03136632615
0

دوره ام بی ای MBA چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۶ minutes

دوره MBA چیست؟ MBA مخفف چیست ؟ ام بی ای یا MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است‌ که به معنای مدیریت راهبردی کسب و‌ کار می‌باشد. با شرکت در دوره‌های ام بی ای می‌توانید مسائل مدیریتی را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. مدرک ام بی ای معادل مدرک کارشناسی ارشد می‌باشد. البته توجه داشته باشید که ام بی ای مدرک کارشناسی ارشد با گرایش مدیریت است.

رشته مدیریت دارای زیر مجموعه‌هایی است که آنها نیز به نوبه خود دارای دوره‌های ام بی ای هستند، از جمله مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت ریسک و… . در واقع اگر به هر دلیلی زمان زیادی برای تحصیل ندارید، امّا قصد دارید ترفند‌های مدیریتی را یاد بگیرید، بهترین راه تحصیل در رشته‌های ام بی ای است.

دوره ام بی ای MBA چیست ؟ -دوره MBA علم ساز

کدام گرایش مدیریت ام بی ای بهتر است؟

برای درک بهتر این مسئله که کدام گرایش بهتر است، بایستی اول به سلیقه‌ خود استناد کنید. در ادامه گرایش‌های MBA را بررسی خواهیم کرد که شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود گرایش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 1. گرایش امور مالی
 2. گرایش بازاریابی
 3. گرایش فنآوری اطلاعات
 4. گرایش تجارت بین الملل
 5. گرایش مدیریت پروژه
 6. گرایش استراتژی

گرایش امور مالی

شرکت‌ها و… در انتظار شماست. همچنین گرایش امور مالی MBA، بر مواردی تمرکز دارد که عبارتند از :

 • حسابداری
 • کنترل مدیریت مالی
 • بازار سرمایه و پول
 • بانکداری
 • امور مالی خصوصی سازی
 • امور مالی بین المللی

گرایش بازاریابی

می‌توان به جرات گفت، یکی از گرایش‌های پرطرفدار گرایش بازاریابی است‌. اگر به دنبال کسب درآمدی بزرگ هستید، به شما توصیه می‌شود این گرایش را انتخاب کنید. از ملزومات فراگیری بازاریابی می‌توان به مهارت و دانش بالا، تبلیغات و روابط عمومی اشاره کرد.

گرایش فنآوری اطلاعات

از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی بر کسی پوشیده نیست، سیستم‌های IT توانسته‌اند به سرعت جای نسخه‌های خطی را بگیرند. در این حالت در سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه به افرادی متخصص و حرفه‌ای در زمینه مدیریت بخش IT نیاز است. گرایش فنآوری اطلاعات MB، دانش و مهارت لازم را جهت مدیریت این بخش به مدیران مربوطه آموزش می‌دهد.

دوره ام بی ای MBA چیست ؟ -دوره MBA علم ساز

گرایش تجارت بین‌الملل

با گذشت زمان و پیشرفت مجموعه‌ها و شرکت‌ها، امکان مراوده با مجموعه‌های برون مرزی نیز پیش می‌آید. از این‌رو برای مدیریت اوضاع پیش آمده به افرادی ماهر و تحصیل کرده در این زمینه نیاز می‌باشد. دوره‌های M در زمینه گرایش تجارب بین‌الملل، افرادی را برای این ارگان‌ها آماده می‌کند که بتوانند در زمان بروز بحران، وضعیت را به نحو احسن سر و سامان بدهند. لازم به ذکر است که جهت حضور در این بخش بایستی توانایی فعالیت در محیط‌های چند فرهنگی را داشته باشید.

گرایش مدیریت پروژه

گرایش مدیریت پروژه نیز یکی از زیر مجموعه‌های دوره‌های MBA می‌باشد. دانشجویان در این گرایش مهارت‌های لازم را جهت مدیریت پروژه‌ها فرا می‌گیرند.

گرایش استراتژی

با شرکت در این دوره در بخش گرایش استراتژی دانش آموختگان تفکری استراتژیک برای مدیریت پروژه‌ها به دست می‌آورند. گرایش استراتژی در دوره‌های ام بی ای شامل مباحثی هستند که به شرح موارد زیر است:

 • برنامه‌ریزی استراتژیک
 • کارآفرینی سازمانی
 • مدیریت تحول سازمانی
 • تفکر استراتژیک
 • تحلیل دینامیک سیستم‌ها
 • یادگیری سازمانی
 • رهبری سازمانی و…

در یک جمع‌بندی کلی باید گفت که انتخاب هر کدام از دوره‌های MBA با گرایشات مختلف، کاملاً به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. به عنوان یک پیشنهاد بهتر است در این مورد به شناختی که از شخصیت خود دارید نیز استناد کنید. به عبارتی اگر شخصیت رهبری دارید، بهتر است در گرایشات مدیریتی مشغول به تحصیل شوید. از جهتی اگر فردی خلاق هستید و توانایی این را دارید که بتوانید به عنوان یک فرد مؤثر به حرکت مجموعه در مسیر رشد کمک کنید، سعی کنید در رشته‌های مکمل مانند بازاریابی مشغول به تحصیل شوید.

آیا MBA رشته‌ای پول‌ ساز است؟

هنگامی که برای یکسری از رشته‌ها بازار کار وجود داشته باشد طبیعتاً درآمد آن تضمین شده است. از طرفی تقاضا برای این دسته از رشته‌ها نیز روز به ‌روز افزایش می‌یابد. با افزایش تقاضا میزان درآمد نیز بالا می‌رود. طبق آمار به دست آمده افرادی که در دوره شرکت کرده‌اند، تقریباً ۴ تا ۵ برابر بیشتر از افراد دیگر درآمد دارند.

دوره ام بی ای MBA چیست ؟ -دوره MBA علم ساز

چه کسانی باید در رشته‌های MBA تحصیل کنند؟

معمولاً افراد کار آفرین و افرادی که در مسیر شغلی خود به سمت‌های مدیریتی فکر می‌کنند باید در این رشته تحصیل کنند. شما با فراگیری دانش مدیریتی در دوره MBA، در هر صورت در موقعیت شغلی خود ترقی خواهید کرد. همچنین پس از اتمام دوره می‌توانید در زمینه‌هایی فعالیت کنید که عبارتند از:

 • طراحی و مدیریت مؤثر استراتژی‌های راهبردی
 • کار آفرینی و ایجاد موقعیت‌های شغلی جدید
 • فعالیت به عنوان مشاور برای مدیران نهادهای اقتصادی و اجتماعی
 • ایجاد تغییر و تحول در یک بخش از ارگان مربوطه در نتیجه ارائه پیشنهادهای راهبردی
 • داشتن آمادگی لازم جهت مدیریت بخش‌های عمومی و خصوصی

پیشنهاد علم ساز

بدیهی است که اعتبار هر مدرک، به دانشگاه و مراکز آموزشی که در آن تحصیل کرده‌اید بستگی دارد. پس برای این امر بهتر است قبل از هر کاری، درباره مراکز مربوطه تحقیق کنید و در آخر با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط، دست به انتخاب بزنید.

مجموعه آموزشی پندار با نام تجاری علم ساز (elmsaz)، قادر است مدارکی با شرایط فوق را برای شما اخذ نماید. 

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.