن به آمار

به جای اینکه به اعداد توجه کنید، بهتر است به عناصر پدیدآورنده اعداد چشم بدوزید مدیران MBA کارآمد به این عناصر توجه می‌کنند و فقط دنبال تغییر اعداد و ارقام نیستند آنها به خوبی می‌دانند که توجه بیش از حد به آمار به نتایج خرد ختم می‌شود و در روند تصمیم‌گیری به هیچ وجه کفایت نمی‌کند. عوامل پدیدآورنده آمار همیشه در اولویت این مدیران هستند. مثال: پیشنهادها، رضایت مخاطب، انگیزش کارکنان و …

اشتباه رایج دوم نبود اشتیاق برای بررسی عملکرد

بسیاری از مدیران ارشد در ارائه‌ بازخوردهای مستقیم و در زمان مناسب ضعف دارند. علت این ضعف هم به سطح پایین تعاملات آنها برمی‌گردد و یا شاید نداشتن هنر مذاکره در دوره MBA ساخت تعاملات مؤثر سازمانی از جمله مواردی است که به دقت مورد آموزش قرار می‌گیرد. در اغلب موارد اشتیاق پایین برای بررسی عملکرد سازمانی به دلیل ترسهای پنهان مدیران مجموعه است. بنابراین برای ایجاد میل بیشتر ابتدا باید ترسهای رایج را شناسایی کنیم.

اشتباه رایج سوم دستور دادن آزاردهنده

از دیگر اشتباهات رایج مدیران ارشد لحن دستور دادن است که بهتر است درخواست کنید. درخواست کردن باعث ایجاد دلبستگی به سازمان می‌شود اما دستور دادن این حس را تا حد زیادی از بین می‌برد.

براساس اطلاعات حوزه روان‌شناسی شخصیت تقویت رفتار فرمان‌پذیری بیش از حد استاندارد تنها باعث از بین رفتن احساس تعلق و تعالی در افراد می‌شود.

اشتباه رایج چهارم نگاه سطحی به یادگیری

یکی از شعارهای درون سازمانی ما برای برگزاری دوره‌های عالی MBA تعهد به یادگیری مستمر است. متأسفانه بسیاری از مدیران به یادگیری متعهد نیستند یادگیری اشکال و موقعیت‌های مختلفی دارد و در اصل حین یادگیری‌های ما در طی زمان باعث می‌شود کوله باری از تجربه را بر دوش بیندازیم. ما باید یاد بگیریم که برای مسائل مدیریت برنامه آموزشی ویژه در نظر بگیریم. این برنامه‌ها باید ماهیت مستمر داشته باشند تا سطح بالای مدیریتی حفظ شود.

اشتباه رایج پنجم خود اعتمادسازی

ایجاد اعتماد بخشی از قضیه است بازسازی و حفظ اعتماد بخش دیگر! و این یک مهارت کلیدی در مدیریت است متاسفانه خیلی از مدیران فقط به سوابق اکتفا می‌کنند در حالی که در روند ساخت اعتماد شما باید در لحظه حال اعتماد را ایجاد کنید، به حفظ آن بپردازید و نیم نگاهی هم به بازسازی آن داشته باشید. تا شما هم این اشتباهات رایج مدیران ارشد را تکرار نکنید.

اشتباه رایج ششم مدیریت بی‌پشتوانه

برای مدیریت موثر شما به توانایی‌های بسیاری نیازمند شدید تیم‌سازی برای ایجاد تعامل بهتر و مهارت‌های اثربخش مدیریت روحیه برای گذر از بحران‌ها، مدیریت رضایت مشتری، توانایی شنیدن برای حل و فصل معضلات کارمندان از جمله مهارت‌هایی هستند که در دوره آموزشی MBA به آنها پرداخته می‌شود چرا که بسیاری از مدیران فاقد این مهارت‌ها هستند.

اشتباه رایج هفتم تیم‌سازی صوری

این که تنها چند نفر را در کنار همدیگر قرار دهیم و از آنها انتظار داشته باشیم بهترین نتایج را بسازند به معنی تیم‌سازی نیست. تیم‌سازی اصول خاص خودش را دارد ابتدا باید رهبری اثر بخش را فرا بگیریم و در مرحله بعد به شناخت اعضای تیم و انتخاب آنها بپردازیم. در ادامه مدیریت تیم و حفظ شرایط مطلوب عملکرد آنها چالش دیگری است که به ما ثابت می‌کند روند آموزش را جدی بگیریم.

اشتباه رایجهشتم برنامه مبهم

استراتژی مناسب، تعیین کمی و کیفی این استراتژی، پیش‌بینی خطرات احتمالی و هزینه‌های پنهان از قسمت‌های اصلی یک برنامه کاری است که متأسفانه بسیاری از مدیران ارشد یا از آنها بی‌خبرند یا به آنها اعتقادی ندارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.