03136632615
0

چگونه گوینده رادیو شویم؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

گویندگی در رادیو سخت‌تر از آن چیزی است که نشان می‌دهد، زیرا توانایی شما در صحبت کردن باید به قدری باشد که شنونده را مشتاق و مجبور به شنیدن صدایتان به مدت طولانی کند. این کار مستلزم داشتن برنامه قبلی است و اگر شما بدون طرح‌ریزی قبلی گویندگی کنید نتیجه خوبی دریافت نخواهید کرد. داشتن صدای دلنشین و محتوای مفید و جذب کننده و همچنین سرگرم کننده می‌تواند تاثیر بسزایی بر شنوندگان داشته باشد.

چگونه گوینده رادیو شویم؟

شما باید یک برنامه رادیویی به شنوندگان ارائه دهید که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین قبل از اجرا باید از خودتان بپرسید که چه چیزهایی را می‌خواهید به مخاطب یادآوری کنید و چه واکنشی از آنان انتظار دارید. در واقع شما باید نسبت به شنونده‌ خود شناخت داشته باشید و خواسته‌های آنان را مد نظر قرار دهید و در نهایت درک درستی از مخاطب داشته باشید.

در حین صحبت کردن یک جهت داشته باشید و سعی کنید در بین کلامتان پیوند داشته باشید. اگر حجم زیادی از اطلاعات بدون جهت را به مخاطب بدهید، مخاطب را گیج می‌کنید و جذابیت متن از بین می‌رود. سعی کنید آن را به صورت کوتاه و ساده بیان کنید تا توجه شنوندگان را حفظ کنید. همچنین ابتدا و انتهای سخن و چگونگی وارد شدن به محتوا را کنترل و طرح ریزی کند.

داشتن صدای خوشحال، بینش خاص و متفاوت از دیگران شما را منحصر به فرد می‌کند. داشتن توانایی و اشتیاق در این امر، به شما این امکان را می‌دهد تا حتی یک متن خسته کننده را به خوبی بیان کنید به گونه‌ای که لذت ببرید و این لذت را به شنونده نیز انتقال دهید.

بیان کردن منظور خود به صورت شاعرانه و داستانی بر تاثیر و جذابیت سخنانتان می‌افزاید.  می‌توانید گاهی به مجری‌های ماهر گوش بسپارید که چگونه سخن می‌گویند، گویی که شخص شما را مخاطب قرار می‌دهند و این امر شما را تشویق به گوش دادن می‌کند. شما نیز باید این حس را به شنوندگان منتقل کنید تا آنان با شما احساس همراه بودن کنند.

گوش سپردن به پخش‌های قبلی خود به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را بیابید و آنها را رفع کنید. این نکته را بخاطر بسپارید که همیشه جای پیش رفتن وجود دارد. گاهی اوقات به اشتراک گذاشتن بخش‌هایی از زندگی خود این فرصت را به مخاطب می‌دهد که با شما احساس نزدیکی و واقعی بودن کند.

در رادیو شما باید با کلمات و جملات خود تصویر سازی کنید، از این رو باید از طریق نگارش، قصه پردازی، کتاب خوانی و سایر تکنیک‌هایی که در این راه به شما کمک می‌کند، مهارت خود را گسترش دهید تا شنونده را مجذوب خود نگه دارید.

صحبت کردن در مورد دغدغه‌های روز مخاطب باعث می‌شود تا شما در ذهن آنان ماندگار شوید. حتی اگر به طور معمول این کار را نمی‌کنید باید تلاش کنید تا در مورد مسائلی که برای مردم و جامعه مهم است سخن بگویید و اطلاعات کافی راجب آن داشته باشید. تلاشتان بر این امر باشد تا به روز بمانید. داشتن تنوع و ابتکار از خسته کننده شدن برنامه جلوگیری می‌کند. چنانچه شما طبق اصول و قوانین همیشگی پیش بروید خوب است امّا گاهی اوقات تکراری به نظر می‌رسد و قابل حدس است. بنابراین تنوع داشتن یکی از راه‌های جذاب کردن است.

