03136632615
0

چگونه بدون استرس از سخنرانی در جمع صحبت کنیم ؟

زمان تخمین زده شده مطالعه: ۵ دقیقه

استرس سخنرانی در جمع یکی از مشکلات رایج برای بسیاری از مردم است، خواه صحبت در مقابل دیگران در یک جشن یا جلسه باشد، خواه یک سخنرانی، به هر حال بسیاری از این رخدادها و صحبت کردن در طی آنها طفره می‌روند. در این مقاله نکاتی را با شما در میان می‌گذاریم که به کمک آنها در این ترس غلبه کنید.

موضوع را مشخص کنید.

برای از بین بردن ترس صحبت در جمع ابتدا باید مشخص کنید هدف صحبت‌های شما چیست و آیا این هدف به مخاطبین شما مربوط می‌شود؟ همچنین باید اطلاعات و دانش خود را قبل از حضور و سخنرانی چک کنید. کمبود دانش و اطلاعات همیشه به ترس به هنگام صحبت مربوط می‌شود.

الف) کلید کار آماده‌سازی است. از قبل مشخصات مختلف صحبت را مشخص کنید تا به وقت گفتگو و سخنرانی جریان سخن روان باقی بماند.

ب) تصویرسازی کنید. شرایط و اعضای جلسه را در ذهن خود مجسم کنید و به دفعاتی که نیاز است به صورت خیالی و آزمایشی صحبت کنید.

به بدن خود تمرین دهید.

صحبت کردن و سخنرانی یک مسابقه ورزشی نسبت امّا باید بدن شما به میزان لازم فعال و هماهنگ باشد. وقتی سخنرانی می‌کنید وزن خود را دائماً از این پا به آن پا منتقل نکنید. مراقب نفس کشیدن خود باشید و به میزان مشخص بدنتان را حرکت دهید. ترس صحبت در جمع روی سخنرانی شما بسیار موثر است برای همین منظور سه راهکار زیر را تمرین کنید.

الف) از دیافراگم صحبت کنید. این باعث می‌شود تا وضوح کلام شما افزایش یابد و مخاطبین به خوبی متوجه کلمات شما شوند. به عنوان یک تمرین راست قامت بایستید. نفس بکشید و دست خود را برای شکم قرار دهید. ۵ شماره بشمارید و سپس یک نفس با ۱۰ شماره داشته باشید. شکم شما تدریجاً ریلکس می‌شود و این نقطه‌ای است که می‌توانید صحبت کردن را شروع کنید.

ب) آدامس جویدن برای چند دقیقه قبل از سخنرانی باعث افزایش گردش خون به سمت مغز می‌شود و تمرکز شما را افزایش می‌دهد. البته حواستان باشد که آدامس بدون قند انتخاب کنید که تنظیم قند خون به دقت سخن به هم نریزد.

ج) از تنفس گلویی و سینه‌ای دوری کنید. این دو تنفس هر دو موجب افزایش اضطراب و گرفتگی گلویی می‌شوند و صدای شما کیفیت خود را از دست می‌دهد.

سخنرانی خود را بشناسید

شناخت طرز گفتگو و سخنرانی شما به اندازه شناخت موضوع اهمیت دارد. راه‌های مختلفی برای سخنرانی وجود دارد و شما باید راهی انتخاب کنید که مناسب شماست. در وبینار فن بیان در این باره صحبت کردیم.

برای از بین بردن ترس صحبت در جمع یا سخنرانی بهتر است چند ورق یا برگه نت برداری داشته باشید. کلمات کلیدی را با ترتیب مشخص کنید یا برای خودتان نشانه‌هایی بگذارید. این کار را باید ساده انجام دهید تا به محض افتادن نگاه روی کلمات یا نشانه‌ها ذهن شما به سرعت یادآوری کند.

سخنرانی خود را حفظ کنید

این کار ضروری نیست ولی بعضی از افراد به تمرین بیشتر نیاز دارند. چگونه سخنرانی را بدون استرس حفظ کنیم؟

  • قبل صحبت را بارها و بارها بنویسید. بازنویسی یک تکنیک ساده برای یادآوری بهتر است. بعد از این که چندین بار متن سخنرانی را نوشتید اکنون نوبت آزمون است. اینجاست که قسمت‌هایی که شما نمی‌توانید به یاد آورید مشخص می‌شوند و نقاط ضعف خود را بهتر پیدا می‌کنید.
  • سخن خود را تکه‌تکه کنید. تقسیم سخن به قسمت‌های کوچک‌تر باعث سهولت در یادآوری می‌شود.
  • در هر شرایطی تمرین کنید. مثلاً وقتی در خانه قدم می‌زنید، در ترافیک و … این جا یک تمرین ساده را با شما در میان می‌گذارم. تصور کنید در خانه هستید و قرار است قسمت‌های مختلف سخنرانی را تمرین کنید. به اتاقی بروید و مقدمه سخنرانی را در آن اتاق تمرین کنید. سپس به قسمت دیگری بروید و بدنه سخنرانی را آنجا تمرین کنید. این تمرین باعث نظم ذهنی بیشتر می‌شود.

مخاطب خود را بهتر بشناسید

الزاماً باید مخاطبین خود را بشناسید زیرا نحوه سخنرانی بر اساس ویژگی‌های مخاطب انتخاب می‌شود. برای مثال در یک ارائه مربوط به کسب و کار قرار نیست زبان غیررسمی داشته باشید اما ممکن است در گروه کلاسی خود زبان شما غیررسمی و محاوره‌ای باشد. یکی از راهکارهای جالب این است که قبل از سخنرانی با چند تن از مخاطبین صحبت کنید. راهکار دیگر استفاده از حس بذله‌گویی مؤدبانه است. این کار باعث می‌شود تا جو سخنرانی در دستان شما قرار گیرد.

با انجام این ۵ توصیه ترس صحبت در جمع را کم یا از بین خواهید برد سایت علمساز همواره برای ارتقا دانش سخنوری و فن بیان محصولاتی را برای شما عزیزان آماده کرده تا با یادگیری اصول سخنوری و فن بیان، دیگر ترس صحبت در جمع یا سخنرانی نداشنه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.