03136632615
0

بیش کاری در محیط کار

زمان تقریبی مطالعه: ۵ minutes

ممکن است انجام کار برای ما از اهمیت بالایی برخوردار باشد. کیفیت کار همیشه رابطه مستقیمی با دستاوردهای ما دارد امّا گاهی اوقات توجه به کار بیش از اندازه می‌شود تا جایی که خودمان و خانواده خود را فراموش می‌کنیم و زندگی شخصی ما به مشکل بر می‌خورد. آیا بیش کاری در محیط کار انتخاب شماست؟

تعریف بیش کاری در محیط کار

بیش کاری در هر محیط کاری محتمل است. کارمندانی که دچار بیش کاری می‌شوند احساس می‌کنند که ساعات طولانی‌تری را در محیط کار یا انجام کار سپری می‌کنند و یا زمان برای آنها به طور کسل‌کننده‌ای می‌گذرد. این احساس آنها ممکن است چند روز طول بکشد و فرد رفته رفته به این نقطه برسد که بیش از ظرفیت خود در حال انجام کار است. کارمندان گاهی احساس می‌کنند که وقت استراحت کافی ندارند و همیشه باید مشغول باشند و وقتی کار تمام می‌شود تازه استرس آن را با خود حمل می‌کنند و به محیط خانه می‌برند. گاهی کارمندان راه رسیدن به هدف را بیش کاری می‌دانند. این که باید ساعات بیشتری کار کنید تا موفق شوید که البته این نیز اشتباه است. این احساسات غلط حتی دامن کارآفرینان و مدیران را هم گرفته‌است.

دلایل بیش کاری

 1. توجه به جزئیات غیرحضوری: گاهی شما پیش از پرداختن به وظایف اولیه، خود را درگیر وظایف دیگر می‌کنید مثل چک کردن‌های غیرضروری، پرداختن به حواشی محیط کار، جابجایی وسایل، تعمیر وسایل و … همین باعث می‌شود که حواسپرتی مانع شما در رسیدن به وظایف محوله گردد و در نتیجه وقت کم می‌آورید و با استرس بیشتر به کار اصلی باز می‌گردید.
 2. همیشه در دسترس هستید: کارمندان زیادی هستند که هرلحظه پاسخگو هستند آنها حتی در تعطیلات آخر هفته هم در دسترس هستند. همین در دسترس بودن از دلایل اصلی خستگی و بیش کاری است. آیا شما هر نوتیفیکشن که دریافت می‌کنید را باز می‌کنید؟ چقدر به پروژه‌های بیشتر و مضاعف نه گفته‌اید؟
 3. سختی در همکاری و تعاون تیم: اعضای تیم باید شرایط کار را بهینه سازند. امّا گاهی اعضای تیم مانع همکاری هستند. این مورد به دلایل مختلفی رخ می‌دهد از نبود مهارتهای ارتباطی گرفته تا اهداف مغرضانه! بنابراین اعضای تیم را خوب بشناسید و مشکلات تیم را با کمک مدیر، ناظر و خود اعضا رفع کنید.
 4. نداشتن هدف واضح و مسئولیت‌های نامشخصوقتی نمی‌دانید وظایف شما چیست یا وظایف شما تعریف نمی‌شود به ناچار مجبورید بیشتر کار کنید. تیمی که رهبری مناسب نداشته باشد اولویت‌های خود را نمی‌شناسد، تعیین موقت را نمی‌داند و  هیچکس قادر به برنامه‌ریزی برای پیش بردن کار نیست. از مدیر و رهبر تیم بخواهید تا به کمک کوچینگ مسئولیت‌ها را دسته‌بندی کند و اهداف را در سلسله مراتب خاص جای دهد.

نشانه‌های بیش کاری

در این قسمت نشانه‌های بیش کاری را ذکر می‌کنیم:

 1. اختلال خواب مثل الگوی خواب نامنظم و بی‌خوابی
 2. احساس حواس‌پرتی در حین اجرای وظایف
 3. سیستم ایمنی ضعیف 
 4. کمبود انرژی برای وظایف ساده
 5. بی‌توجهی به اهمیت خواب
 6. نوسان خلقی همراه با خودصحبتی منفی
 7. صحتی در ایجاد تعادل بین زندگی اجتماعی یا کاری

عواقب بیش‌کاری چیست؟

استرس بالا، خستگی روحی، ذهن ضعیف، مشکلات سلامتی مثل فشارخون و ناراحتی قلبی و کاهش کیفیت کار از نتایج حتمی بیش کاری هستند.

چطور از شر بیش کاری رها شویم؟

اول از همه باید یاد بگیرید به بعضی از افراد و وظایف نه بگویید در قدم بعدی به فکر محول کردن وظایف دیگران باشید و تیم بسازید. اگر نیاز به استراحت دارید واقعاً استراحت کنید فراموش نکنید خود مراقبتی حائز اهمیت است. در آخر پیشنهاد می‌کنیم سرگرمی‌هایی داشته باشید که متفاوت از اعمال محیط کار باشد.

پیشنهاد علم ساز

با تحصیل در رشته MBA، مهارت‌هایی را به دست خواهید آورد که می‌تواند مسیر شغلی شما را هموار کند. قبل از اقدام به تحصیل در این رشته می‌توانید از مشاوره مشاوران مؤسسه آموزشی پندار با نام علمی علم ساز بهره ببرید.

علم ساز با بیش از ده سال سابقه برگزاری دوره‌های MBA، در خدمت شماست با برگزاری دوره MBA آنلاین به همراه مدرک معتبر قابل ترجمه در زمان کمتر از یک سال به همراه اساتید برتر کشور.

در صورتی که هرگونه سوالی درباره نحوه برگزاری دوره داری کافیه فقط فرم زیر تکمیل کنی تا کارشناسان ما جهت پاسخگویی سوالات شما تماس بگیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.