03136632615
0

با انتظارات غیر واقعی مدیران چگونه روبرو شویم؟

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵ دقیقه

در این مقاله به انتظارات غیر واقعی مدیران مورد بررسی قرار می‌گیرد چرا که یک مدیر می‌تواند در جایگاه‌های متنوعی به مدیریت بپردازد. ممکن است مدیری سرپرست یک بخش باشد یا مدیر عامل شرکت! احتمال اینکه مدیر با رئیس شما گاهی انتظارات غیر واقعی همراه است. احساس سرخوردگی یا بالعکس احساس مقابله از جمله مواردی هستند که در این اوضاع به سراغ شما می‌آیند و شما را در شرایط تعریف نشده‌ای می‌گذارند. گاهی این نشانه‌ها افزایش می‌یابد و اینجاست که شرایط غیر قابل تحمل می‌شود اما باید چه کار کرد؟

ابتدا بر بدن خود مسلط شوید

این جمله به این معنی است که به جای واکنش آنی یا اقدام‌های ناگهانی مثل هیچ کاری نکن، الان کاری می‌کنم تا دیگر از این درخواست‌ها نداشته باشی و …

نخست خودتان را به آرامش دعوت کنید. قبل از مواجهه با انتظارات غیر واقعی مدیران باید ابتدا افکار خودتان را جمع کنید و بعد سنجیده تصمیم بگیرد.

اصول را با هم مرور کنید

 به جزئیات نقشه اصلی را مجدداً ترسیم کنید و گام‌های اصلی را مرور کنید. مدیران و کارمندان اصولاً برای یک هدف معین تلاش می‌کنند بنابراین باید تئوری اصلی و قوانین را با هم مرور کنند و سپس در مورد جزئیات تصمیم بگیرند.

به مدل رفتاری مدیر توجه کنید

قضاوت ممنوع! هر فردی مدل رفتاری خاصی دارد مدیران هم از این قاعده مستثنی نیستند باید روش کار مدیر خود را درک کنید. بر اساس این درک می‌توانید تصمیم بگیرید که رفتارتان واکنشی باشد یا این که کلاً واکنش‌پذیر باشید.

البته کار با یک مدیر غیر واقع نگر شاید مطلوب باشد ولی در نگاه اول اهداف سازمانی را در اولویت قرار دهید و چنانچه عزت نفس شما خدشه دار شد از ادامه همکاری صرف نظر کنید. 

به انتظارات خود هم توجه کنید

همیشه انتظارات مدیر غیر واقعی نیست شاید از دیدگاه شما چنین به نظر برسد. فراموش نکنید که انسان‌ها موجوداتی خودخواه هستند که در اکثر مواقع اگر چیزی باب میلشان نباشد برچسب‌های مختلفی به آن می‌زند مثل همین انتظارات غیر واقع بینانه! نخست مطمئن شوید که مشکل از دیدگاه شما نباشد و چنانچه مشکلی در کار نبود به خوبی و با آرامش مشکل را با مدیر مطرح کنید.

ذهن آگاهی را فراموش نکنید

ذهن آگاهی به ما یادآوری می‌کند که ما برای یک واکنش حضور نداریم بلکه برای یک هدف حاضر شده‌ایم.

بنابراین با هر انتظار غیر واقع بینانه‌ای که روبرو می‌شوید ابتدا از خود بپرسید که هدف اصلی من چیست؟ ورود به یک تنش یا مدیریت اوضاع برای اتمام تنش‌ها. 

توقع خوبی متقابل را نداشته باشید

اگر در گذشته به مسئولیت‌های خود به نحو احسن رسیدگی کرده‌اید و وظایف خود در سازمان را به خوبی انجام داده‌اید با انتظار مقابل انتظارات غیر واقعی مدیر و رئیس حاضر نشوید انتظار نداشته باشید رئیس شما بر اساس خوبی‌های قبلی نظرش را عوض کند.

اگر عملکرد خوبی دارید، انتظاری از دیگران نداشته باشید در غیر این صورت شما هم انتظارات واقعی نخواهید داشت. همیشه هر شرایطی را جداگانه در نظر بگیرید و با توقعات قبلی در جلسات حاضر نشوید.

با انتظارات غیرواقعی مدیران چگونه روبرو شویم؟

انتظارات غیر واقعی را از قبل شناسایی کنید

انتظارات غیر واقعی مدیران بعضاً مشخص هستند و می‌توان قبل از مطرح شدن آنها را پیش‌بینی نمود. اصولاً این انتظارات شامل کارهایی می‌شود که خودشان حاضر به انجام آن نیستند؛ بنابراین از قبل مشخص کنید که مدیر شما چه نقص‌هایی دارید و از قبل رویکرد مقابله درستی را برای خود طراحی کنید.

در بعضی موارد هم مدیران انتظارات بیش از حد کار کردن را در ذهن خود می‌پردازند. شما هم باید ارزش‌ها و استانداردهای خودتان را قبل از همکاری با مجموعه مشخص کنید و چنانچه انتظار ما به جایی از شما رفت، محترمانه محدودیت‌های خود را مطرح کنید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.