03136632615
0

معنی وسعت مشرب یعنی چه؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

زندگی هر انسانی پراز فراز و نشیب‌های متعدد است و هر انسانی باید با آنها مقابله کند و کنار بیاید. انسان‌هایی که در زندگی شاد نیستند از زندگی لذت نمی‌برند، برای همین همیشه باید با مشکلات و فراز و نشیب‌های زندگی به درستی کنار بیاییم و بتوانیم از زندگی خود لذت ببریم. در این مطلب موضوع بحث ما این است که مشرب یعنی چه و افراد خوش مشرب چه کسانی هستند و بسیاری مطالب دیگر.

معنی وسعت مشرب یعنی چه؟ - آموزش فن بیان رایگان

وسعت مشرب یعنی چه؟

معنی لغوی وسعت یعنی گشادگی، بزرگی و معنی مشرب یعنی خلق و خوی. حال اگر بخواهیم بگوییم وسعت مشرب یعنی چه می‌توانیم به کلماتی همانند خوش باور، شادمان، خوشحال و چنین کلماتی اشاره کنیم، یعنی افرادی که خلق و خوی آن خوب است و شاد هستند.

هم مشرب یعنی چه؟

در زندگی هر شخص انسان‌هایی وجود دارد که با آنها صمیمی بوده و با آن‌ها در ارتباط است و روزانه با خیلی از آن‌ها هم‌نشین می‌شود. این ذات انسان است که نمی‌تواند به تنهایی زندگی کند و باید در زندگی برای خود زوج و دوست و همراه انتخاب کند. در نتیجه انسان با برخی از این افراد صمیمیت خاصی دارند و خلق و خوی آن‌ها شبیه به هم است. معنی هم مشرب هم به این جمله برمی‌گردد، برای کلمه هم‌مشرب معانی متعددی می‌توان آورد ولی در این قسمت می‌خواهیم به چند مورد که به این کلمه نزدیک‌تر است اشاره کنیم مواردی مانند: هم‌خوی، هم‌سلیقه، هم‌مرام و…

تلفظ خوش مشرب چیست؟

خوش مشرب که تلفظ آن در لغت‌نامه ها به این شکل است (خوَش ْ / خُش ْ م َ رَ ) یعنی فردی که خوش‌ رفتار است. به افرادی که صمیمیت دارند و با محبت هستند و نسبت به افراد مختلف خوش برخورد هستند، خوش مشرب گفته می‌شود. در همه جای دنیا افرادی که رفتارشان مناسب است مورد علاقه عام و خاص قرار می‌گیرند، بنابراین توصیه می‌کنیم که نسبت به دیگران خوش مشرب باشید تا هم خودتان در زندگی لذت ببرید و هم مورد توجه عام قرار بگیرید.

معنی وسعت مشرب یعنی چه؟ - آموزش فن بیان رایگان

معنی مشرب به انگلیسی

برای کلمه مشرب می‌توان به تعداد زیادی معادل انگلیسی اشاره کرد امّا در این مطلب بیایید به چند مورد از این معادل‌ها اشاره کنیم:

 • Grain: به معنی شاخه، حالت‌، رگه، مشرب، ذره، دانه و…
 • Disposition: به معنی ساز، وضع، مشرب، حالت، طبیعت، خو و…
 • Mood: به معنی حالت، مزاج، مشرب، حوصله، قلق و…
 • Humor: به معنی شوخی، خاطر، مشرب، خلق، خوشمزگی و…
 • Watering place: به معنی مخزن، آب انبار، مشرب، استخر، آبشخور و…

چگونه می‌توانیم خوش مشرب باشیم؟

برای اینکه فردی اجتماعی و خوش مشرب باشیم باید به نکته‌های بسیاری توجه کنیم. این کار رمز و راز بسیاری دارد که کمتر کسی می‌تواند آنها را رعایت کند، فقط باید فرد بداند که چگونه رفتار کند و چه کارهایی انجام دهد. در ادامه مطلب به برخی از این نکته‌ها اشاره می‌کنیم:

 

 1. برای خود زوج و دوستان مناسبی پیدا کنید

اگر همراه و دوستان خوبی در کنار خود داشته باشید قطعاً در ملاعام سربلند‌تر خواهید بود، چون از نظر مردم فردی که خاص و خوش مشرب است در کنار خود افراد موفقی دارد. سعی کنید با افراد جدید وارد بحث و رابطه شوید. اگر به فرد جدیدی معرفی شده‌اید و یا فردی را دیدید حتی با یک سلام می‌توانید سر صحبت را باز کنید و وارد رابطه شوید، این کار صمیمیت شما را نشان خواهد داد.

 

 1. با فردی که سعی می‌کند با شما حرف بزند صحبت کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از فردی سوال‌هایی بپرسید و به خوبی جواب نگیرید. از این حالت او معلوم است که نمی‌خواهد با شما وارد بحث شود و این چیز خوبی نیست و چنین فردی ویژگی‌های یک فرد خوش مشرب را ندارد.

 

 1. برای کسانی که می‌شناسید وقت بگذارید و حرف بزنید.

اگر کسی را دیدید که برای شما آشناست به پیش او بروید و سر صحبت را باز کنید، حتی اگر حوصله حرف زدن نداشتید، نگذارید این حس شما به او منتقل شود و با صمیمیت با او حرف بزنید طوری نشان دهید که فکر کنند شما به برقراری ارتباط علاقه‌مندید.

 

 1. به دیگران پیشنهاد کنید که برای انجام کاری به شما ملحق شوند.

از خصوصیات یک فرد خوش مشرب نیست که خودش را بگیرد و به بقیه توجهی نکند. اگر در جمعی هستید و در حال انجام کاری می‌باشید از افراد دیگر نیز دعوت کنید که به شما ملحق شوند و با شما وقت بگذرانند. این کار نشان می‌دهد که شما یک فرد اجتماعی هستید و خوش ‌رفتاری شما در یک جمع مایه افتخار شماست.

 1. وقت بیشتری را با بقیه بگذرانید.

 اگر دوستان و آشنایان خود را دیر به دیر می‌بینید سعی کنید وقتی آنها را دیدید زمان بیشتری را با آن‌ها بگذرانید و خوش باشید و با آن‌ها به خوبی رفتار کنید. با این کار هم به شما خوش می‌گذرد و هم در جمع دوستان خود خوش می‌درخشید.

 

 1. کارهای خوبی برای دیگران انجام دهید.

به افراد و آشنایان خود خوبی کنید مثلاً یک لیوان آب به آنها بدهید و یا چیزی برای آنها بخرید اگر کاری برای آن‌ها پیش آمد در کمک به آنها از کاری دریغ نکنید. با این کار ارزش خود را در پیش آشنایان خود بالاتر خواهید برد.

 

 1. مودب باشید.

 روی جمله‌ها و حرف‌های خود دقت کنید و به دیگران احترام بگذارید هیچ کس از افراد بد دهن و نامحترم خوشش نمی‌آید.

 

 1. از دیگران تعریف کنید

تعریف شما از دیگران خوبی خودتان را در آن جمع نشان خواهد داد. سعی کنید همه را دوست داشته باشید و کاری کنید که با شما به آنها خوش بگذرد اگر کارهایی از این قبیل انجام دهید قطعاً شما فردی خوش مشرب خواهید بود.

معنی وسعت مشرب یعنی چه؟ - آموزش فن بیان رایگان

کلام آخر

خوش مشرب بودن یا هم مهارت بیان یک مهارت اکتسابی هست که با مطالعه و آموزش بسیار کاربردی می‌باشد. اگه تمایل داری آداب کلام و بیان با مخاطبانتان بهبود ببخشید وبینارهای رایگان فن بیان ما را از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.