4 مهر 1402

استعلام مدرک فنی و حرفه ای با کد ملی

حتما به این موضوع واقف هستید که دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ای در تمامی شهرها برگزار می‌شود و در پایان هر دوره مدرکی برای افراد صادر می‌گردد. این مدارک دارای اعتبار زیادی هستند که به وسیله آن‌ها می‌توانید در یک حرفه خاصی مشغول به کار شوید. در گذشته برای دریافت مدرک فنی حرفه‌ای باید به صورت حضوری به مراجع مربوطه مراجعه می‌کردید، اما امروزه شیوه دریافت مدرک فنی حرفه‌ای تغییر کرده است، به عبارتی آسان‌تر و راحت‌تر از گذشته شده است. با ما همراه باشید تا در این باره با همدیگر بحثی داشته باشیم.

استعلام مدرک فنی حرفه‌ای

شما می‌توانید با استفاده از کد ملی خود مدرک فنی حرفه‌ای خود را استعلام نمایید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر دوره آموزشی خود را در یک آموزشگاه نامعتبر گذرانده باشید ممکن است مدرک معتبری را دریافت نکنید.

در این بخش از مقاله مراحل استعلام مدرک فنی حرفه‌ای را با استفاده از کد ملی به شما آموزش خواهیم داد. کافی است تنها به مراحل شرح داده شده توجه کنید تا بتوانید به راحتی مدرک فنی حرفه‌ای خود را با کد ملی استعلام نمایید.

  • مرحله اول

در اولین وهله از استعلام مدرک فنی حرفه‌ای با استفاده از کد ملی بایستی به سایت سازمان فنی حرفه‌ای مراجعه نمایید.

  • مرحله دوم

پس از ورود به سایت مربوطه گزینه‌هایی‌ برای شما نمایان خواهد شد که در اینجا شما باید بر روی گزینه استعلام مدرک فنی حرفه‌ای کلیک کنید.

  • مرحله سوم

در این قسمت پنجره‌ای باز خواهد شد که در این وهله نیز باید گزینه استعلام گواهینامه جدید را انتخاب نمایید.

  • مرحله چهارم

جهت دریافت کد شناسایی بایستی هزینه دریافت مدرک فنی حرفه‌ای را پرداخت نمایید. به منظور این کار بر روی گزینه سامانه پرداخت الکترونیکی کلیک کنید.

  • مرحله پنجم

جهت پرداخت هزینه فرمی پیش روی شما قرار خواهد گرفت که باید آن را تکمیل نمایید. پس از تکمیل این فرم یک کد شناسایی برای شما ارسال می‌شود که حتما آن را یادداشت کنید، چرا که با استفاده از آن مدرک فنی حرفه‌ای خود را دانلود و پرینت خواهید کرد.

مدرک فنی و حرفه ای چیست؟

مدرک فنی حرفه‌ای چیست؟

در کشور ما سازمان‌هایی با عنوان فنی حرفه‌ای ایجاد شده است که تحت نظر آن‌ها دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود. هر دوره‌ای که به اتمام می‌رسد مدرکی برای آن در نظر گرفته می‌شود. این مدرک‌ها دارای مهر تأیید هستند و همچنین بر روی آن‌ها شماره پیگیری کشوری درج شده است. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که سازمان فنی حرفه‌ای کشور ما توسط پیمان جهانی کار یا ILO تحت نظارت می‌باشد که به همین منظور این مدارک بسیار معتبر هستند.

استعلام گواهینامه فنی و حرفه‌ای

در گذشته‌های نه چندان دور افراد برای استعلام گواهینامه فنی حرفه‌ای خود باید به صورت حضوری به مراکز مربوطه مراجعه می‌کردند، اما با پیشرفت تکنولوژی شما می‌توانید آن‌ها را به صورت الکترونیکی نیز دریافت کنید. به همین منظور جهت استعلام گواهینامه فنی حرفه‌ای به صورت الکترونیکی باید به سایت مربوطه مراجعه کنید و پس از انجام مراحل خواسته شده، هزینه دانلود گواهینامه را نیز پرداخت نمایید. بعد از تکمیل تمامی این مراحل می‌توانید گواهینامه خود را استعلام کنید.

استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

گرفتن مدرک فنی حرفه‌ای بدون کلاس یک اشتباه بزرگ

به سبب اینکه مدرک فنی حرفه‌ای از اعتبار زیادی برخوردار است و می‌توان با استفاده از آن در هر مؤسسه، شرکت و یا آموزشگاهی مشغول به کار شد، افراد زیادی هستند که فقط قصد دارند تنها این مدرک را به دست آورند، بدون آنکه در دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ای شرکت کنند. در چنین شرایطی افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند :

دسته اول افرادی هستند که قبلاً در یک زمینه تخصص لازم را کسب کرده‌اند و به هر دلیلی نتوانسته‌اند مدرک معتبری را در این زمینه به دست آورند. پس آن‌ها دانش لازم را در زمینه مربوطه دارند، اما باید یک مدرک معتبر نیز وجود داشته باشد تا بتوان دانش مربوطه آن‌ها را به دیگران ثابت کرد. در چنین شرایطی افراد فقط تمایل دارند که مدرک فنی حرفه‌ای را کسب نمایند و دیگر در دوره‌های مربوطه شرکت نکنند. جهت حل این مشکل بهتر است با ریاست سازمان گفتگویی داشته باشند.

در دسته دوم با افرادی روبرو هستیم که دانشی در هیچ زمینه ندارند، اما قصد دارند مدرک فنی حرفه‌ای را به دست آورند. در مراکز معتبر برای چنین افرادی قطعا مدرکی صادر نخواهد شد اما ممکن است به طریقی مدرک فنی حرفه‌ای را به دست آورند بدون آنکه در دوره‌های آن شرکت نماید. در این باره باید گفت که چنین حرکتی یک اشتباه بزرگ محسوب می‌شود. داشتن یک مدرک بدون دانش لازم در زمینه مربوطه نه تنها باعث پیشرفت شما نمی‌شود، بلکه باعث اتلاف وقت و انرژی شما نیز خواهد شد. در نهایت مجددا مجبور خواهید شد که در دوره‌های آموزشی شرکت نمایید تا بتوانید خود را در فعالیت مربوطه محک بزنید.

نحوه دریافت گواهینامه فنی و حرفه‌ای

پس از شرکت در دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ای و کسب نمره قبولی باید جهت دریافت گواهینامه خود اقدام نمایید. در رابطه با نحوه دریافت گواهینامه توضیحاتی را در بخش فوق برای شما ارائه دادیم. به طور خلاصه می‌توان این گونه گفت که برای دریافت آن باید به سایت سازمان فنی حرفه‌ای مراجعه نمایید و در آنجا گزینه استعلام مدرک فنی حرفه‌ای را انتخاب کرده و سپس تمامی موارد خواسته شده را انجام دهید و فرم ارائه شده را نیز پر کنید. در آخر هزینه مطالبه شده را نیز پرداخت کنید تا کد شناسایی برای شما ارسال گردد به طبع آن می‌توانید استعلام مدرک خود را دانلود نمایید.

نحوه دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای

کلام آخر

دوره‌هایی که در سازمان فنی حرفه‌ای برگزار می‌شود از لحاظ سنی بسیار انعطاف پذیر است، به گونه‌ای که می‌توانید در هر سنی که هستید در این دوره‌ها شرکت نمایید. همچنین در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیز یک مهارت را یاد می‌گیرید. دوره‌های آموزشی فنی حرفه‌ای یک فرصت فوق‌العاده محسوب می‌شوند و افرادی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در دانشگاه تحصیل کنند، تاکنون مهارتی را کسب نکرده‌اند و یا قصد دارند مهارت جدیدی را بیاموزند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و موقعیت بهتری را برای خود رقم بزنند. در این مقاله سعی داشتیم در این باره مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانیم در این راه کمکی به شما کرده باشیم.

دیدگاه کاربران
  • محمدرضا پورعالی 11 مرداد 1402

    مدرک فنی حرفه ای جوشکاری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *