03136632615
0

شغل حسابداری مالی چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۶ minutes

آیا شغل حسابدای مالی و حسابداری یکی است؟ یکی از مسئله‌هایی که در هر کسب و کار مهم و ضروری تلقی می‌شود رسیدگی به امور مالی است. در واقع در هر شرکت و سازمانی رسیدگی به امور مالی به افزایش فروش و بهبود عملکرد شرکت کمک شایانی می‌کند. همچنین انجام وظایف این بخش از شغل رشته حسابداری نیازمند دقت فراوان است که باید توسط فرد آموزش دیده و با تجربه انجام شود. حال برای اینکه با شغل حسابداری مالی بیشتر آشنا شوید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

شغل حسابداری مالی چیست ؟ - آموزش رایگان حسابداری

شغل حسابداری مالی چیست؟

حسابداری مالی جزو شاخه‌های اصلی رشته حسابداری است که در آن عمل ثبت، جمع‌بندی و تنظیم اطلاعات و گزارش‌های تمامی تراکنش‌ها و معاملات در طول یک بازه‌های زمانی انجام می‌شود. در واقع تمامی این گزارشات به این دلیل است که شرکت‌ها بتوانند عملکرد و موقعیت مالی خود را به افراد دیگر از جمله مشتریان و سرمایه‌گذاران نشان دهند. در واقع حسابداری یکی از مهمترین بخش‌های حسابداری است که بدون آن رسیدگی به هیچ یک از اطلاعات گفته شده ممکن نخواهد بود.

حسابدار مالی کیست؟

بطور کلی حسابداری مالی به کسی گفته می‌شود که به امور مالی یک شرکت نظارت داشته و بعد از ثبت و سازماندهی صورت حساب‌های مالی، گزارش‌های مربوط به آن را در اختیار بخش مدیریت قرار می‌دهد. همچنین یک حسابدار مالی باید وضعیت اقتصادی شرکت را طی یک بازه‌ زمانی مشخص، در اختیار مقامات بالا قرار دهد. حال برای اینکه یک حسابدار بتواند امور مالی یک شرکت را ارتقا دهد، باید به بررسی موارد زیر بپردازد:

 • تنظیم و بررسی گزارشات
 • تعیین چشم‌انداز
 • آگاهی کامل از صورت حساب‌ها

تنظیم و بررسی گزارشات

برای اینکه بتوان برای یک شرکت و سازمان چشم‌اندازهای جدید در نظر گرفت، باید اطلاعات مالی درستی از گذشته آن شرکت در اختیار بخش مدیریت قرار داد. مدیران نیز با داشتن اطلاعات گذشته، می‌توانند برای آینده شرکت هدفی تعیین کرده و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی داشته باشند.

اهداف شغل حسابداری مالی

برای اینکه بتوان برای یک شرکت و سازمان چشم‌اندازهای جدید در نظر گرفت، باید اطلاعات مالی درستی از گذشته آن شرکت در اختیار بخش مدیریت قرار داد. مدیران نیز با داشتن اطلاعات گذشته، می‌توانند برای آینده شرکت هدفی تعیین کرده و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی داشته باشند.

آگاهی کامل از صورت حساب‌ها

معمولاً تمامی اطلاعات و گزارش‌های مالی، در بخش حسابداری مالی یک سازمان وجود دارد. این اطلاعات بهترین گزینه برای اخذ تصمیمات جدید برای یک شرکت است که توسط مدیران رده بالا صورت می‌گیرد. در واقع وجود این اطلاعات کمک بسیاری در متعادل کردن نمودارهای عملیاتی یک شرکت کرده و به راحتی می‌توان موارد مشکل‌دار را  حل نمود.

اهداف شغل حسابداری مالی

اگر بخواهیم بطور کلی از اهداف ایجاد این شغل صحبت کنیم، باید بگوییم که جلوگیری از وارد شدن فشار مالیاتی از مهمترین اهداف این شغل می‌باشد. همچنین از دیگر اهداف شغل حسابداری مالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برسی گزارشات حسابداری مالی برای بررسی عملکرد شرکت (این کار باعث شناسایی نقطه ضعف و قوت شرکت شده و باعث می‌شود راهکارهای تازه‌ای پیش روی مدیران قرار گیرد)
 2. بررسی گزارش‌های مالی و ایجاد اهداف و چشم اندازهایی جدید برای آینده شرکت
 3. اطلاع از هزینه و درآمد شرکت و برنامه‌ریزی برای پیشرفت سازمان مربوطه

مزیت‌ شغل حسابداری مالی

تمام کسایی که شغل حسابداری مالی را انتخاب می‌کنند، یک دیدگاه کلی درباره‌ آینده‌ شغلی خود دارند. درست است که گرایش‌های رشته حسابداری بسیار متنوع است ولی همه آنها در اصول اولیه مشترک هستند. همچنین شغل‌ حسابداری مزیت‌های زیادی دارد که باعث محبوبیت روز افزون این رشته شده است. در ادامه مقاله به چند نمونه از این مزیت‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • مشخص بودن مسیر شغلی
 • داشتن مسیر شغلی پایدار
 • مناسب بودن زمینه برای رشد حرفه‌ای
 • کسب درآمد مطلوب
 • پتانسیل کار آفرینی
 • نبود محدودیت
 • فعالیت در تمامی رشته‌ها

دشواری‌های شغل حسابداری مالی

 1. خستگی زیاد

از آنجایی که شغل حسابداری یک شغل بدون تحرک و بدون هیجان است، معمولاً با روش زندگی بعضی افراد تناقض ایجاد می‌کند. از این رو برای افرادی که جنب و جوش زیادی دارند این حرفه به یک شغل خسته کننده تبدیل خواهد شد. در مقابل برخی افراد نیز وجود دارد که این ویژگی را به عنوان مزیت تلقی کرده و آن را به عنوان یک شغل بی دردسر انتخاب می‌کنند.

 1. استرس زیاد

شاید در نگاه اول شغل حسابداری مالی یک شغل آسان به نظر برسد، امّا ممکن است به دلیل حجم کاری زیاد سختی زیادی داشته باشد. طبق آمارهای گرفته شده میزان استرس کاری این شغل در هنگام حسابرسی و کار با اعداد، ۸۰ درصد بیشتر از سایر مشاغل است.

 1. نیاز به یادگیری

با افزایش تکنولوژی و معاملات مالی حسابداران موظفند بطور مداوم علم خود را افزایش داده و به روز کنند. از این رو باید در زمان‌های بیکاری و آزاد خود به مطالعه و ارتقای علم خود بپردازند. همچنین فراموش نکنید که افزایش مهارت و علم در رشته مرتبط با شغل می‌تواند در افزایش حقوق  نقش مهمی داشته باشد.

پیشنهاد علم ساز

بطور کلی تمامی شغل‌ها نکات مثبت و منفی مختلفی دارند که نشان دهنده خوب یا بد بودن آن شغل محسوب نمی‌شود. بلکه شغل انتخابی شما باید متناسب با شخصیت و خصوصیات اخلاقی شما باشد. از این رو با مد نظر قرار دارد خصوصیات اخلاقی و عاطفی خود، می‌توانید شغل دلخواه خود را انتخاب نمایید.

 

اگر علاقه داری که توی رشته حسابداری مشغول به تحصیل بشی ولی هنوز سوالات زیادی داری می‌تونی فرم زیر پر کنی و سوالات خودتو از کارشناسان ما بپرسی.

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.