03136632615
0

هر آنچه که باید درباره سرفصل دوره های ICDL فنی و حرفه ای بدانید

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۸ دقیقه

سرفصل دوره های ICDL فنی و حرفه ای چیست؟ امروزه سایت‌های آموزشی زیادی اقدام به آموزش دوره ICDL می‌کنند، امّا سایتی که بتواند به‌صورت شیوا و روان تمام مباحث هفت‌گانه را آموزش دهد بسیار کم است؛ خبر خوب برای شما این است که سایت علم ساز این کار را برای شما انجام می‌دهد و شما می‌توانید با دانلود فیلم‌های آموزشی ICDL با ۷ مهارت همچون مبانی کامپیوتر، کار با ویندوز، کار با ورد، اکسل، پاورپوینت، اکسس و نحوه استفاده از اینترنت را کامل یاد بگیرید سایت علم ساز در پایان دوره‌های خود مدرک معتبر ICDL فنی و حرفه‌ای را خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهد.

در ادامه به بررسی سرفصل دوره های ICDL فنی و حرفه ای می‌پردازیم تا با کلیات آن آشنا شوید.

هر آنچه که باید درباره سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای بدانید

مبانی کامپیوتر (فناوری اطلاعات  IT)

در این اولین فصل از سر فصل دوره‌های ICDL فنی حرفه‌ای شما با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات آشنایی پیدا می‌کنید و متوجه خواهید شد که کامپیوتر چیست؟ و از چه اجزایی تشکیل شده است نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر چه چیزهایی هستند و تفاوت آنها در چیست؟

و تمام موضوعاتی از این دست را کامل یاد خواهید گرفت. در واقع می‌توان گفت که مبانی کامپیوتر و آشنایی با خصوصیات فنی کامپیوتر را اساتید دوره ICDL در این سرفصل آموزش می‌دهند.

کار با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰

سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ که بسیار محبوب است و در مدت‌زمان کوتاهی توانسته تمام رقیبان خود را کنار زده و در حال حاضر بر روی میلیون‌ها کامپیوتر خانگی و اداری نصب می‌باشد. به همین خاطر در فصل دوم سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای به یادگیری کار با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ پرداخته می‌شود و نحوه کار با ویندوز ۱۰ به صورت کامل آموزش داده می‌شود برای مثال:

 • چطور فایل‌های موردنیاز خود را ساخته و آنها را مدیریت نمایید.
 • چطور فایل‌های ساخته شده را حذف یا کپی یا برش بزنید.
 • نحوه تنظیم نمودن برنامه‌های محیط ویندوز را آموزش خواهید دید.
 • در صورت ویروسی شدن کامپیوترتان چگونه متوجه آن شوید و راه‌های ویروس‌کشی چگونه خواهد بود.

کار با نرم‌افزار ورد word 2019

سومین فصل از دوره ICDL  به کار با نرم‌افزار ورد word 2019 اختصاص داده شده است که با توجه به اینکه تمام اطلاعات، مدارک، نامه‌نگاری‌های سازمانی و اداری و… قبلاً به صورت دستی نگارش می‌شدند، امّا امروزه با روی کار آمدن ورد، تمام معادلات را بر هم زده و انجام تمامی این کارها توسط تایپ سریع متون در ورد انجام می‌شود و سومین سرفصل دوره ICDL قطعاً یادگیری ورد خواهد بود.

به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که هر چیزی را که بخواهید از متن، فرمول، تصویر و… شما می‌توانید در نرم‌افزار ورد وارد نموده و انواع و اقسام ویرایش‌های مورد نیاز خود را روی آن انجام دهید. برای مثال:

 • بی‌نهایت متن با هر تعداد کلمه که می‌خواهید در ورد وارد نمایید و اندازه و نوع فونت و… آن را مشخص کنید.
 • متن‌های آماده شده از قبل را در محیط ورد اجرا کرده و تا جایی که می‌خواهید تغییرات لازم را در آن اعمال یا ویرایش کنید.
 • هر گونه اشتباه تایپی، گرامری، املایی را در متن پیدا کرده و آن را اصلاح نمایید.
 • می‌توانید به متن‌های خود محتواهای تصویری، جدول و… اضافه نمایید.

در واقع شما با یادگیری ورد هم در زمان و هم در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی می‌کنید و کیفیت کار هم بالاتر خواهد بود و نگرانی بابت ریختن چایی یا … بر روی آنها نخواهید داشت.

هر آنچه که باید درباره سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای بدانید

سومین سر فصل دوره ICDL آموزش نرم افزار اکسل  Excel

چهارمین فصل از سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای کار با نرم‌افزار اکسل (دنیای اعداد و جداول) می‌باشد وقتی پای اعداد و جداول، به میان می‌آید کار با اکسل بسیار حائز اهمیت خواهد بود. البته برای محاسباتی همچون ثبت نمرات و معدل­‌گیری، میزان حقوق دریافتی کارکنان و… از اکسل می‌توان کمک گرفت. برای مثال:

 • اطلاعات و اعداد را قالب‌بندی و جدول‌گذاری کنید.
 • انواع جداول را در اکسل بسازید و در صورت لزوم ویرایش نمایید.
 • محاسبات پایه ریاضی را با اکسل انجام دهید، مانند جمع‌بستن ستون‌ها و سطرها و … را به‌راحتی انجام دهید.
 • کشیدن نمودارهای ساده و استفاده از آنها در تحلیل و تجزیه داده‌ها
 • استفاده از حداقل و میانگین و حداکثر داده‌ها به کمک اکسل

همچنین از این نرم‌افزار در سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی برای محاسبه ریز دریافتی حقوق کارکنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما می‌توانید فیش حقوقی صادر نمایید یا از ریز کسورات و … کارمندان به‌خوبی مطلع شوید.

کار با نرم‌افزار پاورپوینت  PowerPoint

پنجمین فصل از سرفصل دوره ICDL کار با نرم‌افزار پاورپوینت PowerPoint می‌باشد. از جمله قابلیت‌هایی که پاورپوینت در اختیار شما می‌گذارد این است که با استفاده از آن‌ می‌توانید اطلاعات و داده‌ها را به‌صورت لیست بندی آماده کرده و در جلسه دفاع، سمینار و… با دیگران ارائه دهید و به راحتی منظور خود را منتقل کنید. محیط پاورپوینت رنگارنگ می‌باشد و به وسیله آن می‌توانید متن‌های تیتروار و اسلایدهای کوتاه آماده کرده و به دیگران ارائه دهید.

 

کار با نرم‌افزار اکسس Access

ششمین فصل از سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای کار با نرم‌افزار اکسسAccess می‌باشد. اگر مقدار کمی پول داشته باشید آن را در خانه یا در کیف پول خود نگهداری خواهید کرد. امّا حالا به این موضوع فکر کنید که پول نقد بسیار زیادی در دست دارید در این شرایط چه‌کار خواهید کرد؟ پول را در منزل یا کیف پول یا ماشین و… نگهداری خواهید کرد؟ جواب مطمئناً خیر خواهد بود. در چنین مواقعی شما سعی می‌کنید که در سریع‌ترین زمان ممکن خود را به بانک رسانده و پول خود را در بانگ قرار دهید تا با خیال راحت به ادامه زندگی خود بپردازید.

نرم‌افزار اکسس دقیقاً همین کار را برای داده‌ها و اطلاعات که در کامپیوترها وجود دارد انجام خواهد داد. چرا که اکسس قابلیت گزارش‌گیری، ویرایش، سازماندهی و… را دارد و به راحتی می‌توان تمام اسناد و داده‌های اطلاعاتی یک شرکت را در آن نگهداری کرد.

هر آنچه که باید درباره سرفصل دوره‌های ICDL فنی و حرفه‌ای بدانید

کار با اینترنت

آخرین فصل از سر فصل‌های دوره ICDL فنی و حرفه‌ای کار با اینترنت می‌باشد. امروزه همه اهمیت اینترنت را به خوبی درک می­‌کنند، امّا با توجه به وسعت بسیار زیاد آن باید با مباحث پایه و اصولی آن آشنا باشید مباحثی همچون:

 • روش‌های سرچ کردن یا جستجو در وب
 • نحوه ساخت ایمیل یا پست الکترونیکی
 • چگونگی ارسال و دریافت اطلاعات با استفاده از ایمیل و … .

مدرک معتبر ICDL فنی و حرفه‌ای چیست؟

مدرک معتبر ICDL فنی و حرفه‌ای گواهینامه‌ی معتبر است که از سمت سازمان فنی و حرفه‌ای کشور صادر می‌شود و با ترجمه در دفاتر دارالترجمه و ممهور به مهر وزارت خارجه دارای اعتبار می‌باشد و مجتمع آموزشی پندار با نام تجاری elmsaz (علم­ساز) از سال ۱۳۸۸ زیر نظر سازمان فنی و حرفه‌ای مشغول فعالیت می‌باشد و بارها توسط سازمان فنی و حرفه‌ای کشور مورد تقدیر و قدردانی قرار گرفته‌­است و شما با گذراندن دوره ICDL مدرک معتبر ICDL فنی و حرفه‌ای را از ما دریافت خواهید کرد.

مدرک معتبر ICDL فنی و حرفه‌ای در تمام سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی معتبر بوده و شما با داشتن مدرک ICDL به‌عنوان یک کاربر مسلط به کامپیوتر شناخته می‌شوید.

نویسنده: سجاد عبدلی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.