03136632615
0

اهمیت فن بیان در زندگی

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

افراد با هر موقعیت اجتماعی در کار و زندگی، در صورت داشتن نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران می‌توانند تغییرات بزرگی را ایجاد نمایند. واضح است افرادی که در جامعه محیط کار و زندگی سخنوری و فن بیان دارند، پیشرفت بیشتری را خواهند داشت. تسلط داشتن نسبت به موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنید و همچنین نوع بیان شما از مهمترین ویژگی‌های برقراری ارتباط می‌باشد.

اهمیت فن بیان در زندگی

بالاترین حد کلام و نفوذ یک فرد سخنوری و فن بیان می‌باشد که این توانایی را به فرد می‌دهد تا در یک جمع سخنرانی خوب داشته باشد و دیگران را تحت تاثیر قرار بدهد. این مسئله یعنی فن بیان از مهارت‌های نیست که تازه مد باشد، بلکه طبق تحقیقات انسان از زمانی که توانایی حرف زدن را کسب کرده است، برای متقاعد کردن دیگران خوب صحبت کردن را نیز آموخته است. بدیهی است هر فردی ممکن است در شرایطی قرار بگیرد که باید در جمعی سخن بگوید و از عقایدش دفاع نماید، پس بهتر است خود را برای آن آماده کند.

افراد با سمت‌های مختلف طبق توانایی سخن گفتن و فن بیان در جمع و همچنین روابط‌های بین فردی،  رتبه بندی شده و پیشرفت خواهند کرد. این توانایی و نفوذ کلام بدون توجه به موقعیت اجتماعی شما تغییرات بزرگی را در زندگی خود و حتی در جهان می‌تواند ایجاد کند. انتقال مفهوم کلمات تنها با صدا‌ها، کلمات و جملاتی که واضح باشند به مخاطب صورت می‌گیرد. فن بیان جزو مهارت‌هایی می‌باشد که مخاطب شما در هر سنی که باشد، باید به گونه‌ای بیان کنید تا نیاز و خواسته آن برطرف شود. حتی در صورت داشتن گفتگوهای پیچیده نیز این اهمیت وجود دارد، تا فرد بتواند از طریق فن بیان مخاطب خود را تحت تاثیر بگذارد.

کاربرد فن بیان در زندگی روزمره

امروزه اهمیت سخنرانی و فن بیان به قدری است که شاید بهتر است در مدارس و آموزشگاه‌های گویندگی و فن بیان به جای پرداختن به موضوع نوشتن، زمانی را برای آموزش دادن مهارت صحبت کردن بپردازید. اینکه چطور باید صحبت کنیم و از مهارت فن بیان به خوبی برخوردار باشیم و کلام خود را به گونه‌ای به مخاطب برسانیم که آن را جذب کنیم، موضوع بسیار مهمی است که هر فرد باید به آن توجه داشته باشد. بیشترین درصد ارتباط ما با دیگران در طول روز از طریق ارتباط کلامی است. بنابراین، داشتن فن بیان و مهارت صحبت کردن اهمیت بسیار زیادی دارد.

کاربرد فن بیان در زندگی روزمره از یک خرید ساده گرفته تا صحبت کردن در یک جمع خانوادگی و یا هر موقعیت دیگر بسیار حائز اهمیت است. زیرا کمک می‌کند تا افراد خود را بهتر نشان داده و منظور خود را به بهترین نحو انتقال دهند این موضوع حتی در ارتباط‌های بین فردی نیز حائز اهمیت است، زیرا با توانایی فن بیان و سخنوری بسیاری از سو تفاهم‌ها و برداشت‌های اشتباه نیز برطرف می‌شوند. بنابراین افراد می‌توانند با این مهارت، موقعیت‌ها را به درستی مدیریت کرده و حتی هدایت نمایند. مهارت فن بیان تنها مخصوص شغل و کسب و کار نیست، بلکه با داشتن این توانایی در زندگی روزمره می‌توانیم ارتباط با سایر افراد را گسترش دهیم.

