03136632615
0

راه های پیشرفت مهارت در سخنرانی عمومی

زمان تقریبی مطالعه: ۵ minutes

بیشتر مردم تا حدی ترس از سخنرانی عمومی دارند. پیشرفت مهارت های سخنرانی عمومی می‌تواند سبب ایجاد مزیت در حرفه شما شود که به کمک آن پله‌های ترقی را طی خواهید کرد.

در این مقاله نکات سخنرانی عمومی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری در حضور مخاطب سخنرانی کنید.

اهمیت مهارت های سخنرانی در جمع

هم در محیط آموزشی و هم در محیط کسب و کار داشتن مهارت‌های سخنرانی شما را متمایز می‌کند. این مهارت‌ها حتی به شما کمک می‌کنند تا نقش رهبری را ایفا کنید.
بسیاری از افرادی که امروزه بدون هیچ ترسی در مقابل مخاطبین و حضار سخنرانی می‌کنند در زمان شروع درجاتی از ترس را تجربه کرده‎اند! پس ترس از سخنرانی یک پدیده طبیعی است.

چطور به سخنران بهتری تبدیل شوم؟

اگر نکات سخنرانی عمومی را با هم به کار ببندید، می‌توانید به طور مستمر مهارت‌های خود را ارتقا دهید و رفته رفته به سخنران فوق‌العاده‌ای تبدیل شوید. در ادامه به نکات ویژه این مقاله توجه کنید.

سخنرانان بزرگ را آنالیز کنید.

مشاهده و یادگیری از سخنرانان برجسته یکی از راه‌های ارتقای مهارت‌های سخنرانی است. برای شروع می‌توانید عنوان سخنرانان بزرگ را در شبکه‌های اجتماعی و گوگل سرچ کنید. هنگامی که این سخنرانان را مشاهده می‌کنید از زبان بدن آنها یادداشت برداری کنید. حتماً متوجه خواهید شد که آنها به شیوه خاصی از اعضای بدن برای تاکید بر نکات سخرانی استفاده می‌کنند.

آنها از فضای در دسترس به شیوه هنرمندانه‌ای استفاده می‌کنند تا حتی‌الامکان نظر مخاطب را به خود جلب کند. به نحوه سرعت‌بندی سخنرانان نیز توجه کنید. توجه کنید که چطور و در چه قسمت‌هایی از مکث کردن بهره می‌برند. نحوه استفاده از شوخ طبعی و حکایات آنها را هم زیر نظر بگیرید.

زبان بدن را ریلکس کنید.

ترس از سخنرانی در مقابل عموم مردم می‌تواند باعث سست شدن بدن و عضلات شود. سخنرانان برتر همیشه وضعیت اندام‌ها را به خوبی حفظ می‌کنند. تماس چشمی را برقرار می‌سازند و طبیعی حرکت می‌کنند.

زبان بدن به شما کمک می‌کند که اجرای بهتری داشته باشید و مخاطبین شما بهتر سخنان شما را به یاد بسپارد.

به حضار نگاه کنید و به هیچ وجه سرتان را پایین نندازید دستان خود را از جیب‌ها بیرون بیاورید. دستان را در کنار بدن خود بگذارید و ژست‌های هدفمند بگیرید. فراموش نکنید ژست‌های شما باید متناسب با نکات سخنرانی باشد.

کنترل صدا و تنفس را رعایت کنید.

برای تعداد زیادی، سخنرانی عمومی ناخودآگاه باعث افزایش سرعت کلام می‌شود. مراقب باشید و سرعت کلام را در دست بگیرید. باید جوری صحبت کنید که مخاطب شما به خوبی جملات را درک کند. اینجاست که اهمیت کنترل تنفس مشخص می‌شود. قبل از سخنرانی اصلی نفس‌های عمیق و آهسته را تمرین کنید.

نکات سخنرانی را تهیه کنید.

قبل از سخنرانی مجموعه نکاتی را آماده سازید که حاوی پیغام‌های اصلی شما هستند. با ۳ تا ۵ تخته شروع کنید و از میان آنها فرم خلاصه خود را آماده سازید.

برای نکات سخنرانی ترتیب زمانی در نظر بگیرید.

سخنان خود را ضبط کنید.

سخنرانی‌های عمومی خود را با دوربین ضبط کنید تا متوجه اشتباهات خود بشوید. صدای خود را ارزیابی کنید و سرعت خود را بسنجید. این کار باید با برنامه‌ریزی همیشگی شما همراه شود.

به دوست خود زنگ بزنید.

از یکی از دوستان مورد اعتماد خود درخواست کنید که ارائه شما را ببیند به آنها بگویید که منتظر بازخوردهای سازنده هستید و صداقت آنها را می‌خواهید نشانه‌هایی که مورد نظر شماست را به آنها بدهید تا هنگام سخنرانی آنها را زیر نظر بگذارند.

از کمک‌های تصویری استفاده کنید.

پاورپوینت و ابزارهایی از این دست به شما کمک می‌کنند تا آسانتر ارتباط برقرار سازید و حواس پرتی‌ها را به حداقل برسانید. البته از پاورپوینت‌های طولانی و نوشتار طولانی دوری کنید. تمرکز خود را بر روی اسلایدهای نموداری و تصویری بگذارید و چنانچه به متن نیاز دارید بهتر است از عبارت‌های کوتاه و عینی استفاده کنید.

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.