03136632615
0

در مکالمه تلفنی چه بگوییم؟

زمان تقریبی مطالعه: ۸ minutes

امروزه با پیچیده شدن زندگی‌ها و زیاد شدن دغدغه‌های مردم، قطعاً زمان برای دیدار همدیگر کم‌تر شده است. از این رو مردم برای حل کردن خیلی از کارها به تماس تلفنی رو آورده‌اند. در مقاله زیر به این موضوع می‌پردازیم که در یک مکالمه تلفنی چه بگوییم و بهترین حالت آن چگونه است و چه نکاتی باید در آن رعایت شود و…

شروع مکالمه تلفنی

در این قسمت به این موضوع می‌پردازیم که چگونه یک تماس تلفنی را شروع کنیم. تماس تلفنی مانند همه‌ مکالمه‌های دیگر نیاز به مقدمه و شروع دارد که در ادامه به برسی آنها می‌پردازیم.

 در ابتدای هر مکالمه تلفنی سلام و احوال‌پرسی قرار دارد. سعی کنید سلام و احوال‌پرسی شما صمیمانه باشد و مورد پسند طرف مقابل قرار بگیرد. برای این کار قبل هر مکالمه چند جمله مناسب در ذهن خود بسازید و آن را در شروع مکالمه به کار ببرید. اگر در شروع مکالمه نیاز به معرفی بود به صورت شمرده و متین خود را معرفی کنید و قصد خود را از این تماس تلفنی مطرح کنید.

نحوه احوال‌‌پرسی تلفنی

در ابتدای احوال‌پرسی حال‌گیری نکنید، برای مثال زود نگویید که: سلام چه خبر؟ یه وقت حالی از ما نپرسیا؟! حسابی سرت شلوغه‌ها و حرف‌هایی از این قبیل. خیلی از جملات منفی استفاده نکنید مثلاً اگر از شما سوال شد که چه خبر؟ نگویید که هیچی بدبختی و کار و… . سعی کنیم از حرف‌های مثبت استفاده کنیم برای مثال: سلام خوبی؟ دلم برات تنگ شده بود گفتم حالتو بپرسم، خواستم صداتو بشنوم و… . سپس خوب به احوال‌پرسی طرف مقابل گوش دهید و با لحنی صمیمانه به او پاسخ دهید، اینگونه مکالمه شما صمیمانه‌تر آغاز خواهد شد.

جملات احوال‌پرسی تلفنی

در قسمت بالا به چگونگی احوال‌پرسی اشاره کردیم و در این قسمت می‌خواهیم به چند مورد از جملاتی که می‌توان در احوال‌پرسی به کار برد اشاره کنیم:

 • سلام چه خبر چه می‌کنید؟
 • حال شما خوبه؟
 • به شما خوش میگذرد؟
 • سلامت هستید؟
 • خانواده خوب هستند؟
 • تعطیلاتتان چگونه گذشت؟
 • فرزندان خوب هستند؟
 • اوضاعتان چگونه می‌گذرد؟
 • کارها بر وفق میلتان می‌گذرد و جملاتی از این قبیل.

در مکالمه تلفنی چه بگوییم؟

نکات و جملات مختلفی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید تماس خود را زیباتر کنید. به طور مثال: حتماً از کلمات روز بخیر، عصر بخیر و… استفاده کنید. همچنین آرام و شمرده حرف بزنید تا طرف مقابل برای حرف‌های شما ارزش قائل باشد. اگر قرار بر این است که شما سوالی بپرسید، سعی کنید قبل از اینکه فرد مقابل شروع به حرف زدن بکند بپرسید. در ادامه به چند نمونه از نکات مهم در مکالمه تلفنی اشاره خواهیم کرد.

