03136632615
0

رشته MBA چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

رشته MBA چیست و چه کاربردی دارد؟ با پیشرفت جوامع و شکل‌ گیری انواع سازمان‌ها و ارگان‌ها، نیاز به افراد خبره در زمینه مدیریت نیز افزایش یافت. پیرو آن فارغ التحصیلان رشته مدیریت نسبت به قبل بیشتر شد که در این شرایط بازار کار برای آنها به حالت اشباع درآمد. پس از آن شرط پیدا کردن یک شغل، تحصیلات فرد نبود، بلکه بحث درباره میزان ‌حرفه‌ای بودن داوطلبان بود. به همین منظور دوره‌هایی شکل گرفت که در عملکرد و حرفه‌ای شدن افراد تاثیر بسزایی داشت. همچنین به مرور زمان با شرکت در این دوره‌ها فرق بین افراد حرفه‌ای و مبتدی قابل تشخیص شد.

رشته MBA چیست ؟ - آموزش رایگان MBA

رشته MBA چیست؟

به طور کلی به دوره‌های آموزشی در زمینه مدیریت، رشته MBA گفته می‌شود. MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است. این رشته برای اولین بار توسط دانشگاه هاروارد برگزار شد. در ابتدای برگزاری کلاس‌های مربوطه به علت نا آشنا بودن این رشته، افراد کمی به تحصیل در آن مشغول شدند. به مرور زمان با گسترش کارخانجات و سازمان‌ها، صاحبان صنعت به دنبال افرادی بودند که به علم مدیریت واقف هستند. از این رو داوطلبان شرکت در دوره‌های MBA به تدریج افزایش یافت.

دروس رشته MBA چیست؟

به طور معمول دروس رشته MBA در دانشگاه‌ها در ۴۸ واحد ارائه می‌گردد. بنا به گرایش‌‌های مختلف این رشته ممکن است دروس ارائه شده در چند مورد متفاوت باشد.

رشته MBA گرایشات مختلفی دارد، دروس اصلی که در تمامی گرایش‌ها ارائه‌ می‌شود عبارتند از : اخلاق و احکام کسب و کار ( ۳ واحد)، اصول اقتصاد ( ۳ واحد)، حسابداری برای مدیران ( ۳ واحد)، مدیریت استراتژیک ( ۳ واحد)، مدیریت بازاریابی ( ۳ واحد)، مدیریت رفتار سازمانی ( ۳ واحد)، مدیریت عملیات ( ۳ واحد)، مدیریت مالی ( ۳ واحد)، مدیریت منابع انسانی ( ۳ واحد)، نظریه‌های سازمان و مدیریت ( ۳ واحد).

در یک تقسیم بندی دیگر دروس اختیاری آورده شده است. در این مورد کافی است تنها ۶ واحد از واحد‌های ارائه شده را پاس کنید. دروس اختیاری رشته MBA شامل: احتمال و آمار در مدیریت ( ۳ واحد)، اخلاق و ارزش‌های اسلامی برای مدیران ( ۳ واحد)، ارتباطات مدیریت ( ۳ واحد)، اصول تنظیم قراردادها و مذاکرات تجاری ( ۳ واحد)، اصول کارآفرینی ( ۳ واحد)،  اقتصاد از منظر اسلام (۳ واحد)، اقتصاد کلان ( ۳ واحد)، اقتصاد مقاومتی ( ۳ واحد) و… .

رشته MBA در دانشگاه‌های ایران

با فراگیر شدن رشته MBA در ایران و با توجه به استقبال بی‌نظیر مدیران برای تحصیل در این رشته، تعدادی از دانشگاه‌های معتبر این رشته را ارائه‌ می‌دهند ، اعم از :

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه صنعتی مالک اشتر
 • دانشگاه الزهرا
 • دانشگاه خوارزمی

رشته MBA برای چه کسانی مناسب است؟

در این باره باید گفت که تحصیل در رشته MBA باعث ترفیع در موقعیت فعلی شغل شما می‌شود‌. به عبارت ساده‌تر شما با تحصیل در این رشته مهارت‌ها و تکنیک‌هایی را به دست می‌آورید که به پیشرفت و ترقی شغل شما کمک می‌کند. در این بخش از مقاله نیز به این موضوع می‌پردازیم که این رشته مناسب چه افرادی است.

افرادی که در رشته مدیریت از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند. معمولاً در دانشگاه‌ها دروس به صورت تئوری ارائه می‌شود و دانشجویان هیچ تجربه عملی کسب نمی‌کنند. با شرکت در این دوره‌ها دانشجویان به تجربه عملی نیز دست می‌یابند و مهارت‌های لازم برای فعالیت در بازار کار را کسب می‌کنند.

افرادی که قصد دارند کسب و کار خود را گسترش دهند، امروزه با بازار کار پررقابتی روبرو هستند. تنها با کار کردن بیش از حد نیز نمی‌توان به جایگاه دلخواه رسید. بایستی تکنیک‌های هوشمندانه‌ای فرا گرفت تا بتوان جایگاه خود را تحکیم کرد.

افرادی نیز هستند که دارای کسب و کاری می‌باشند، امّا هنوز به سودآوری مورد نظر خود نرسیده‌اند. با حضور در دوره‌های MBA تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی را یاد خواهید گرفت که با به کارگیری آنها می‌توانید به موقعیت‌های پولساز دست یابید.

 از طرفی دیگر ممکن است کسب و کار شما در بهترین حالت ممکن باشد، در این وضعیت شاید با خود فکر کنید که دیگر نیازی به دوره‌های اضافی نمی‌باشد. در جواب باید گفت که در هر زمان به پیشرفت و ترقی نیاز است و یادگیری مهارت‌های به روز و نو به توسعه هر چه بیشتر کسب و کار شما کمک می‌کند.

گروهی نیز قصد دارند که یک کسب و کار تازه‌ای را راه‌ اندازی کنند. راه‌ اندازی یک کسب و کار جدید نیازمند مهارت‌ها و تکنیک‌هایی می‌باشد که باید قبل از شروع فعالیت تمامی آنها را فراگیرید‌.

رشته MBA چیست ؟ - آموزش رایگان MBA

شرایط لازم برای ورود به دوره‌های MBA

پیش از ورود به دوره‌های MBA باید شرایطی را در نظر بگیرید، چرا که بدون داشتن حداقل شرایط برای شرکت در این دوره‌ها مجاز نخواهید شد.

 1. سابقه کار

از ملزومات ورود به دوره‌های MBA داشتن سابقه کار در زمینه مرتبط است. سابقه کاری شما می‌تواند از هر بخشی اعم از دولتی و غیر دولتی باشد.

 1. تحصیلات

برای شرکت در این دوره‌ها به مدرک کارشناسی نیاز می‌باشد. برخی از افراد تحصیلات لازم جهت حضور در این دوره‌ها را ندارند. در این شرایط جای هیچ نگرانی نیست چرا که با داشتن سابقه کار حرفه‌ای و خوب پذیرش شما ممکن خواهد بود.

معایب رشته MBA چیست ؟

 هنگامی که شما در منصب یک مدیر یا یک فرد شاغل تصمیم می‌گیرید که در رشته MBA تحصیل کنید، ممکن است وقت زیادی برای درس خواندن نداشته باشید. قبل از آن که به تحصیل در این رشته اقدام کنید، باید برنامه ریزی فشرده‌ای را برای خود در نظر بگیرید. اگر قادر نیستید که همزمان هم شاغل باشید و هم تحصیل نمایید، ممکن است در این مسیر با مشکل جدی روبرو شوید.

از معایب مهم دیگر تحصیل این رشته در دانشگاه مدت زمانی طولانی می‌باشد که برای تحصیل در این رشته باید صرف شود.

رشته MBA چیست ؟ - آموزش رایگان MBA

پیشنهاد علم ساز

با تحصیل در رشته MBA، مهارت‌هایی را به دست خواهید آورد که می‌تواند مسیر شغلی شما را هموار کند. قبل از اقدام به تحصیل در این رشته می‌توانید از مشاوره مشاوران مؤسسه آموزشی پندار با نام علمی علم ساز بهره ببرید.

علم ساز با بیش از ده سال سابقه برگزاری دوره‌های MBA، در خدمت شماست با برگزاری دوره MBA آنلاین به همراه مدرک معتبر قابل ترجمه در زمان کمتر از یک سال به همراه اساتید برتر کشور.

در صورتی که هرگونه سوالی درباره نحوه برگزاری دوره داری کافیه فقط فرم زیر تکمیل کنی تا کارشناسان ما جهت پاسخگویی سوالات شما تماس بگیرند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.