03136632615
0

سه اصل که بیزینس شما بدون آنها دوام نمی‌آورد

زمان تقریبی مطالعه: ۵ minutes

اگر انتظار دارید بیزینس شما رونق ویژه‌ای پیدا کند، محیط کارتان پر از فاشیست باشد و همه کارکنان درگیر وظایف خود شوند باید ۳ اصل حیاتی را برقرار سازید: هدف، استراتژی و برند. بدون این ۳ بیزینس شما در ریسک فروپاشی قرار می‌گیرد. بیایید با هم نگاهی به این «۳ اصل که بیزینس شما بدون آنها دوام نمی‌آورد» بیندازیم.

هدف دلیل حضورتان چیست؟

اگر ندانید مقصد کجاست چطور می‌خواهید به آنجا برسید؟ برای هر بیزینس یک هدف مشخص نیاز است! هدفی که نشان دهد شما چه می‌کنید و چرا و چگونه اینکار را انجام می‌دهید. هدف همان است که هر مدیر و رهبری تمامی انرژی و استعدادها را برای آن به کار می‌گیرد. همیشه کسب و کارهای موفق یک ماموریت (دلیل وجود آنها) دارند که باید به خوبی برای کارمندان و مشتریان شرح داده شود. همچنین باید چشم‌انداز مشخصی هم در کار باشد (مقصد) که به شما و کارکنان به اندازه کافی الهام ببخشد.

نیروی کار همواره به دنبال چیزی ارزشمند است، بنابراین مطمئن شوید که چشم‌انداز شما ملموس و محسوس باشد. ارزش‌های سازمانی شما (آنچه برایشان ایستادگی می‌کنید) نیز مهم است. همیشه انسان‌ها مشارکت بیشتری را در راه رسیدن به ارزشهایشان نشان می‌دهند. خاطر نشان می‌شود که شرکت‌‌ها و سازمان‌هایی که نظام پر ارزشی ندارند دائماً با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند و دچار تعارضات درون سازمانی بیشماری هستند.

استراتژی: نحوه رسیدن به مقصد

استراتژی سازمان شما را از چشم‌انداز به سوی نتایج می‌برد. استراتژی نیازمند طرح‌ریزی و اولویت‌بندی است سپس نوبت به سنجش و اصلاح می‌رسد. یک برنامه‌ریزی استراتژیک ۳ بخش اصلی دارد.

 • مقدمات بالقوه استراتژی را مشخص کنید.
  سوالات بزرگ را مشخص کنید. مشتریان شما چه کسانی هستند؟ محصولات شما چه سهمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند؟ قدرت، فرصت‌ها و آمال سازمان شما چیست؟
 • مقدمات استراتژیک را اولویت‌بندی کنید.
  ملاحظه کنید که برای توسعه این چشم‌اندازها چه منابعی لازم است. زمینه مشترکی را برای همه چشم‌اندازها طراحی کنید.
 • یک طرح و ساختار ایجاد کنید.
  این باعث می‌شود تا مقدمات انتخاب شده را به خوبی به مرحله اجرا برسانید. طرح‌های واضح پروژه به نقش‌های تعریف شده و مسئولیت و زمانبندی‌ها همراه با بودجه‌بندی باید مشخص شوند.

برند و اعتبار: دلیل اعتماد مردم

برند سازمان شما در بردارنده همه‌‌‌ ‌افکار و احساسات مردم در قبال کسب و کار شماست. شما نیاز ندارید که به طور صد در صد برند خودتان را کنترل کنید ولی کارهای زیادی هستند که می‌توانید برای درک بهتر برند انجام دهید. البته باید بدانید افرادی که برای شما کار می‌کنند مهمترین هستند. این یعنی ابتدا باید ارزش برند را برای آنها روشن سازید. نحوه ایفای نقش و ارتباط اعضای تیم شما با مردم اولین پله برای کسب اعتماد مردم است. بنابراین برای برندسازی ابتدا باید از مشارکت و حمایت کارمندان خود مطمئن شوید. فعالیت‌های برند شما باید هدف سازمان را پر رنگ کند و مخاطب را به شما متصل کند.

چند نکته‌ مهم

 1. هویت برند خود را تعریف کنید. در مورد کارهای سازمان و تیم خود توضیحات شفافی داشته باشید.
 2.  مخاطب خود را مشخص کنید. به ماموریت خود نگاه کنید و چشم‌انداز و ارزش‌های خود را با انتخاب مخاطب هماهنگ سازید.
 3. داستان خود را بازگو کنید. برای این کار از کانال‌های متنوع رسانه بهره ببرید و در رخدادهای هدفمند آنها را با خود همراه سازید.

پیشنهاد علم ساز

با تحصیل در رشته MBA، مهارت‌هایی را به دست خواهید آورد که می‌تواند مسیر شغلی شما را هموار کند. قبل از اقدام به تحصیل در این رشته می‌توانید از مشاوره مشاوران مؤسسه آموزشی پندار با نام علمی علم ساز بهره ببرید.

علم ساز با بیش از ده سال سابقه برگزاری دوره‌های MBA، در خدمت شماست با برگزاری دوره MBA آنلاین به همراه مدرک معتبر قابل ترجمه در زمان کمتر از یک سال به همراه اساتید برتر کشور.

در صورتی که هرگونه سوالی درباره نحوه برگزاری دوره داری کافیه فقط فرم زیر تکمیل کنی تا کارشناسان ما جهت پاسخگویی سوالات شما تماس بگیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.