 1. در مکالماتی که تلفنی انجام می‌شود سعی کنید بیشتر شنونده باشید: در همه مکالمات تلفنی این مشکلات وجود دارد، ولی باید همه ما درک کنیم که چون در تماس تلفنی حرکات دست و صورت دیده نمی‌شود، سخت می‌شود منظور فرد مقابل را تشخیص داد. حال برای این که بهتر منظور او را متوجه شویم باید اول حرف‌های فرد مقابل را بشنویم و بعد از آن شروع به حرف زدن و جواب دادن بکنیم.
 2. اگر در جایی هستید که امکان حرف زدن ندارید جواب ندهید: اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید به راحتی حرف بزنید و دست شما بند است، به جای اینکه با عجله و بیهوده حرف بزنید بهتر است جواب ندهید. همچنین اگر جواب دادید از وی معذرت خواهی کنید و بگویید که بعداً با او تماس خواهید گرفت.
 3. دقت کنید که آیا فردی که با او تماس گرفته‌اید آمادگی صحبت کردن دارد؟ اگر احساس کردید که کاری دارد و نمی‌تواند به راحتی حرف بزند به او بگویید که در یک زمان بهتر تماس خواهید گرفت و مکالمه را به پایان برسانید.
 4. در مکالمات تلفنی زیاد به حاشیه نروید. سعی کنید در همان وهله اول مکالمه، هدف خود را به فرد مقابل بفهمانید تا او منظور شما را بفهمد و به شما پاسخ مناسب دهد.
 5. سعی کنید وقتی با کسی مشغول به مکالمه تلفنی هستید کار دیگری انجام ندهید و با فرد دیگری حرف نزنید. زیرا این کار یک فرد باادب نیست و اینگونه کارها اصلاً خوشایند نیستند. پس سعی کنید هرچیزی که باعث مزاحمت برای مکالمه شما می‌شود را کنترل کنید.
 6. دفترچه یادداشت: اگر در کنار خود دفترچه یادداشتی داشته باشید می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید را در آن یادداشت کنید و اینگونه لازم نیست که در حین تلفن به دنبال کاغذ و خودکار بگردید و مکالمه شما خسته کننده شود.

بهترین مکالمه تلفنی

اگر فردی خجالتی هستید یک مکالمه تلفنی موفق می‌تواند برای شما سخت باشد، ولی حتی برای چنین افرادی نیز نکاتی وجود دارد که می‌تواند با رعایت آن‌ها، خود را برای تماس تلفنی آماده‌تر کند.

 1. قبل و حتی هنگام مکالمه به یک موسیقی آرام و دلنشین گوش دهید. حواستان باشد این موسیقی گوش‌خراش نباشد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن حرف بزنید. 
 2. فهرستی از جملاتی که می‌خواهید بگویید آماده کنید تا با آرامش حرف بزنید.
 3. اگر دلیل خاصی برای تماس دارید تماس بگیرید و حرف‌های بیهوده نزنید. 
 4. با افراد راجع به موضوع‌هایی حرف بزنید که به آن‌ها علاقه‌مند هستند، در این صورت در این مکالمه به آن فرد نیز خوش می‌گذرد. 
 5. اگر شخصی شما را نمی‌شناسد وقتی زنگ زدید به خوبی خود را معرفی کنید.

جملات خداحافظی تلفنی

در این بخش به چند نمونه از جملات مربوط به خداحافظی تلفنی اشاره می‌کنیم:

 • حرف زدن با شما خیلی حالمو خوب کرد ممنونم.
 • از آشنایی با شما خوشحالم.
 • حرف‌هایتان برایم خیلی پربار بود.
 • ان‌شاءالله موفق باشید.
 • بعداً بازم حرف می‌زنیم.
 • در پناه حق.
 • به خانواده سلام برسان.
 • امیدوارم که در کارهایتان موفق باشید.
 • خوش بگذره.
 • با اجازتون مرخص بشم چون در یک جایی کار دارم. 
 • بعداً تماس می‌گیرم و…

حالا میتونی تماس تلفنی بگیری؟

حال اگر مطالب بالا را مطالعه کردی، آن‌ها را رعایت کن و همین حالا با هر کسی که دوست داری تماس بگیر و حرف دلت را بزن و اوقات خوشی را سپری کن. همچنین سعی کن تمام موارد بالا را رعایت کنی تا بتوانی یک مکالمه موفق و دلنشین داشته باشی.

نتیجه گیری

همه شما روزانه تماس تلفنی‌های بسیاری دارید، در مطلب بالا به چندین نکات مهم و جملاتی برای سلام و احوال‌پرسی و خداحافظی اشاره کردیم. همچنین توصیه می‌کنیم که این نکات را مورد توجه قرار دهید و با رعایت آن‌ها یک تماس تلفنی سرشار از احترام و حال خوب را سپری کنید و کارهای خود را آن گونه که دوست دارید پیش ببرید.

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.