03136632615
0

مهارت های الزامی در مدیریت

زمان تقریبی مطالعه: ۶ minutes

اگر نقش مدیریتی دارید نیازی نیست که حتماً به دنبال تازه‌ترین تکنیک‌ها از سوی تبلیغاتچی‌ها باشید. بهتر است که مهارت‌هایی را تمرین کنید که به عنوان موازین و ساختارهای اصلی در نظر گرفته می‌شوند. در این مقاله چند نمونه از مهارت های الزامی در مدیریت را به شما معرفی می‌کنیم.

تعامل واضح و مستقیم

مهمترین مهارتی که توسط همه متخصصین حوزه مدیریت گفته شده مهارت تعامل بود. البته این مهارت از جمله مهارت‌های عمومی است که همگان با آن آشنا هستند امّا متاسفانه مدیران کمتری در عمل به آن پایبند هستند. امّا چرا این مهارت حائز اهمیت است؟ ارتباط قوی بین مدیر و کارمند براساس تعامل شفاف و موثر بنا می‌شود. مدیران باید بتوانند لاین‌ها و آپدیت‌های پروژه‌ها را به خوبی با تعامل درست مدیریت کنند. همچنین برای محول کردن وظایف و تکلیف‌ها داشتن مهارت‌های تعاملاتی حیاتی است. همچنین ابراز نظریات سازنده و رهبری جلسات مباحثه بدون داشتن مهارت‌های تعامل امکان‌پذیر نیست.

خبر خوب این است که مهارت‌های ارتباطی هم قابل توسعه هستند و هم قابل آموزش! برای شروع کافی است که از سخنرانان برتر و ابزارهای تکنولوژی بهره ببرید. امروزه کانال‌های ارتباطی بیشماری وجود دارند که ارتباط دیجیتال و تعامل بین مدیر و کارمند را بهبود بخشیده‌اند.

شنیدن فعالانه

برای این که تعامل خوبی داشته باشید باید خوب بشنوید. عمل شنیدن از جمله کارهایی است که مدیران باید بر اساس نظم همیشگی به آن پایبند باشند. حتماً می‌دانید که شنیدن و گوش دادن تفاوت‌هایی دارند. بسیاری از مدیران و رهبران سوالاتی را مطرح می‌کنند ولی اطلاعات مفیدی را دریافت نمی‌کنند بسیاری از زیردستان هم میل به صحبت کردن ندارند چون گمان می‌کنند به خوبی به آنها گوش داده نمی‌شود.

به عنوان یک مدیر باید تمام تمرکز خود را به دقت به کار ببرید و به معنی واقعی کلمه گوش فرا دهید. مهارت‌های شنیدن بخشی از روند آموختن زبان‌های خارجی است، بنابراین می‌توانید آموزش یک زبان را هدف قرار دهید تا نا خودآگاه مهارت شنیدن فعال را هم تمرین کنید. گاهی هم می‌توانید به عنوان تمرین سرعت حرف زدن خود را کاهش دهید و مجال بیشتری به گوش دادن بدهید. همیشه در مکالمات خود فضای مشخصی را مقصود شوید و پای خود را فراتر نگذارید.

کوچینگ و منتورینگ

بهتر است به جای رئیس بودن به این فکر کنید که کوچ و منتور شوید در حالی که هر مدیری باید هر از گاهی تصمیماتی را اتخاذ کند که با ذهنیت خودش هدایت می‌شوند، امّا آنچه اهمیت دارد توجه به نقش مدیریتی در جریان هدایت تیم و سوی اهداف است. مدیریت فقط به معنی تصمیم‌گیری نیست بلکه مدیریت به معنی هدایت است. هدایت و رهبری هم به وسیله اعتماد و انگیزش در جریان اثرگذاری میسر می‌شود. مدیران برتر هیچوقت کارمندان خود را به عنوان زیردستان خود نمی‌بینند بلکه آنها را همراهان خود در مسیر اجرای نقش‌های مختلف سازمان می‌دانند چنین مدیران برجسته‌ای به تبع احترام فراوانی هم از سوی کارمندان دریافت می‌کنند.

آشنایی با هنر تمجید و تحسین مؤثر

کلمات محبت‌آمیز اثر ماندگاری دارند. گفتن جملاتی نظیر ممنونم، متشکرم و … یا گفتن آفرین و احسنت و … متدی است که مدیران خوب برای ایجاد همدلی در تیم خود استفاده می‌کنند. البته هر کارمندی به شیوه یکسان به این روش‌ها پاسخ نمی‌دهد. بنابراین بهتر است هر مدیری شیوه مناسب کارمند خود را پیدا کند. گاهی کارمندان نیاز دارند تا جلوی جمع مورد تحسین قرار گیرند و گاهی دوست دارند به شکل خصوصی از آن‌ها تعریف شود. حتی افرادی هم هستند که اصلاً از تعریف خوششان نمی‌آید و ترجیح می‌دهند بسته مزایا و یا هدیه نقدی دریافت کنند. کافی است متناسب با روش هر فرد به او نشان دهید که قدردان کمک‌هایش هستید. این قدردانی زمینه ساز اعتماد است و در زمان‌های پر چالش سبب دلگرمی اعضای تیم برای حمایت بیشتر است. خوشبختانه قدردانی مهارتی است که می‌توانید در زندگی روزمره هم آن را تمرین کنید و فقط مختص به محیط کاری شما نیست.

می‌توانید این نگرش‌ها را با همکاران و دوستان خود در میان بگذارید و از آن‌ها بخواهید که روش مورد علاقه خود را اعلام کنند. ممکن است متعجب شوید که مثلاً یک کارمند درونگرا از تحسین در مقابل عموم لذت می‌برد. فراموش نکنید که هر شخصیت الگویی دارد که شما باید آن را کشف کنید. می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید با خودتان راه‌های مختلف را به کار ببندید تا به کشف موردنظر خود برسید.

پیشنهاد علم ساز

با تحصیل در رشته MBA، مهارت‌هایی را به دست خواهید آورد که می‌تواند مسیر شغلی شما را هموار کند. قبل از اقدام به تحصیل در این رشته می‌توانید از مشاوره مشاوران مؤسسه آموزشی پندار با نام علمی علم ساز بهره ببرید.

علم ساز با بیش از ده سال سابقه برگزاری دوره‌های MBA، در خدمت شماست با برگزاری دوره MBA آنلاین به همراه مدرک معتبر قابل ترجمه در زمان کمتر از یک سال به همراه اساتید برتر کشور.

در صورتی که هرگونه سوالی درباره نحوه برگزاری دوره داری کافیه فقط فرم زیر تکمیل کنی تا کارشناسان ما جهت پاسخگویی سوالات شما تماس بگیرند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.