03136632615
0

مفهوم حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به چگونگی آموزش حسابداری حقوق و دستمزد پرداخته و به سرفصل‌های آن اشاره‌ کنیم. مفهوم حسابداری حقوق و دستمزد چگونه و توسط چه کسی محاسبه می‌شود و خیلی چیزهای دیگر. و به این موضوع پی ببریم که چگونه می‌شود آموزش‌های لازم برای این کار را دید و با چه شرایطی می‌توان وارد بازار کار شد.

مفهوم حسابداری حقوق و دستمزد چیست؟

رشته حسابداری یکی از رشته‌های مهم در همه کارهای اداری و غیر اداری می‌باشد. از قسمت‌های مهم حسابداری، حسابداری حقوق و دستمزد می‌باشد. حقوق و دستمزد از الزامات هرکاری است و برای این که معیشت کارکنان تامین شود، نباید هیچگونه کم کاری در این شغل وجود داشته باشد. این کار شامل بحث‌هایی همچون محاسبه حقوق افراد، محاسبه عیدی، محاسبه مرخصی‌های کارکنان، بیمه و مالیات و… می‌باشد.

اگر بخواهیم توضیح کلی درباره مفهوم حقوق و دستمزد بدهیم، باید بگوییم، کسانی که در یک مکانی مشغول به کار هستند با توجه به کاری که انجام می‌دهند و خدماتی که به آن مکان می‌رسانند و با توجه به قراردادی که با صاحب‌ کار بسته‌اند و شرایطی که در آن قرارداد ذکر شده است، باید پول مشخصی را بابت نتیجه این خدمت سر هر ماه دریافت کنند، که این پول حقوق نامیده می‌شود.  از آنجایی که انگیزه همه افرادی که مشغول به کار هستند گرفتن همین حقوق است، پس حساب کردن آن امری بسیار مهم و جدی به حساب می‌آید.

اکنون که با مفهوم حقوق آشنا شدیم باید بیان کنیم که هر ماه مدارک و اطلاعات کاری کارکنان به حسابدار حقوق و دستمزد داده می‌شود. وی باید با توجه به شرایط شرکت و قراردادی که بسته‌اند و با توجه به گزینه‌هایی همانند حق فرزندان، حق مسکن، پاداش، خواربار و … حقوق آن‌ها را حساب کرده و تحویل دهد. البته باید گفت که حسابدار حقوق و دستمزد، باید به گزینه‌هایی همچون تعداد روزهای مرخصی، جمع روزهای غیبت، اضافه کاری و… نیز دقت کرده و حق و حقوق کارکنان را‌ مشخص کند.

آموزش رایگان حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداران حقوق و دستمزد در طی دوره‌های آموزشی که باید داشته باشند باید مفاهیم کلی این کار را یاد بگیرند. از جمله چیزهایی که در این دوره‌ها یاد گرفته می‌شود عبارتند از:

 1. تعاریف اولیه شاغلان و حقوق و دستمزد
 2. طراحی لیستی برای حقوق و دستمزد
 3. حساب کردن بیمه کارکنان شرکت
 4. معرفی کردن انواع مرخصی و اینکه چگونه محاسبه می‌شود
 5. حساب کردن عیدی
 6. حساب کردن حقوق و دستمزد
 7. حساب کردن مالیات شاغلان
 8. حساب کردن انواع معافیت‌ها و جرائم و…
مفهوم حسابداری حقوق و دستمزد چیست ؟ - آموزش رایگان حسابداری

سرفصل‌های حسابداری حقوق و دستمزد

از سرفصل‌های حسابداری حقوق و دستمزد به صورت کلی می‌توانیم اشاره کنیم به:

 • آشنا شدن با نحوه محاسبه کردن حقوق با توجه به قانون‌هایی که وجود دارد.
 • داشتن توانایی لازم برای تهیه کردن گزارش از حقوق‌ها و ارائه آن به مدیریت
 • توانایی محاسبه بیمه، محاسبه مالیات، محاسبه سنوات و … .
 • آشنایی با بدهی‌های مالیاتی و نحوه پرداخت و رسیدگی به آنها

اسناد حقوق و دستمزد

اسناد مربوط به حقوق و دستمزد از مهمترین اسناد حسابداری یک شرکت است. شاید در نظر اول کار راحتی به نظر برسد، ولی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این سند، سندی است که از ترکیب قانو‌ن‌های مالیاتی و استانداردهای خاص حسابداری پیروی می‌کند. در این قسمت نام ببریم از چند نکته مهم درباره اسناد حقوق و دستمزد:

 • برای ثبت سند حقوق و دستمزد باید از آخرین بخش‌نامه‌هایی که در قوانین کار موجود است اطلاعات کافی داشت.
 • ثبت سند صدور فیش از گزینه‌هایی است که بسیار حائز اهمیت است. چرا که کارکنان را از شرایطی که حقوق سنجیده شده است آگاه می‌کند.
 • در شرکت‌هایی که کارکنان بسیاری دارند ثبت این سند دشوارتر می‌شود، چرا که محاسبه بیمه و مالیات زمان‌بر است.
 • گرفتن اثر انگشت در روزی که سند حقوق و دستمزد درج می‌شود، از گزینه‌هایی است که بسیار زمان‌بر است.
 • حسابداران حقوق و دستمزد باید تلاش کنند که حقوق را یک روز بعد از این کارها تسویه و پرداخت کنند.
 • این سند باید به صورت جدا و در پایان هر ماه ثبت بشود.
 • هیچ دلیلی نیست که حتماً باید تاریخ ثبت سند با تاریخ واریز حقوق حتماً یکی باشد.
 • حتماً از نرم‌افزارهای این کار و یا اکسل آن استفاده کنید.

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد به زبان ساده

برای این کار نیاز داریم به نرم‌افزار محاسبه حقوق و دستمزد که باید این کار را به نحو احسن یاد گرفته باشید. چرا که این شغل، شغل بسیار حساسی است. استفاده از این نرم افزار و یا اکسل را می‌توان در آموزشگاه‌ها و تحت دوره‌های مخصوص آموزش دید.

آموزش صفر تا صد حسابداری حقوق و دستمزد

اگر شما رشته پرطرفدار حسابداری را انتخاب کرده‌اید باید بدانید که این رشته گزینه‌های زیادی پیش رو دارد که از مهمترین آنها حسابداری حقوق و دستمزد است. در این میان اولین سوال پیش رو این است که برای شرکت در دوره‌های مخصوص این رشته باید از کجا شروع کنیم.

در اولین مرحله شما باید در این دوره‌ها قبول شده باشید. اگر از این مرحله گذشته‌اید با توجه به اینکه این رشته بسیار آینده‌دار می‌باشد، باید در پی این کار بیافتید و توانایی‌های خود را با آموزش بالا ببرید. اگر مفاهیم اولیه این کار را می‌دانید و پذیرفته شده‌اید، پس هرچه زودتر در دوره‌های آموزشی شرکت کنید و دانسته‌های خود را قوی‌تر کنید. به طور کلی کسانی که در دوره‌ها شرکت می‌کنند با مفاهیمی همانند گزینه‌های زیر آشنا خواهند شد:

 1. شناخت قوانین بیمه و شرایط آن
 2. آشنا شدن با قوانین مالیات و نحوه بر خورد با بدهی‌های مالیاتی
 3. آشنا شدن با قوانینی که در مشاغل وجود دارد همانند ماموریت و اضافه کاری و اینکه چه زمانی باید از آنها استفاده شود.
 4. آشنا شدن با چگونگی ثبت سند حقوقی
 5. شناخت تهیه لیست‌های حقوق و دستمزد و بقیه موارد لازمی که باید در دوره‌های آموزشی یاد بگیرید و به کار خود ادامه دهید.

پیشنهاد علم ساز

همانطور که اشاره شد رشته حسابداری از رشته‌های پرطرفداری است که از میان شاخه‌های آن حسابداری حقوق و دستمزد از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که این کار بسیار حساس است و جای هیچ گونه اشتباهی نیست و انگیزه تمام شاغلان، حقوق و دستمزدشان می‌باشد. پس علاقمندان درصدد افزایش معلومات خود درآیند و در دوره‌های آموزشی شرکت کنند.

 

اگه میخواهی با مباحث حقوق و دستمزد یکبار برای همیشه آشنا بشی توصیه میکنیم دوره حسابداری کابردی ما رو شرکت کنید و یکبار برای همیشه نگرانی‌های خودتون از نحوه محاسبه حقوق و دستمزد راحت کنید. جهت ورود به این دوره کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 

نویسنده: مهسا یعقوبی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.