فن بیان در مشاغل

در پیشرفت شغلی افراد، داشتن فن بیان به عنوان یک مهارت تاثیر قابل توجهی می‌تواند داشته باشد. برای مصاحبه شغلی یک شرکت و یا سازمان و داشتن سخنرانی در همایش یا یک جلسه، سخنرانی و فن بیان کمک می‌کند تا بهتر مخاطب را جذب نماییم و با داشتن تسلط، مفهوم خود را به خوبی ارائه داده و آنها را متقاعد نماییم. این مسئله به ویژه برای مذاکرات مهم می‌باشد.

افرادی که نسبت به شغل‌شان با افراد مختلف به نوعی ارتباط دارند، برای ترغیب و تحت تاثیر قرار دادن مخاطب نیازمند یادگیری این مهارت می‌باشند. به عنوان مثال، صاحب یک کسب و کار می‌باشید و نیاز به ارائه محصول خود به عده‌ای افراد دارید که موفقیت در آن، جهت شغلی شما را تغییر داده و باعث پیشرفت می‌شود. یا این که کارمندی می‌باشید که ایده بسیار خوبی دارید امّا به دلیل نداشتن فن بیان خوب نمی‌توانید ایده خود را به درستی ارائه دهید و از پیشرفت باز می‌مانید.

 فن بیان تنها مهارت صحبت کردن و کلمات نمی‌باشد. در واقع هنر ارتباط برقرار کردن یعنی برقراری ارتباط چشمی، زبان بدن، مکث کردن، لحن و بسیاری از عوامل دیگر. به عبارتی دیگر فن بیان ترکیبی از چندین مهارت می‌باشد که باید آن را تقویت کرد. لازمه‌ برخی از مشاغل ارتباط برقرار کردن با مشتری و صحبت کردن در جمع می‌باشد. مانند بازاریابی، مشاغل آموزشی و فروشندگی که داشتن فن بیان و مهارت خوب صحبت کردن باعث ایجاد پیشرفت در این مشاغل می‌شود.

فن بیان در روابط عاطفی

نیازهای ما پایه و اساس ارتباط را تشکیل می‌دهند. دانستن و فهمیدن فن بیان و مهارت‌های ارتباطی جزو مولفه‌های تاثیرگذار در یک ارتباط عاطفی می‌باشد. شاید شروع یک رابطه عاطفی برای  برخی از افراد آسان باشد، اما ماندگاری و ادامه آن امری دشوار است. یکی از مهارت‌های مهم که نیاز است زوج‌ها آن را داشته باشند، فن بیان است تا بتوانند بحث‌های پیش آمده را مدیریت نمایند. تقویت فن بیان منجر به تقویت روابط عاطفی می‌شود که در نتیجه باعث افزایش سطح کیفیت زندگی خواهد شد، زیرا کمک می‌کند منظور و خواسته‌های خود را به خوبی منتقل کرده و در نتیجه به زیبایی رابطه بهتر و موثرتری را برقرار کنیم.

همانطور که می‌دانید هیچ احساس و عواطفی قابل مخفی کردن نیست. اولین و موثرترین راه برای تشخیص این عواطف بیان کردن آن‌ها می‌باشد. بنابراین بیان اصلی‌ترین فاکتور در روابط عاطفی است. از این رو یاد گرفتن مهارت فن بیان در روابط شخصی و عاطفی بهترین راه برای مدیریت عواطف انسانی می‌باشد و نبود فن بیان می‌تواند این روابط را در معرض شکست و یا بحران قرار دهد. فن بیان در روابط عاطفی و شخصی بر روی روش‌های درست ابراز محبت، ایجاد و یا رفع سو تفاهمات، تفکیک جدیت، خشونت، صمیمیت و لودگی تمرکز دارد.

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.