شغل گویندگی رادیو چیست؟

گوینده به کسی می‌گویند که با آشنایی و مهارت در گفتار، پیام یا سخنی را به مخاطب برساند. گوینده باید فن بیان عالی داشته باشد و با تسلط کافی به شعرها و نثرها، آشنایی با دستورات ادبی مانند فعل و فاعل، چگونه خوانده شدن و اجرا شدن مناسب هر کدام از آنها را بداند. در واقع گویندگی نوعی از هنر بیان و لحن است که از طریق آن نوشته را به مخاطب انتقال می‌دهد. یکی از ویژگی‌های گویندگی در رادیو این است که دیده نمی‌شوند و تنها از طریق صدا با مخاطب ارتباط دارند. بنابراین گوینده باید با صدای لطیف و متفاوت سخن بگوید.

ساعت‌های کاری گوینده بستگی به محل کار و برنامه‌های اجرایی او دارد. در رادیو برنامه‌های مشخصی وجود دارد که به صورت زنده یا ضبط شده می‌باشد. پس گوینده طبق آن و شیفت‌های مشخص کار می‌کند. در گویندگی رادیو در واقع شما یک کار گروهی انجام می‌دهید، پس باید توانایی کار گروهی را داشته باشید. همچنین انتقاد پذیر باشید. در پخش های زنده‌ی رادیویی گوینده باید مهارت در لحظه تصمیم گرفتن را داشته باشد که نسبت به موضوع ها واکنش مناسبی نشان بدهد.

در کل شغل گویندگی به صورت قراردادی می‌باشد که زمان مشخصی دار.د امّا در رادیو به دلیل نبود رقابت این قرارداد می‌تواند طولانی باشد و یا استخدام شوند. همچنین درآمد آن بستگی به مقدار کار و ساعت‌های آن دارد

شرایط استخدام در رادیو چیست؟

بدبهی است که افراد می‌توانند از طرق دانشکده‌های مربوطه یعنی صدا و سیما و تحصیل در آن، مهارت‌های لازم را کسب کنند. امّا راهی میانبر هم وجود دارد، یعنی باشگاه رادیویی جوان. این باشگاه هر ساله دوره‌هایی را در رشته‌های مختلف برگزار می‌کند که گویندگی هم جزو آنها می‌باشد.  پس از اتمام دوره‌ها در صورتی که توانایی لازم را به طور کامل کسب کرده باشند می‌توانند در رادیو یا تلویزیون همکاری کنند.

اولویت استخدام در صدا و سیما با کسانی می‌باشد که فارغ‌التحصیل  دانشگاه صدا و سیما هستند‌. پس از اعلام نیاز صدا و سیما به نیروی جدید و معرفی دانشگاه‌ها،  مصاحبه‌ای حضوری انجام می‌شود که موفقیت در آن یکی از شرایط استخدام است. همچینین اعتقاد داشتن به دین اسلام و داشتن تابیعت جمهوری اسلامی، عدم سو پیشینه کیفری، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و عمل به اصل ولایت فقیه و قانون اساسی از شرایط دیگر استخدام است.

صحت از لحاظ جسمی و روحی، نداشتن تعهد به اشتغال در ارگان‌های دولتی دیگر، شرایط سنی حداکثر ۳۰ سال، داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان یا معافیتی که غیر پزشکی باشد، کسب کردن معدل و امتیاز تعیین شده، از دیگر شرایط‌های استخدام می‌باشد.

اسامی گویندگان رادیو در ایران

این اسامی از نمونه بازیگران و گویندگان می‌باشد.

 • اسماعیل آذر
 • اردشیر منظم
 • افسانه محمدی
 • بهنام تشکر
 • حسین مهری (روزنامه‌نگار)
 • پرویز ربیعی
 • سینا ولی‌الله
 • مریم شیرزاد
 • تورج فرازمند
 • محمدرضا فروتن
 • مژده لواسانی

پیشنهاد علم ساز

تمامی افراد در این مورد اتفاق نظر دارند که گویندگی یک هنر است و پیرو آن شخصی که گویندگی می‌کند هنرمند می‌باشد. در گذشته هنگامی که فضای مجازی و تلویزیونی وجود نداشت، اکثراً مردم خود را با رادیو سرگرم می‌کردند. اگر از اشخاص پا به سن گذاشته در این باره پرس‌و‌جو کنید از صداهای آن زمان به نیکی یاد خواهند کرد و این جمله را یادآوری می‌کنند که این تنها صداست که باقی می‌ماند.

آیا میدونستی ما به صورت مستمر تست آنلاین و  حضوری برای گویندگی برگزار می‌کنیم؟

اگه تمایل داشتی توی این تست شرکت کنی کافیه فرم زیر پر کنی تا باهات در مورد زمانش باهات تماس بگیریم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.