03136632615
0

ویژگی های ضروری برای یک مذاکره موفق

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۴ دقیقه

حتماً قصد شما این است که در مذاکره برنده شوید. البته اگر دیدگاه برنده به برنده داشته باشید نیازمند توسعه ویژگی‌های متعددی هستید که در این مقاله، چند مورد از مهم‌ترین موارد برای داشتن یک مذاکره موفق پرداخته می‌شود.

صداقت

اگر به دنبال تعامل می‌گردید ابتدا باید اعتماد را ایجاد کنید و ایجاد اعتماد بین طرفین راهی ندارد جز صداقت و راستی.

بلوغ رفتاری

اگر شما می‌توانید هم ارزش‌های خود را حفظ کنید و هم خواسته‌های دیگران را محترم بشمارید به نوع رفتاری دست یافته‌اید. نگاهی به خردسالان بیندازید آنها فقط به تأمین مایحتاج خود فکر می‌کنند. انسان‌ها به تدریج که رشد می‌کنند متوجه می‌شوند که همزیستی مسالمت‌آمیز شما راه داشتن یک زندگی اجتماعی سالم است و در نهایت متوجه می‌شوند که هم خواسته‌های مشروع آنها اهمیت دارد و هم دیگران.

مهارت گوش دادن

شنیدن و گوش دادن دو مهارت کاملاً متفاوت هستند. شنیدن گاهی خارج از کنترل ماست ولی گوش دادن کاملاً آگاهانه اتفاق می‌افتد. شما وقتی می‌توانید به دیگران گوش دهید که قدرت تمرکز خود را از دست ندهید و هم زمان به تجزیه و تحلیل شنیده‌ها بپردازید. در گوش دادن باید به همه اجزای ارتباطی پیام توجه کرد.

اجزایی همچون علائم رفتاری به ژست، چهره، سرعت، بیان کلمات و … جالب است بدانید بخش عمده پیام از طریق این اجزا منتقل می‌شود و نه خود کلمات.

دیدگاه سیستمی

وقتی تفکر سیستمی داشته باشید، تلاش شما در این است که منافع تمامی اجزای سیستم را بهینه کنید. تا مذاکره موفق را تجربه کنید.

انسان‌ها غالباً تمام تلاش خود را صرف بهینه کردن منافع شخصی خود از سیستم می‌کند که این یک اشتباه بزرگ است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های سیستمی در مقابل تفکر علت و معلولی ما در این امر است که انسانی که دارای تفکر سیستمی است می‌داند مسیر تصمیم‌گیری، صرفاً بر اساس شرایط محدود نمی‌شود. اصل موضوع اقدامات ماست و اقدامات ما تعیین‌کننده شرایط هستند و ما خود مجدداً از این شرایط تأثیر می‌پذیریم.

به طور کلی مذاکره کننده‌هایی که صرفاً به خواسته‌های خود متمرکز هستند شاید نتایج خوبی در کوتاه مدت برسند اما در بلندمدت هم خودشان و هم طرف مقابلشان متضرر می‌شوند.

دیدگاه معتقد به فراوانی منابع

در مذاکره موفق شما باید هم امتیاز بدهید و هم امتیاز بگیرید افرادی که ذهنیت فراوانی را دارند به هیچ عنوان از این امتیاز احساس خطر نمی‌کنند آنها اعتقاد دارند که اگر تعادل امتیازات آگاهانه و درست صورت گیرد هر یک از طرفین به سهم بزرگ‌تری خواهد رسید. در نگاه این افراد امتیاز دادن روشی برای تحکیم روابط بلندمدت است.

مذاکره یک تکنیک است و نباید امتیاز دادن را به منزله کوچک شدن یک کیک تلقی گردد. انسان‌هایی که به کمبود منابع معتقدند در هر لحظه به چیزی کمک می‌کند که ممکن است از دست بدهند احساس می‌کنند فرصتی نیست دائماً در فشار هستند این دیدگاه باعث می‌شود که ذهن آنها عملکرد بهینه خود را از دست بدهد و در نتیجه مذاکره موفق نداشته باشند.

اگر شما به فراوانی منابع اعتماد داشته باشید، ریسک‌پذیری بالاتری هم به نمایش می‌گذارید و این برابر است با کشف فرصت‌های تازه برای رشد. بدین وضعیت شما انسان‌هایی دیگر را به عنوان کمک می‌بینید نه مانع پیشرفت خود تیم سازی را مهم به حساب می‌آورید و با صرف انرژی و زمان کمتر به نتایج بهتری دست می‌یابید.

اگر می‌خواهید اصول مذاکره را به خوبی یاد بگیرید در دوره آموزش اصول و فنون مذاکره، زبان بدن و اصول سخنوری سایت علمساز شرکت نمایید تا از این مذاکرات با موفقیت و سربلندی بیرون بیایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.