03136632615
0

هنر مکالمه و راه های تسلط بر آن

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵ دقیقه

هنر مکالمه یک گفتگوی با فرهنگ و تمدن محور به حساب می‌آید. فرق اصلی یک مکالمه با یک گفتگوی معمولی در هدفمندی آنهاست. مکالمه غالباً هدفمند است، انسان محور است بر پایه اخلاق صورت می‌گیرد و البته بغرنج و پیچیده هم می‌شود.

در گفتگوی عادی ما از این شاخه به آن شاخه می‌پریم در حالی که در مکالمه یک محور اصلی در نگاه ما مطرح می‌شود و تمامی اجزای سخن (اصول سخنوری) بر اساس این محور تنظیم می‌شوند.

یک مکالمه در اصل یک رویارویی برنامه‌ریزی شده برای دو ذهن هدفمند است؛ بنابراین برای داشتن مکالمات مفید باید هنرمندانه شنید و قاطعانه سخنان را بیان کرد. مکالمه باید به قدری واقعی باشد که برای هر گفته دلیلی هم داشته باشید. به همین خاطر می‌توان گفت که مکالمه یک هنر است با دو یا چند خالق!

مشخص است که آن چه دیده می‌شود گفتگو است نه مکالمه! گفتگوی ساده می‌تواند جالب، خنده‌دار و سرگرم‌کننده و … باشد، امّا چیزی که دارد و آن چیزی نیست جز جدیت و هدفمندی که در مکالمه وجود دارد.

هنر مکالمه و راه های تسلط بر آن چیست؟ راه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا این هنر را فرا بگیرید و در این راه مسلط شوید.

پاکسازی صحبت و مکالمه

اصلاً قصد ندارم به شما بگویم که هیچ کلمه با بار منفی به کار نبرید. منظورم از پاکسازی شفاف‌سازی و بیان روشن ایده‌هاست برای تعامل بهتر!

اما شفاف‌سازی ایده‌ها یعنی چه؟

حذف جزئیات غیرضروری و مسائل حاشیه‌ای و نهایتاً پرداختن به محور اصلی کلام و نکات کلیدی آن برابر است با پاک‌سازی سخن در مکالمات. وقتی سخن می‌گویید، مطمئن شوید که با ساختار مشخصی صحبت می‌کنید و مکالمه را با برنامه مشخصی هدایت می‌کنید اگر لازم است داستان روایت کنید، بحث کنید و در فرایند مکالمه مشارکت فعال داشته باشید.

چنانچه مطابق نکات بالا مکالمه را مدیریت کنید مخاطب شما هم زمان بیشتری برای پردازش ایده‌ها و فهم آنها دارد. کافی است به سخنرانان برتر توجه کنید. مشاهده خواهید کرد که اغلب در زمان کوتاهی نکات زیادی را مطرح می‌کنند و اصول فن بیان و سخنوری را به خوبی بلد هستند.

در ابتدا تصور کنید که دیگری را نمی‌فهمید!

همیشه سعی کنید مخاطب را بهتر بفهمید. سوال بپرسید، چیزی در مورد صحبت‌های آنها بگویید و تلاش کنید تا آنها را بهتر درک کنید؛ بنابراین بهتر است نشان ندهید که همه چیز را می‌دانید تا عمق بحث مشخص شود و چیزهای شگفت‌انگیز دیگر هم مطرح شود. همیشه به ذهن خود یاد دهید که نکات بی‌شماری هستند که می‌توانند آنها را کشف کنید.

اشتیاق را در مکالمه تولید کنید.

آگاهانه و با قصد قبلی اشتیاق را ایجاد کنید. اگر می‌خواهید در هنر مکالمه تسلط کسب کنید باید همواره اشتیاق را به نمایش بگذارید حتی زمانی که دلیل مشخصی برای این کار وجود ندارد.

شاید بپرسید اشتیاق برای چه چیزی؟

اشتیاق برای مکالمه! اشتیاق به نحوی که علاقه شما را برای ادامه یافتن مکالمه و جالب شدن صحبت نشان دهند باید همیشه در مورد مکالمه خوش‌بین باشید و هنر مکالمه را یاد بگیرید حتی اگر مکالمه کسل‌کننده است شما به دنبال راهی باشید که آن را به یک گفتگوی هدفمند جذاب تبدیل کند واکنشی نباشید واکنش ساز باشید.

هنر مکالمه قابل تمرین کردن است

اگر قرار است افراد جدیدی را ملاقات کنید و اشخاصی را ببینید که در مکالمات مهارت دارند به دنبال نکات آموزنده باشید. در اصل ملاقات افراد جدید یک فرصت برای یادگیری و تمرین کردن است.

حتی وقتی به ایده‌ای نو می‌رسید یا چیزی در ذهن شما متبلور می‌شود به این فکر کنید که چگونه آن را به دیگران منتقل کنید. همیشه به دنبال ترجمه باشید. منظورم ترجمه از زبان مبدأ به مقصد یا برعکس نیست. مفاهیمتان را ترجمه کنید، ترجمه به زبانی شفاف‌تر و قابل انتقال راه‌های تمرین بی‌شمار است.

در هنر مکالمه استاد شوید

برای استادی در سخن دوطرفه باید جاه‌طلب باشید. جاه‌طلب در یادگیری و کسب مهارت‌های سخن‌پردازی باید آن‌قدر تسلط پیدا کنید تا هرکسی با شما حرف می‌زند، احساس کند شما یکی از افراد مهمی هستید که در کنار خود نیاز دارند. خلاصه باید طوری در مکالمه استاد شوید که مخاطبین شما علاوه بر اعتماد به شما، صمیمت را هم احساس کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.